Kış Kazaları ve Arızaları

Yağış sonrası kayganlaşan yol, sis sebebiyle azalan görüş mesafesi veya bakımsızlık sebebiyle arızalanan araçlar, kış aylarında sürücüler için tehlike arz ediyor. Kış aylarında meydana gelen araç arızaları ve kazalara karşı alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanıyor:

Araç Lastikleri

Araç kış lastiklerinin takılmış olması gerekli. Uygun lastik kullanılmadığı durumlarda aracın yol tutuşu, fren mesafesi, hızı etkilenebilir. Kış lastiği takılmamışsa dahi aracın lastik diş derinliği kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda değiştirilmelidir.

Motor Jikle Ayarı

Sonbahar ve özellikle kış aylarında soğuyan hava araç motorlarını da etkiler. Motorların soğuk iken daha çabuk çalışmasına olanak veren araç aksamı olan jikle, motoru daha hızlı ısıtır. Ayarı doğru yapılmamış olan jikle, fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Ayrıca jikle ayarı yapılmamış araç kışın soğuk havalarda daha geç çalışır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Antifriz

Kış aylarında radyatöre antifriz konulması gereklidir. Motor soğutma suyuna eklenen antifriz, soğuk havalarda bu suyun donmasını engeller. Ayrıca motor aksamının paslanmasını da önler.

Antifriz kutularının kesinlikle sokağa bırakılmaması gerekir. Özellikle kış aylarında donmamış su kaynağı bulamayan sokak hayvanları, sokağa atılan antifriz kutuları sebebiyle zehirlenmektedir.

Kalorifer – Klima Bakımı

Soğuk havalarda araç içi ısınmayı sağlaması gereken kalorifer soğuk hava üflüyorsa bunun sebebi muhtemelen bakımsızlık. Havalar iyice soğumadan aracın ısıtma ve soğutma sistemlerinin bakımını yaptırmalısınız. Araç içerisinde sıcak hava üflenmemesi camların buğulanmasına da sebep olur ve görüşü engeller.

Araç kaloriferinde kontrol edilmesi gereken ilk yer ayar vanasıdır. Çok sık arıza yapan ayar vanaları, kaloriferin çalışma yönü ve hızını ayarlamak için kullanılır. Ayrıca tıkanan radyatör petekleri ve esneyen, yırtılan hortum da kalorifer arızasına sebep olduğu için bunlar da kontrol edilmelidir.

Takip Mesafesi

Yağışlı havalarda özellikle çarpışmalar artış gösterir. Bunun sebebi kayganlaşan yol, kısa takip mesafesi ve azalan yol tutuşudur. Ani bir durumda aracın öndekine çarpmayacağı kadar bir takip mesafesi güvenlik açısından önemlidir. Her dört kazadan biri virajlarda, her iki kazadan biri ise ıslak zeminde meydana geliyor. Bu yüzden yağışlı havalarda, özellikle virajlarda takip mesafesini doğru ayarlamak gerekli.

Frenleme

Islak zeminde fren mesafesinin artması ve yol tutuşunun azalması sebebiyle, hız kesilmesi gerektiği durumlarda öncelikle ayak gazdan çekilmeli, sonrasında kademeli olarak fren yapılmalıdır. Böylece yağışlı havalarda sıkça meydana gelen çarpışmaların önüne geçilmiş olur.

Görüş Mesafesi

Yağışlı ve soğuk havalarda meydana gelen kazalarda görüş yetersizliği de önemli bir sebep olarak göze çarpar. Sağanak yağışlarda azalan görüş mesafesi çoğunlukla şehirlerarası yollarda kazalara sebep olur. Ayrıca cam ve aynalardaki buğulanma da görüşü engellediğinden kaza riski oluşturur.

Aracınızı korumak için kasko sigortası yaptırın, kazalarda meydana gelebilecek hasarlara karşı sigorta güvencesi altında olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL