Araç Park Etmenin İncelikleri

Motorlu taşıt kullanıcıları bilirler ki; otomobil kullanırken en çok strese sokan, can sıkan konu part etme şeklidir, özellik trafik yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde bu ciddi bir sorundur. 

Şehir içlerinde, alışveriş merkezi gibi toplumsal alanlarda aracımızı park etmek, ciddi bir sabır ve sinir sinir sistemi ister. Ancak aşamalı olarak park etme işlemini kolayca tamamlamak mümkün. Öncelikle aracınızı park etmek için uygun bir konum bulmak zorundasınız. 

Bulunduğunuz bölgede otopark yok ise bu yer çoğunlukla park için ayrılan yol kenarları olacaktır. Otopark olan bir yerde bulunuyorsanız daha şanslı olsanız da; çoğunluğu dolu olan otoparkta da araç park etmek zor olacaktır. Aracınızı etrafa çarpmadan ve zarar vermeden parkı gerçekleştirmek gerçekten kolay bir iş değildir. 

Başarılı bir araç park etme işlemi gerçekten bilgi, beceri, tecrübe ve dikkat gerektiren bir iştir. Her ne kadar araç park etme konusunda tecrübe edinmek zaman alsa da dikkat edeceğiniz birkaç bilgi ve ipucu sayesinde pratik bir şekilde araç park etmeniz mümkün.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

İşte sizi araba park etme stresinden kurtaracak incelikler;

Otopark Tipi (Geri Geri) Park Etme

Aracınızı otoparka park etmek istiyorsanız muhakkak geri geri park etmelisiniz. Aksi halde; otopark içerisinde olan ve hareket eden diğer araçları görmeniz mümkün olmayacak ve kazaya davetiye çıkaracaktır.

Geri geri ve düz çıkmak hem park etmenizi hem de çıkışınızı kolaylaştıracaktır. Müsait park yeri sağınızda kalıyorsa; direksiyonunuzu sola kırarak aracınızı sola döndürmelisiniz. Sonra geri hareket ederek aracınızın arka kısmını park alanına dik gelecek şekilde sürmelisiniz. Aracınızın park alanını doğru ortalamak sizin ve diğer araç sahiplerinin alana girişlerini kolaylaştırmak adına önemli bir ayrıntıdır.

İki Aracın Arasına Park Etme

Kentleşme ve kentleşmeye bağlı nüfus artarken araç nüfusu da bu ölçüde artıyor. Fakat ne yazık ki kaydı yapılan araç sayısı ile otopark sayısı doğru orantıda artmıyor. Artan araçlar, araç park etmek için müsait yer bulma oranını düşürüyor. 

Aracı park etmek her zaman önemli olsa da kısıtlı park yerlerinde ideal park ölçüsünü bilmek ciddi derecede önem arz ediyor, aksi halde istenmeyen durumlar, kazalar yaşanabiliyor. 

Aracını iki araç arasına park edecek sürücülerin dikkat etmesi gereken ilk şey, önümüzde ve arkamızda 70 santimetrelik bir boşluk bırakmak. Aracınızı park edeceğiniz yere karar verdiğiniz aralığın yanına biraz ileri giderek, önünüzdeki aracın arka camının hizasına gelecek kadar ilerleyin. Böylece trafiği kontrol edebilir, aynalardan arkanızda yer alan araçları görebilirsiniz. Uygun ölçülerde yapacağınız parkla iki ya da üç hamlede aracınızı kazasız park edebilirsiniz.

Araç park etmeye bu kadar önem verilmesi ve dikkat edilmesinin sebebi; temelde aracın güvenliğini sağlamak, olası kazalara engel olmak olsa da her zaman bu güvenliği sağlayamayabilirsiniz; aracınıza park halinde çarpılabilir, aracınızı biri çalabilir… vs.

Bu gibi olumsuz durumları kontrol edebilmek için kasko sigortanızı yaptırın, araç güvenliğini riske atmayın.

Siz de aracınızın başına park halinde ya da trafikte gelebilecek riskleri en iyi şekilde kontrol etmek için Sigortam.net'ten destek alın, dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
3 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Axa Sigorta Lacivert Kasko

Axa...Sigorta Lacivert Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç...Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek...amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı...olarak bulunmaktadır. -Kişisel eşyalar, -Kullanım ve gelir kaybı, -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko...ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve...muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar* *Hayvanların vereceği zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım...imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı...özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir.  Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı cam servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam...değişimlerinde %25 muafiyet uygulanır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer...Belirleme Uygulaması

Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet sitelerinden...en az 3 adet fiyatın ortalaması alınır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber...gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta...Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.