Araç Periyodik Bakımında 5 Önemli Nokta

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun her araç, periyodik bakıma ihtiyaç duyar. İster sıfır araç isterseniz de ikinci el araç alın; periyodik araç bakımının yapılması, yüksek performans ve araç ömrünün uzun olması için önemlidir. 

Araç periyodik bakımı üzerinden farklı etkenler baz alınmaktadır. Küçük araçlarda km hesabı yapılırken; iş makinelerinde çalışma saatleri etkileyici unsurdur. Çalışma saati dolan veya km belli bir oranı aşan araçların periyodik bakımının yapılmaması durumunda aracın bazı aksamlarında sorun çıkması ve trafik kazaları kaçınılmazdır.

Sürüş güvenliğiyle beraber araç performansına olumlu katkıda bulunan oto periyodik bakımı ile ilgili 5 önemli detayı bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç Periyodik Bakımında Kritik Noktalar

Uzman Araç Servisi

Her aracın ihtiyaç duyacağı araç bakımının yetkili ve konusunda uzman araç servisleri tarafından yapılması gerekir.
Periyodik bakım tablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 km arasındadır. Bu km aşan araçların elektronik ve mekanik aksamlarının kontrolden geçerek bakımının yapılması gereklidir. Özellikle fren sistemi bakımı  ve araç güvenlik sistemleri bölümünün bakımı kritiktir.

Periyodik Bakım Çizelgesi Şart

Araç periyodik bakımı için destek aldığınız servis, periyodik bakım çizelgesini baz almalıdır. Araç tipi ve modeline göre bir bakım çizelgesi vardır. Aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınarak hazırlanan bu çizelgeler, bakım tarihinin belirlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Zamanında Bakım

Pek çok sürücü araç bakımlarını bir kaza veya arıza durumunda yaptırmaktadır. Oysa, araç henüz arıza yapmadan önce götürülmelidir ki tamir süreci çok daha kısa sürsün.

Aracının periyodik bakımını serviste yaptırmayı planlayan kişiler, ilk önce servisle iletişime geçerek periyodik bakım formunu doldurmalıdır. Form sayesinde aracınızın bakımlarında kritik olan noktalar daha kolay tespit edilebilir.

Periyodik Bakım Sonrası Süreç

Araç servise götürülüp gerekli işlemler yapıldıktan sonra da bir bakım tablosu verilecektir. Bu tablo sayesinde aracınızın ihtiyacı olan bakımları daha kolay tespit edebilir, bir sonraki bakım sürecini hesap edebilirsiniz.  

Periyodik Bakımı Yapılacak Araç Parçaları

Periyodik bakımda;

  • Motor,
  • Fren,
  • Far ayarı,
  • Ön takım kontrolü,
  • Genel kontrolü yapılmalıdır.

Genel bakımların dışında ağır bakımlar da vardır. Bu bakımlar da gerektiğinde yapılmalıdır. Aşağıdaki gibidir:

  • Triger kayışlarının kontrolü,
  • Balatanın kontrolü,
  • Şanzımanın kontrolü,
  • Direksiyonun kontrolü,
  • Rot ayarı.

En az araç periyodik bakımı kadar önemli bir olan bir diğer konu da araç kaskosudur

ç güvenliğinizi sağlamak adına kasko sigortanızı yaptırın aklınız aracınızda kalmasın. Bütçenize katkı sağlayacak uygun kasko fiyatları için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

 

Benzer İçerikler