Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Araç bakımı, en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Aracınızın gerekli bakımlarını yaptırmadığınız durumlarda farklı birçok sorunla uğraşmak zorunda kalır ve daha fazla maddi sıkıntılar yaşarsınız. Araç bakımıyla ilgili daha detaylı bilgi için "Araçlarda Yaz Bakımının 5 Püf Noktası" yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazın otomobil kullanırken en önemli gereksinim klima oluyor. Kış boyunca bakımı ihmal edilen araç kliması yazın bizim için çok fazla sorun yaşatıyor, ve klima bakımı için bizi zorluyor.

Masraflar Artıyor, Sigortam.net'te Kasko Fiyatları Düşüyor!

Klima sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yılda 3 kez kontrol ettirilmesi ve klima bakımı yapılması öneriliyor. Klima arızlarının en önemlisi klima radyatörünün taş ve çarpma gibi darbelerden etkilenip içindeki gazın boşalması olarak karşımıza çıkıyor. Uzun süre gazsız kalan ya da eksik gazla çalışan klima, görevini yeterince yapamıyor. Klima bakımı önemsenmediğinde hasar daha çok büyüyor ve onarım maliyeti yükseliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İkinci bir sorun ise, kış mevsiminde uzun süre çalıştırılmayan klimada gaz oturması ya da gaz sızması olarak kendini gösteriyor. Hiç çalışmayan klimalarda sorun büyük ölçüde elektrik arızasından kaynaklanırken, çalıştığı halde yeterince soğutamayan klimalarda bunun nedeni çoğunlukla evaparatörde toz birikmesinden kaynaklanıyor.

Ülkemizdeki yol koşullarının genellikle tozlu olması klimalara çok fazla zarar veriyor. Klimadaki polen filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekiyor. Eğer yapılmazsa, klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatörde toz birikmesine neden oluyor ve klima bakımını olumsuz etkiliyor. Soğuyan hava, biriken toz tıkadığı klima borularından rahat geçemediği için yeterince soğuma gerçekleşmiyor. Ayrıca soğutmanın oluştuğu bölge nemli olduğundan buraya toz zerreciklerinin sızması zamanla bakteri oluşumuna da neden oluyor. Biriken bakteriler ise alerjisi olan kişileri rahatsız ediyor. Bu bakterileri yok etmek için antibakteriyel spreylerin kullanılması öneriliyor. Klima dezenfektasyon spreyi; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözüyor. 

Otomobilde hangi tip klima gazının kullanılacağı ise başka bir önem konusu. Bu bilgi, klima kompresörünün üzerinde belirtiliyor. Klima kompresöründe kullanılan yağın da klima gazının niteliğine uygun olması gerekiyor. Çünkü yanlış yağ seçimi kompresörde arızalara neden olabiliyor.

Sigortam.net üzerinden en uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırın aracınızı güvence altına alın. Araç kasko hesaplama yaparak kolayca sigorta tekliflerini görün ve bütçenize en uygun sigortayı satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL