Araç Kasko Değeri Kullanımı | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kasko Değeri Ne Zaman Kullanılır?

Sigorta türlerinden hangisini alacaksak alalım, bir dizi işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yaparken de bir çok kavramla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle ülkemizde en yaygın olan sigorta türü kasko sigortasında bu terimler hakkında az çok bilgi sahibi olmak fayda sağlıyor.

Kasko terimleri içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan terimlerden biri araç kasko değeridir. Araç sigorta bedeli, aracın kasko değeridir. Eski uygulamalarda araç sahibinin belirlemiş olduğı değerin üzerinden kasko yapılıyordu. Ancak günümüzde kasko poliçesi üzerinde kasko primine dair bir bilgi bulunmuyor.

Peki, hasar karşısında kasko bedeli nasıl belirleniyor? Araç kasko değeri ile ilgili açıklamalar Kasko Sigortası Genel Şartları’nın sigorta bedeli maddesinde yer almaktadır. İlgili maddenin özü şudur: kasko yapılan aracın hasarı, meydana geldiği tarihteki değeri üzerinden yapılır. 

 

Hasar ödemeleri yapılırken, kasko yapılan aracın hasar tarihindeki rayiç değerleri dikkate alınır. Poliçede hasar ödeme tutarlarına ilişkin bilgiler bulunmasa da rayiç değerin nasıl belirlendiği, hangi referans kaynaklarından yararlanıldığına dair bilgiler verilmelidir.

Araç rayiç değerini belirlemek için bir yöntem belirlenmediyse, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından tespit edilen ve duyurulan, araç kasko değer listesi baz alınır.

Araç Kasko Değeri Kullanım Alanları

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, her ay güncel araç kasko değerini yayınlamaktadır. Araç kasko değeri belirlenirken ise araçların markası, modeli ve üretim yılı gibi faktörler baz alınmaktadır. 

Araç kasko değerinden kasko yenileme dönemlerinde de yararlanılabilir. Aynı zamanda ikinci el araç kredisi alınırken de bu tutarlar baz alınır.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yayınladığı araç kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan araçları kapsar. Eğer araç 5 yaşından büyükse, sigorta bedelini sigorta şirketi ve araç sahibi birlikte belirler.

Kasko sigortası yaptıracak araç sahiplerinin poliçesini almadan önce kasko değeri ile ilgili bilgi sahibi olması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü; kasko değeri aynı zamanda aracınızın ne kadar güvencede olduğunu bilmenizi sağlar. Bu nedenle kasko bedelinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından açıklanan değerler yerine farklı bir yöntem varsa, bu yöntemin ne olduğuna dair bilgiler edinilmelidir. 

Siz de hala araç kaskonuz yaptırmadıysanız, Sigortam.net üzerinden araç kasko bedeli sorgulaması yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşabilir, kaskonuzda en iyi fiyat garantisini yakalayabilirsiniz. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 yanınızda olan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 


Benzer İçerikler

Araç Sigorta Fiyatlarını Etkileyen 5 Önemli Kriter

Araç sigorta fiyatlarını etkileyen önemli kriterlerin neler olduğunu yazımızdan öğrenin. Sigortam.net'ten teklif alarak en uygun araç sigortasına ulaşın.

Devamını Oku

Haziran 2012 Kasko Değer Listesi

2012 kasko değer listesi güncellendi. Haziran ayında kasko değer listesine giren araçları görebilir, aracınızın kasko değerini hesaplayabilirsiniz. 

Devamını Oku

Kasko Değer Listesi Kasım 2013

Kasım 2013 Araç Kasko Değer Listesi ile araç kasko değerinizi öğrenin, kasko hesaplama yapın.

Devamını Oku