444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Periyodik Bakımı Yaptırdığınız Servise Dikkat!

19 Mart 2015

Araçların markası, modeli, fiyatı, sunduğu avantajları gibi pek çok konu değişkenlik gösterebilir. Ancak aracın özelliklerinden bağımsız olarak her araç için gerekli olan birtakım işlemler bulunur. Bu işlemlerden biri de araç periyodik bakımıdır

Araç periyodik bakımı, yolculuk güvenliği ve yüksek performans adına önemli bir detaydır. Bir araç sahibi olan tüm sürücülerin yaptırması gereken periyodik bakımın yaptırılmaması yahut ertelenmesi, hem sürücüleri hem de trafiği riske atan bir durumdur. 

Dönemsel olarak yapılması gereken periyodik bakımların zamanında yaptırılmaması pek çok riski doğurabileceği gibi sürücüleri maddi açıdan da zorlar. Araç periyodik bakımı denildiğinde ilk düşünülmesi gereken şeyleri sizin için sıraladık. 

 ,

Araç Periyodik Bakımlarının Zamanlaması Değişir

Araç periyodik bakımlarının zamanlamasında farklı değişkenler baz alınır. Buna göre; şahsi araçlarda km hesabı yapılırken, iş makinelerinde çalışma saatleri etkileyici unsurdur. Çalışma saati dolan veya km belli bir oranı aşan araçların periyodik bakımı yapılmaması durumunda aracın bazı aksamlarında sorun çıkması ve trafik kazaları kaçınılmazdır.

Periyodik Bakım Yaptırılan Servise Dikkat

Araçların her işlemlerinde olduğu gibi periyodik bakımın da uzman araç servisleri tarafından yapılması gereklidir. Aksi halde araçların bazı aksesuarlarında problemler yaşanabilir. 

Periyodik Bakım Çizelgesini Hafife Almayın

Araç bakımı zamanı geldiğinde yetkili ve özel servislerle iletişime geçeriz. Servislerin sunduğu hizmetler, araçlların marka ve modeline göre değişiklik gösterse de özel hizmet sunan servislerin büyük bir bölümü araç kilometresini hesaba katarak bakım gerçekleştirir. Her marka ve model için bakım çizelgeleri değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; periyodik bakım tablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 km arasındadır. Standart olan bu km'yi aşan sürücülerin elektronik ve mekanik aksamlarının kontrolden geçerek bakımının yapılması gereklidir. 

Aracı Bakıma Götürmenin İlk Adımları

Her ne kadar sürücüler kaza ve arıza dışında araç bakımını yaptırmasa da, normal şartlarda araçların belirli periyotlarla bakıma götürülmesi gerekir. Araç bakımı için yetkili veya özel servisleri tercih edecek kişiler, ilk olarak servisle iletişime geçmeli, aracının bilgilerini periyodik bakım formuna girmelidir. Böylece araç periyodik bakımı için ilk adımı atmış olursunuz.

Periyodik Bakım Sonrası da Önemli

Araçların periyodik bakımı düzenli bir işlem olduğu için bakım yapıldıktan sonra periyodik bakım tablosu verilecektir. Bu tablo sayesinde araç periyodik bakımlarının zamanlaması ve aracınızın hangi bakımlara ihtiyaç duyacağı hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Aldığınız önlemlere rağmen aracınız ve siz bir takım risklerle karşılaşabilir. Trafikteki risklere karşı önlem almanın en ideal yolu ise araç kaskosu almaktır. 

En uygun kasko tekliflerini incelemek için online kasko sorgulaması yapın ya da 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Oto Periyodik Bakımı Nedir?

21 Temmuz 2014 Pazartesi

Bir sürü bütçeler ayırarak aldığınız arabanızı korumanız gerekir. Oto periyodik bakımının neler içerdiğine yazımızdan ulaşın.

Araç Periyodik Bakımında 5 Önemli Nokta

14 Ocak 2015 Çarşamba

Sürüş güvenliğiyle beraber araç performansına olumlu katkıda bulunan araç periyodik bakımı ile ilgili 5 önemli detayı bir araya getirdik.

Araçlarda Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Ne Olur?

19 Şubat 2015 Perşembe

Araçlarda periyodik bakım yaptırılması oldukça önemlidir. Araçların uzun ömürlü olmasını sağlayan bir işlem araç sahibine daha birçok faydalar sunar.