Aracınızın Kış Masraflarını En Pratik Tüyolarla Halledin

Soğuk havaların kendisini iyiden iyiye hissetirmeye başlamasıyla, araç kullanım alışkanlıklarımız da değişkenlik gösteriyor. Kış aylarına girmemize sayılı günler kala, aracınızın kış masraflarını en aza indirecek tüyoları sizler için biraraya getirdik.

Kışa, araç bakımı, sürüş tekniği, yakıt tasarrufu gibi araç masraflarını azaltacak ayrıntılara hakim olarak girin, soğuk havaların üstüne bir de beklenmedik masraflar içinizi üşütmesin. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kışın Yakıt Tasarrufu Daha Önemli

Özellikle havaların soğumasıyla birlikte araçların yakıt tüketiminde de artış yaşanıyor. Bu nedenle yakıt tasarrufu yapmak isteyenler için kış ayları, çok daha zorlu bir hal alıyor.

Ancak uzmanlar havaların soğuduğu dönemlerde de olsa, dikkat edilecek birkaç ayrıntı ile %20 oranında yakıt tasarrufu sağlanabileceğini belirtiyorlar.

 

 • Aracınızı en üst performansta tutmak ve fazladan yakıt tüketimine neden olmamak için mutlaka kışlık bakımını gerçekleştirin.
 • Aracınızı mümkün olduğunca 2000 – 3000 devir arasında kullanın.
 • Sürekli kırmızı ışığa yakalanmamak için şehirlerdeki yeşil dalga hızlarına dikkat edin.
 • Kırmızı ışıklarda asla motoru stop etmeyin.
 • Aracın bagajında gereksiz yere ağırlık yapan yükler bulundurmayın.
 • Ani hızlanma ve frenlerden kaçının.

Kışlık Araç Bakımı ile Olası Masraflardan Kurtulun

Araçların mevsimlik bakımlarının yapılması, hem daha iyi bir performans sergilemesini sağlarken, hem de beklenmedik arızaların önüne geçerek, bütçeniz için ek masrafların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Bu nedenle aracınızın kış bakımı için servis kontrolüne götürmeyi, gereksiz bir masraf olarak değil, karşılabileceğiniz arızalara karşı önceden alınmış bir önlem olarak görmelisiniz. Böylelikle bütçeniz adına çok daha ağır yükleri bertaraf etmiş olacaksınız.

Aracınızın servis kontrolü dışında kendinizin de gerçekleştirebileceğiniz diğer pratik bakım teknikleri ise şöyle:

 • Yolculuğunuz sırasında yarı yolda kalmamak için akünüzün voltaj ve şarj gücünü kontrol edin. Akünüzün su seviyesi düşükse tamamlayın.
 • Radyotördeki suyun donma ihtimaline karşı mutlaka antifiriz kullanın.
 • Kış aylarında hava şartları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi ve havaların daha erken saatlerde kararması, aracın aydınlatma sistemini daha önemli bir hale getirmektedir. Far ayarlarınızı gözden geçirin, yanmayan ampülleri mutlaka değiştirin.
 • Soğuk havalarda araç içini ısıtmaya ve buzlanma problemini çözmeye yardımcı olan kalorifer sisteminizi kontrol edin.
 • Soğuk hava şartlarında frenlerinizin önemi çok daha artacaktır. Kaygan ve buzlanmış yol şartlarında olası bir kaza ile karşılaşmamak için aracın fren hidroliğini ve balatalarını kontol edin.
 • Kış aylarında görüş mesafesinin düşmesi, yağmur ve kar gibi doğa olaylarında artış yaşanması, cam sileceklerinin de kullanımını arttıracaktır. Bu nedenle sileceklerinizin aşınmışsa değişmesine özen gösterin, buzlanma kaynaklı yapışma ihtimaline karşı buz çözücü katkı maddeleri kullanın.

Kış Aylarında Kaza Riskini Azaltacak Sürüş Teknikleri

Kış aylarında normal sürüş alışkanlıklarının yerine, mevsimin gereklerine göre sürüş tekniğinizi gözden geçirmeniz, olası kaza risklerini azaltarak, hem can, hem de mal güvenliğinizin korunmasını sağlayacaktır.

Kışa özel sürüş tekniklerini inceleyerek kaza risklerini en az seviye indirin.

 • Kış aylarında araç hızı yol ve hava şartlarına göre ayarlanmalıdır. Olası bir ani fren riskine karşı öndeki araçla güvenli takip mesafesi sağladığınıza emin olun.
 • Kaygan bir yol üzerinden yapılacak ani hızlanmalar veya ani bir fren aracın patinaj çekmesine ve direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle sürüş sırasında ani hareketlerden kaçının.
 • Aracın buzlu bir alanda kayması halinde direksiyonu aracın kayma yönüne doğru çevirin. Ancak direksiyonu aşırı derecede çevirmemeye dikkat edin. Araç düz bir istikamette kayıyorsa, boş vitese geçip, debriyaj pedalına basın.
 • Kış şartlarında yol üzerindeki yoğun çamur araç lastiğinizin yuvalarına girerek, direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle yol üzerindeki birikmiş su veya çamurlu alanlara dikkat edin.
 • Kış aylarında köprü, viyadük ve gölge yollarda normal yollara göre daha hızlı buzlanma meydana gelir. Bu nedenle söz konusu alanlara yaklaşırken hızınızı azaltın ve daha dikkatli olun.

En Önemli Güvence Kasko Sigortası

Aracınız için yaz ve kış fark etmeksizin en önemli güvence ise kasko sigortası. Kaza ve arıza riskleri karşısında bütçenizi koruma altına almak için hemen araç kasko sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, ihtiyacınız olan poliçeye en iyi fiyat garantisi ile sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL