Araç Kullanımı Sırasında Dikkat Dağıtan 7 Neden

Ülkemizde trafiğin neden olduğu pek çok sorun var; stres ve çevresel kirliliğe bağlı olarak sağlık problemleri, can ve mal kayıpları bunlardan sadece bir tanesi. Ne yazık ki bu sorunların büyük bir çoğunluğu sürücü davranışlarına bağlı olarak yaşanıyor. 

Yapılan araştırmalara göre kaza yapma riskini arttıran, güvenliği riske atarak hem mal hem de can kaybına nedenlerin arasında sürücülerin dikkatsiz davranışları ilk sıralarda yer alıyor.     

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler, araç kontrolünü sağlamak zorlanmaktadır ve bu durumun etkisiyle trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Türkiye'deki trafik kazalarının nedenleri ile ilgili detayları "Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleribaşlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güvenli sürüşü yol boyunca korumak ve trafikte sorumlu davranmak için dikkat dağınıklığını tetikleyen davranışların farkında olmakta fayda var. Trafikteki tüm sürücüleri düşünerek hareket etmeniz için dikkat dağıtan 7 unsuru bir araya getirdik.

Araç Kullanırken Dikkat Dağıtan 7 Davranış

1- Cep telefonuyla konuşmak

Araç sürücülerinin sıklıkla tekrar ettiği yanlış davranışların en başında direksiyon başındayken cep telefonu kullanımı gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre; sürüş esnasında cep telefonu kullanımı, sürücülerin çok daha fazla hata yapmasına ve tehlikeleri fark edememesine yol açıyor. 

2- Araç kullanırken yemek içmek

Direksiyon başına birşeyler tüketmek, sürücüler tarafından çok önemsenen bir konu olmasa da büyük oranda dikkat dağıtıyor. Örneğin; direksiyon başındayken yediğiniz yemeğin üzerinize dökülmesi ve bu esnada gözünüzü yoldan ayırmanız, hiç beklenmedik kazalara neden olabilir.

3- Cep telefonu ile oyalanmak

Teknolojinin gelişimiyle beraber pek çok uygulama cep telefonu aracılığıyla da kullanılabiliyor. Bu durum büyük avantajlar sağlasa da yaşanan kazaları arttırdı. Çünkü; sürücüler telefonla konuşmasa bile telefonları aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirebiliyor.

4- Araç içindeki yolcularla konuşmak

Araç içerisindeki diğer sürücülerle konuşurken kaza yapan pek çok sürücü vardır. Araç içerisindeyken birden gelişen bir tartışma, bütün dikkatinizi dağıtarak direksiyon hakimiyetini kaybetmenize sebep olabilir.

5- Navigasyon cihazı ile ilgilenmek

Her ne kadar navigasyon gibi sürüş esnasında kolaylık sağlayan cihazlar vazgeçilmezlerimiz olsa da navigasyon veya harita ile ilgilenmek de dikkatinizi dağıtabilecek bir nedendir. Navigasyon cihazını muhakkak kullanmanız gerekiyorsa, araçtaki diğer sürücülerden yardım alabilirsiniz.

6- Dalgınlık

Gün içerisinde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz ancak direksiyon başına geçince bu sorunlara değil, yola odaklanmalısınız. Günlük sıkıntılara takılmak veya bir takım sorunlara çözüm aramak gibi zihninizi meşgul eden davranışlar, kaza riskini arttıracaktır.

7- Yoldaki farklı olayları veya manzarayı seyretmek

Yolculuk esnasında trafik kazası veya yolda kalmış bir araç görmek oldukça doğaldır. Bu olaylara takılarak dikkatinizi dağıtmak, olayın ne olduğunu anlamaya çalışmak gibi zihni meşgul eden davranışlarda bulunmak veya geçtiğiniz manzaranın güzelliğine yoğunlaşmak gibi etkenler dikkatinizi dağıtır. İzlediğiniz kazalara bir yenisini eklememek adına tüm dikkatinizin yolda olmasına özen göstermelisiniz.

Her İhtimale Karşı Kasko ile Güvence Sağlayın

Siz tüm dikkatinizi yola vermiş olmanıza rağmen, karşı taraf aynı dikkati göstermemiş olabilir. Sizin dışınızda gelişen olayların bütçenize zarar vermemesi adına kasko sigortanızı yaptırmayı ve en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’e veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımıza danışmayı unutmayın.
      

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam

Zurich Sigorta...Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır. Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL