444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç KM Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte üst düzey kalitede araç modelleri üretilmeye, uzun süreler alan araç bakımının süreleri kısalmaya başladı. Ancak bu durum, araç bakımını erteleyebileceğimiz anlamına gelmiyor.

Araç keyfinin sene boyunca sürmesinde ve sürücülerin araçlarından beklenen performansı alabilmesinde araç KM bakımının rolü büyüktür. Araç km bakımı için harcadığınız para ve zaman otomobilinizin düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışabilmesini sağlayacaktır. Araç km bakımlarını ertelemeniz durumundaysa; sürüş konforunuz bozulacak, masraftan kısmak için ertelediğiniz bakımdan çok daha büyük maliyetler kapınızı çalacaktır. Araç bakımınızı kaç KM'de bir yaptıracağınızla ilgili soru işaretleri yaşıyorsanız; ''Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Otomobil kullanmanın hissetirdiği keyif ve konforun devamlılığı için gereken bakımların unutulmaması gerekiyor. Hem aracınızdan beklediğiniz performansı yakalayabilmeniz, hem de oluşabilecek maliyetlere karşı önlem alabilmeniz için araç KM bakımında dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

 ,

Araç KM Bakımında Dikkat Edilecek Detaylar

KM bakımında dikkat edileceklere geçmeden önce, KM bakımlarının kapsamından bahsetmekte fayda var. KM bakımları, aracınızın bakımındaki en kapsamlı hizmetlerdir. Aracınızda bulunan kayışlardan araç tampon bölgelerine, araç altı metallerden fren balatalarına pek çok kontrolü içerisinde barındırır. Bu bakımın; iyi ve kaliteli akaryakıt, yeterli araç yağı ve suyu gibi diğer faktörlerle de desteklenmesi gerekir.

Araç Tipine Göre Bakım

Her araç tipine göre farklı kasko teklifi verildiği gibi her aracın da KM bakımı değişkenlik gösterir. Örneğin; dizel ve benzinli araçların KM bakımı aynı olmayacaktır. Dizel araçların KM bakımı 10-15 km bir olacakken, dizel araçlarda 10 KM’de bir bakım yapılır. Eğer aracınızı çok fazla kullanmıyorsanız, bu bakımın süresi de uzayacaktır.

Aracınızı İdeal Devirde Kullanın

Lastikler, araç motoru gibi aracın uzun ömürlü olmasını destekleyici aksamların görevini yerine getirmesi için kullandığınız yakıta dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte aracınızı uygun devirde ve hava basıncında kullanarak güvenli sürüşün devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Erken Servis Ziyaretleri

Aracın km’sine ek olarak aracın kullanıldığı ortam ve şartlarda aracın bakım süresini etkiler. Araç trafik yoğunluğunun olduğu büyük şehirlerde kullanılıyorsa, araç bakımının daha kısa sürelerde yapılması gerekebilir.

Uzman Desteği

Yılda en az bir kere yapılması gereken araç bakımının uzman kontrolünden geçmesi; yağ ve hava filtresi değişimi, far ve fren sistemi bakımının aracın ihtiyaçları doğrultusunda yaptırılması gerekir. İşinin uzmanları tarafından araç kontrol ve değişiminin yapılması, sürücülerin maddi ve manevi yönden zor durumda bırakacak sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Almış olduğunuz bütün önlemlere rağmen sizin dışınızda gelişen olaylar bütçenizi sarsabilir. Bu yüzden kasko sigortanızı ertelemeyin.Sigortam.net'in araç kasko sorgulama formuyla en uygun kasko fiyatlarına kısa sürede ulaşın, yolculuk güvenliğini riske atmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Kasko Değer Listesi Şubat 2013

Kasko araç değer listesini her ay eski adıyla TSRŞB, yeni adıyla Türkiye Sigorta Birliği güncelleyerek yayınlar. 

Devamını Oku

BİPAR Genel Kurulu Türkiye’de

Avrupa’nın en önemli sigorta birliği olan BİPAR’ın Tel Aviv’de gerçekleştirilen olağan genel kurulunda 2012 genel kurulunun Türkiye’de gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. 

Devamını Oku

Kaskoda Tek Sürücü İndirimi

Sigorta şirketleri, uygun kasko teklifleri almanızı sağlayacak bazı indirimler uyguluyor. Ancak bunlardan biri olan tek sürücü indirimini pek çok kişi bilmiyor.

Devamını Oku