Araç Klima Arızası ve Bakımı

Araç kliması soğutmuyorsa, gazı bitmiş olabilir. Gazın bitme nedeni ise, gaz borularındaki bir çatlaktan gaz kaçağı olmasıdır. Bu gibi durumlarda, gaz kaçağının tespit edilmesi, daha sonra da gazın tamamlanarak klima bakımı için de adım atılmış olması gerekir.

Klima radyatöründe arıza olması, radyatör pervanelerinden birinin arızalanması da klimanın düzgün çalışmasını engeller. Radyatör üzerinde birikmiş toz, ölü böcekler, yapraklar da klimadan verim almayı engeller. Soğutmadan azami verimin alınması için periyodik kontroller sırasında bu tür birikimleri temizlemek ve klima bakımını temizce yapmak gerekir.

Aracınızın kliması arızalıysa ya da yeterince soğutmuyorsa mutlaka bir servise ya da klima tamirhanesine gitmeniz gerekir.

"Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?" yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracınızın kliması arızalıysa ya da yeterince soğutmuyorsa mutlaka bir servise ya da klima tamirhanesine gitmeniz gerekir. Serviste klima arızası şu şekilde kontrol edilmektedir:

 • Klima gaz borularında gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilir. Gaz kaçağı varsa, kaynağı tespit edilir.
   
 • Gaz kaçağı yoksa, klima radyatörünün üzerinde pisliklere ve radyatörün korozyon nedeniyle tıkanıp tıkanmadığına bakılır.
   
 • Radyatörde sorun yoksa, radyatör pervaneleri kontrol edilir. 

Gaz kaçağı veya diğer arızalar tamir edildikten sonra, özel bir cihazla klimanın gazı tamamlanır.
 

Klimayı Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 

 • Otomobilin motoru çalıştırılmadan ve motor ısıtılmadan kesinlikle klima açılmamalıdır.
   
 • Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalıdır.
   
 • Klima çalıştığı zaman kalorifer düğmesi soğuk konumunda olmalıdır.
   
 • Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük devirde, istenilirse daha sonra yüksek devirde çalıştırılmalıdır.
   
 • Klima açıldığında havanın sürücü ve yolculara direkt gitmemesine dikkat edilmeli, üflemeler tabana ve camlara verilmelidir.
   

Klima Bakımı: 
 

 • Klimanın verimli çalışmasını sağlamak için belirli periyotlarla kontrol ettirilmesi gerekir.
   
 • En az 6 ayda bir soğutma gazı kontrol edilmelidir.
   
 • Klimada arıza olduğunda yetkili olmayan kişi ve kuruluşlara kontrol ettirilmemelidir.
   
 • Klimada hangi gaz kullanılıyorsa, gaz yenilendiğinde de yine aynı gaz kullanılmalıdır. Sistem elemanlarıyla uyumlu olmayan gazlar kullanılmaması gerekir,
   
 • Kış mevsimi de dahil klima donanımının sürekli olarak randımanlı çalışmasını sağlamak için ayda bir kez en az 10 dakika klimayı çalıştırmak gerekir.
   

Aracınızı güvence altına alın. Sigortam.net üzerinden en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza danışarak kasko ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel...Şartlar

 
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler...olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

 

A) Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme yöntemi...değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin...nasıl belirleneceği yazılacak.

 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli...artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar...için devam edecek.

 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç...bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan...korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.

 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Toprak...kayması
-Fırtına
-Yıldırım
-Kullanım ve gelir kaybı 
-Yurtdışı...(Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

 

3- Ek...Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri...içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce...kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların...verdiği zararlar*
*Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek Parça...Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan...parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı...tarafından karşılanacaktır. 

 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Şirket tarafından internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya...yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin ortalaması piyasa rayici olarak...belirlenir.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.