444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

01 Kasım 2012
İsteğe bağlı olarak yaptırılan ve aracımızı pek çok riske karşı koruma altına alan kasko sigortası, risk anında en büyük yardımcımız. Peki kasko poliçenize yıl boyunca ihtiyaç duymamanız halinde bir sonraki yıl önemli oranlarda indirim alabileceğinizi biliyor musunuz?
Bilindiği gibi araç kasko poliçeleri bir yıllıktır ve her yıl yeni araç değeri ve sigorta bedeli üzerinden yenilenir. Sigorta şirketinize bir sigorta yılı içinde herhangi bir tazminat talebinde bulunmamış olmanız durumunda, hasarsızlık indirimi dediğimiz, her yıl kademeli olarak sizin lehinize artan oranda indirimler almakla ödüllendirilirsiniz.
 
Hasarsız geçirdiğiniz bir kasko yılı içinde,
 
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 30,
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40,
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50,
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranlarında indirim alabilirsiniz. 
 
Belirtilen oranlar şirketler arasında değişiklik göstermekle birlikte genel olarak kullanılan tablo bu şekildedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Hasarsızlık konusunda her sigorta şirketinin kendine göre farklı tanım ve uygulamaları olmakla birlikte, yılda bir defa oto camları, yüzdesi belirlenmiş mini onarımlar gibi hasarların talebi ve ödenmesi durumu, genelde birçok sigorta şirketinde hasarsızlığı etkilemez. 
 
Hasarsızlığın içeriği konusunda tüm sigorta şirketlerinin birleştiği ortak görüş  %100 rüculu durumlardır. Yani gerçekleşen risk için sizin hiçbir kusurunuzun olmaması, karşı tarafın 8/8 kusurlu olduğu hallerdir. Böyle hasarlarda sigortalının kusurunun olmadığını resmi olarak kanıtlaması koşulu ile, sigortalı hem hasar tazminatını alır hem de poliçesindeki hasarsızlık indirimi devam eder. Kazanılmış bir hasarsızlık indirimi hasar gerçekleşene kadar devam etmektedir. 
 
Aracınızı ya da şirketinizi değiştirmenizin indirim hakkınıza olumsuz bir etkisi olmaz. Yani yeni satın aldığınız bir araca kasko sorgulama ile poliçe yaptırırken kazanılmış hasarsızlık indirimi hakkınızı yeni aracınızın kasko poliçesinde kullanabilirsiniz. Bu durum sigorta poliçenizin yenilemesini başka bir şirketten yaptırmanız durumunda da geçerlidir. Sigorta şirketlerinin hasarsızlık durumu ile ilgili tüm kayıtları, Sigorta Bilgi Merkezi olan TRAMER’de ortak bir havuzda toplanmakta ve gerektiğinde otomatik olarak alınıp yenilemelerde düzenlenecek olan poliçeye yansıtılmaktadır.
 

Hasarsızlık İndiriminde Koşullar Nelerdir?

 
Sigortalı aracın karıştığı kazada sürücünün hiçbir kusurunun olmadığı hasarlar, hasarsızlığı bozmayan ve tüm sigorta şirketlerinde uygulanan tek hasarsızlık gerekçesidir.
 
Radyo teyp ve cam kırılması hasarlarında ise uygulama biraz farklılaşabilmektedir. Bu hasarlar bazı şirketlerde bir kereye mahsus olmak üzere hasarsızlığı hiç bozmazken bazı sigorta şirketlerinde hasarın bozulmasına sebep olur.
 
Genellikle yılda bir – iki kez olan şirketlerin özel hasar noktalarından verilen hasar hizmetlerinde onarılan ve mini onarım hizmeti kapsamındaki hasarlar da sigortalıların hasarsızlığını korumaktadır.
 
Bazı sigorta şirketleri aracın dış ve iç yüzeylerinde meydana gelen sıyrık, çizik ve yama gibi hasarları hasarsızlık indirimini koruyarak karşılar. Ancak bu uygulama, yaygın değildir. Sadece bazı sigorta şirketlerinin hizmetleri kapsamındadır.
 
İkinci ve daha sonraki yıllarda kazanılan hasarsızlık indirim hakları, yine sigorta şirketlerinin uygulamalarına bağlı olarak bir hasarla tamamen kaybolmamakta, hasarsızlık yılı ve indirim oranları tablosunda önceki basamaklara doğru gerilemektedir.
 
Günü gelmiş kasko poliçelerinizi yenilemeye ve ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmaya özen gösteriniz. Araç kasko sigortası ihtiyaçlarınızda size özel, en uygun fiyatlı teklifler için Sigortam.net 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bizi arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.