Araç KM Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte üst düzey kalitede araç modelleri üretilmeye, uzun süreler alan araç bakımının süreleri kısalmaya başladı. Ancak bu durum, araç bakımını erteleyebileceğimiz anlamına gelmiyor.

Araç keyfinin sene boyunca sürmesinde ve sürücülerin araçlarından beklenen performansı alabilmesinde araç KM bakımının rolü büyüktür. Araç km bakımı için harcadığınız para ve zaman otomobilinizin düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışabilmesini sağlayacaktır. Araç km bakımlarını ertelemeniz durumundaysa; sürüş konforunuz bozulacak, masraftan kısmak için ertelediğiniz bakımdan çok daha büyük maliyetler kapınızı çalacaktır. Araç bakımınızı kaç KM'de bir yaptıracağınızla ilgili soru işaretleri yaşıyorsanız; ''Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Otomobil kullanmanın hissetirdiği keyif ve konforun devamlılığı için gereken bakımların unutulmaması gerekiyor. Hem aracınızdan beklediğiniz performansı yakalayabilmeniz, hem de oluşabilecek maliyetlere karşı önlem alabilmeniz için araç KM bakımında dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç KM Bakımında Dikkat Edilecek Detaylar

KM bakımında dikkat edileceklere geçmeden önce, KM bakımlarının kapsamından bahsetmekte fayda var. KM bakımları, aracınızın bakımındaki en kapsamlı hizmetlerdir. Aracınızda bulunan kayışlardan araç tampon bölgelerine, araç altı metallerden fren balatalarına pek çok kontrolü içerisinde barındırır. Bu bakımın; iyi ve kaliteli akaryakıt, yeterli araç yağı ve suyu gibi diğer faktörlerle de desteklenmesi gerekir.

Araç Tipine Göre Bakım

Her araç tipine göre farklı kasko teklifi verildiği gibi her aracın da KM bakımı değişkenlik gösterir. Örneğin; dizel ve benzinli araçların KM bakımı aynı olmayacaktır. Dizel araçların KM bakımı 10-15 km bir olacakken, dizel araçlarda 10 KM’de bir bakım yapılır. Eğer aracınızı çok fazla kullanmıyorsanız, bu bakımın süresi de uzayacaktır.

Aracınızı İdeal Devirde Kullanın

Lastikler, araç motoru gibi aracın uzun ömürlü olmasını destekleyici aksamların görevini yerine getirmesi için kullandığınız yakıta dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte aracınızı uygun devirde ve hava basıncında kullanarak güvenli sürüşün devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Erken Servis Ziyaretleri

Aracın km’sine ek olarak aracın kullanıldığı ortam ve şartlarda aracın bakım süresini etkiler. Araç trafik yoğunluğunun olduğu büyük şehirlerde kullanılıyorsa, araç bakımının daha kısa sürelerde yapılması gerekebilir.

Uzman Desteği

Yılda en az bir kere yapılması gereken araç bakımının uzman kontrolünden geçmesi; yağ ve hava filtresi değişimi, far ve fren sistemi bakımının aracın ihtiyaçları doğrultusunda yaptırılması gerekir. İşinin uzmanları tarafından araç kontrol ve değişiminin yapılması, sürücülerin maddi ve manevi yönden zor durumda bırakacak sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Almış olduğunuz bütün önlemlere rağmen sizin dışınızda gelişen olaylar bütçenizi sarsabilir. Bu yüzden kasko sigortanızı ertelemeyin.Sigortam.net'in araç kasko sorgulama formuyla en uygun kasko fiyatlarına kısa sürede ulaşın, yolculuk güvenliğini riske atmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL