Araç Kliması Kokusu | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kliması Kokusundan Kurtulmak için Yapılacaklar

Araç kliması özellikle yaz aylarında serinlemek için oldukça ihtiyaç duyulan donanımlardan biridir. Kış aylarında önemsenmeyen ve bakımı yapılmayan klima yazın sürücüye zor anlar yaşatabilir.

Kışın da ısınmak amacı ile klimaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Klimanın önemli bir durumu ise üzerine yapışan polenler, bakteriler, tozlar, böcekler vs. birçok sebepten dolayı küflenmenin meydana gelmesi ve bu durumun kötü kokular yaymasıdır.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bu olayın klima kokusunun dışında insan sağlığını da oldukça olumsuz etkileyen tarafı vardır. Sağlığa zararlı olan bakteri ve virüsler üreyerek aracınızın içinde yayılılır.

Dolayısı ile klima bakımına büyük önem verilmesi gerekir. Belirli periyodlarda klima temizliğine dikkat ederek uzun ömürlü olmasını ve sizi rahatsız edecek etkilerinin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Klima Kokusunu Önlemek için Yapabilecekler

Araç klima temizliği için üretilen özel dezenfektan ürünler satılmaktadır. Bu temizleyiciler havalandırmanızdaki bakterileri de yok eder. Bu noktada polen değişimine de gereken önemi vermeniz gerekir. Eski polen filtresini çıkararak dezenfekte edici spreyi sıkabilirsiniz. Bu filtrenin arkasında evaparatör bulunur, bu bölgeye de spreyin ulaştığından emin olmalısınız. Sonrasında aracınızın fanını en yüksek seviye de açın. Bu işlem sırasında klimanızın kapalı olduğundan emin olun. Aracınızın bütün camlarını kapatın ve siz de dışarıda durun. Yaklaşık 20 dakika boyunca aracınızı bu şekilde bırakın. Daha sonra aracınızı havalandırabilirsiniz.

Genel olarak araç klimanızın koku yapmaması için dikkat edeceğiniz noktalar vardır. Yine aracınızın klimasını yaparak fanı yaklaşık 5 dakika açık bırakmanız evaparatördeki suyun kurumasını ve bu sayede bakteri, küf üremesinin engellenmesini sağlar. Bu işlemde evaparatördeki su buharlaşır ve araç içerisine sıcak hava gönderebilir. Bu sıcak havadan dolayı da rutubet kokusu oluşabilir. Bu olay normaldir ve geçicidir.

Aracınızı Mutlaka Güvence Altına Alın

Araç bakımına önem verin. Ufak gördüğünüz bazı gereklilikler ileride daha büyük sorunlar yaşamanıza yol açar. Aracınızın olası risk durumunda çıkacak masraflarını güvence altına almak ve cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten kasko hesaplama yapın isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefon üzerinden sigortanızı satın alın.


Benzer İçerikler

Motorlu Taşıtlar Vergisini Daha Az Ödemek Mümkün!

Motorlu taşıtlar verginizi, 2008-2013 yılı kasko değerlerini inceleyerek daha az ödeyebilir, geçmişte fazla ödediğiniz verginizi talep edebilirsiniz.

Devamını Oku

Axa Sigorta Kasko – Genişletilmiş Mavi Kasko

Axa Sigorta Genişletilmiş Mavi Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar   1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.   1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar   A)Araç Bedeli   Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.   B) Eksik/Aşkın Sigorta   Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması […]

Devamını Oku

Ticari Araçlar İçin Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir?

Sert hava koşullarıyla birlikte zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi ama kaliteli bir kış lastiği için nelere dikkat etmeli?

Devamını Oku