Araç Kasko Değeri Ne Zaman Kullanılır?

Sigorta türlerinden hangisini alacaksak alalım, bir dizi işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yaparken de bir çok kavramla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle ülkemizde en yaygın olan sigorta türü kasko sigortasında bu terimler hakkında az çok bilgi sahibi olmak fayda sağlıyor.

Kasko terimleri içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan terimlerden biri araç kasko değeridir. Araç sigorta bedeli, aracın kasko değeridir. Eski uygulamalarda araç sahibinin belirlemiş olduğı değerin üzerinden kasko yapılıyordu. Ancak günümüzde kasko poliçesi üzerinde kasko primine dair bir bilgi bulunmuyor.

Peki, hasar karşısında kasko bedeli nasıl belirleniyor? Araç kasko değeri ile ilgili açıklamalar Kasko Sigortası Genel Şartları’nın sigorta bedeli maddesinde yer almaktadır. İlgili maddenin özü şudur: kasko yapılan aracın hasarı, meydana geldiği tarihteki değeri üzerinden yapılır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hasar ödemeleri yapılırken, kasko yapılan aracın hasar tarihindeki rayiç değerleri dikkate alınır. Poliçede hasar ödeme tutarlarına ilişkin bilgiler bulunmasa da rayiç değerin nasıl belirlendiği, hangi referans kaynaklarından yararlanıldığına dair bilgiler verilmelidir.

Araç rayiç değerini belirlemek için bir yöntem belirlenmediyse, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından tespit edilen ve duyurulan, araç kasko değer listesi baz alınır.

Araç Kasko Değeri Kullanım Alanları

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, her ay güncel araç kasko değerini yayınlamaktadır. Araç kasko değeri belirlenirken ise araçların markası, modeli ve üretim yılı gibi faktörler baz alınmaktadır. 

Araç kasko değerinden kasko yenileme dönemlerinde de yararlanılabilir. Aynı zamanda ikinci el araç kredisi alınırken de bu tutarlar baz alınır.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yayınladığı araç kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan araçları kapsar. Eğer araç 5 yaşından büyükse, sigorta bedelini sigorta şirketi ve araç sahibi birlikte belirler.

Kasko sigortası yaptıracak araç sahiplerinin poliçesini almadan önce kasko değeri ile ilgili bilgi sahibi olması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü; kasko değeri aynı zamanda aracınızın ne kadar güvencede olduğunu bilmenizi sağlar. Bu nedenle kasko bedelinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından açıklanan değerler yerine farklı bir yöntem varsa, bu yöntemin ne olduğuna dair bilgiler edinilmelidir. 

Siz de hala araç kaskonuz yaptırmadıysanız, Sigortam.net üzerinden araç kasko bedeli sorgulaması yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşabilir, kaskonuzda en iyi fiyat garantisini yakalayabilirsiniz. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 yanınızda olan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek...Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç...Değer Belirleme Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar...tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki...güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması...halinde eksper tarafından piyasan alınacak en az üç adet teklifin ortalaması...alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.