Araç Rayiç Bedeli Hakkında Merak Edilenler

1 Nisan 2013 tarihinden önce kasko sisteminde araç bedelleri Türkiye Sigortalar Birliği’nin açıkladığı kasko değer listesi ile belirlenmekte; araç markası, modeli ve üretim yılına göre kasko değer listesinde bulunmaktaydı.

1 Nisan 2013 itibariyla ise sigorta şirketleri, araçrayiç bedeli yani araçların piyasada yer alan 2.el fiyatları üzerinden fiyatlandırma yapmaya başladı.

Bu; aracınızın pert olması durumunda aracınızın piyasa değerinde ödemenizin yapılacağı anlamına gelmektedir.

Araç rayiç bedeli, aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu gösterir. Nisan 2013 öncesinde kasko poliçesi alırken poliçe üzerinde bir araç bedeli yazmakta ve priminiz bu araç bedeli üzerinden hesaplanmaktaydı ancak artık böyle bir durum söz konusu değil.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracınızın pert olması durumunda; sigorta sahibi poliçe üzerindeki bedele göre zararının tazmin alacağını düşünürken sigorta şirketleri araç rayiç bedelini baz alarak ödeme yapmakta bu durum ise sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında anlaşmazlık yaşanmasına sebep olmaktaydı.

Hazine Müsteşarlığı bu anlaşmazlığın önüne geçebilmek için Nisan 2013 itibariyle poliçe üzerine araç bedelinin yazılmamasına karar verdi ve rayiç bedel üzerinden fiyatlandırma yapılmasına dayanan bir yönetmelik çıkarttı.

Araç Rayiç Bedel Belirlemede Kullanılan Kaynaklar Neler?

Yeni kasko sistemi ile birlikte sigorta şirketleri, araç rayiç değer belirlemede birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanabilecek. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:

• Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
• Sahibinden.com
• DOD
• Arabam.com

Sigortam.net’tte kasko sigortanızı en uygun avantajlı fiyat garantisiyle alabilmek için kasko fiyatları arasında karşılaştırma yapın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sadece 3 dakikada sigortalanın.

Bu bilgiler 22 Mayıs 2014 tarihi ile geçerlidir, zamanla değişiklikler olabilir.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL