Aracınızın Periyodik Bakımı İçin Kritik Noktalar Nelerdir?

araç periyodik bakımıAraç periyodik bakımı hakkında bilmenizde fayda olan kritik noktaları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun araç bakımı önemli bir gerekliliktir. İster sıfır araç isterseniz de ikinci el araç alın; periyodik araç bakımının yapılması, yüksek performans ve araç ömrünün uzun olması için önemlidir.

Araç periyodik bakımı üzerinden farklı etkenler baz alınmaktadır. Küçük araçlarda km hesabı yapılırken; iş makinelerinde çalışma saatleri etkileyici unsurdur. Çalışma saati dolan veya km belli bir oranı aşan araçların periyodik bakımının yapılmaması durumunda aracın bazı aksamlarında sorun çıkması ve trafik kazaları kaçınılmazdır.

Sürüş güvenliğiyle beraber araç performansına olumlu katkıda bulunan oto periyodik bakımı ile ilgili 5 önemli detayı bir araya getirdik. Araç periyodik bakımı hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Periyodik Bakımı İçin Kritik Noktalar

Uzman Araç Servisi

Her aracın ihtiyaç duyacağı araba bakımı, yetkili ve konusunda uzman araç servisleri tarafından yapılmalıdır.
Periyodik bakımtablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 km arasındadır. Bu km aşan araçların elektronik ve mekanik aksamlarının kontrolden geçerek bakımının yapılması gereklidir. Özellikle fren sistemi bakımı ve araç güvenlik sistemleri bölümünün bakımı kritiktir.

Periyodik Bakım Çizelgesi Şart

Araç periyodik bakımı için destek aldığınız servis tarafından, periyodik bakım çizelgesi baz alınmalıdır. Araç tipi ve modeline göre bir bakım çizelgesi vardır. Aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınarak hazırlanan bu çizelgeler, bakım tarihinin belirlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Zamanında Bakım

Pek çok sürücü araç bakımlarını bir kaza veya arıza durumunda yaptırmaktadır. Oysa, araç henüz arıza yapmadan önce götürülmelidir ki tamir süreci çok daha kısa sürsün.

Aracının periyodik bakımını serviste yaptırmayı planlayan kişiler, ilk önce servisle iletişime geçerek periyodik bakım formunu doldurmalıdır. Form sayesinde aracınızın bakımlarında kritik olan noktalar daha kolay tespit edilebilir.

Periyodik Bakım Sonrası Süreç

Araç servise götürülüp gerekli işlemler yapıldıktan sonra da bir bakım tablosu verilecektir. Bu tablo sayesinde aracınızın ihtiyacı olan bakımları daha kolay tespit edebilir, bir sonraki bakım sürecini hesap edebilirsiniz.

Periyodik Bakımı Yapılacak Araç Parçaları

Periyodik bakımda;

  • Motor,
  • Fren,
  • Far ayarı,
  • Ön takım kontrolü,
  • Genel kontrolü yapılmalıdır.

Genel bakımların dışında ağır bakımlar da vardır. Bu bakımlar da gerektiğinde yapılmalıdır. Aşağıdaki gibidir:

  • Triger kayışlarının kontrolü,
  • Balatanın kontrolü,
  • Şanzımanın kontrolü,
  • Direksiyonun kontrolü,
  • Rot ayarı.

En az araç periyodik bakımı kadar önemli bir olan bir diğer konu da araç kaskosudur.

Araç güvenliğinizi sağlamak için kasko sigortanızı yaptırın, aklınız aracınızda kalmasın. Kaza durumunda hasar masraflarını cebinizden ödemek zorunda kalmayın, zararınızı kasko poliçeniz karşılasın!

En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net‘ten teklif alın, teminatları ve fiyatları tek bir ekrandan karşılaştırın. Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL