444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sahibi Vefatında Kaskonun Durumu

06 Ocak 2015

Hemen hemen tüm sigorta çeşitlerinde olduğu gibi kasko sigortaları da 1 yıllık alınır. Yani kasko teminatları içerisindeki güvenceler 1 yıl boyunca koruma sağlar. Yıl sonunda kasko güvencesinin devamı isteniyorsa, kasko poliçe yenilemesinin yapılması gerekir. 

Ancak,1 yıldan daha önce kasko feshini gerekli kılan olaylar yaşanabilir: aracın el değiştirmesi, aracın satılması, kaskolu araç sahibinin vefatı bu olaylardan bazılarıdır. Olası bu durumlarda yaşanacak sürece dair bilgiler kasko genel şartlarında yer almaktadır. 

Kasko sigortasında beklenmedik durumlar olarak değerlendirilebilecek bu halleri tek tek incelemek, soru işaretlerinizin giderilmesinde yardımcı olacaktır.

 ,

Kaskolu Araç Sahibinin Vefatı

Araç sahibi vefat etmiş ve aracın yeni sahipleri mirasçılar olmuşsa; araç gibi aracın kasko sigortası da mirasçılara geçer. Ancak kasko ruhsat sahibi üzerine düzenlendiği için mirasçıların 15 iş günü içerisinde sigorta şirketiyle iletişime geçmesi gerekir. Aracın devrolduğu mirasçı veya mirasçılar dilerlerse, 8 iş günü içerisinde kaskonun feshi talebinde bulunabilir. Kasko feshini, sigorta şirketleri de kullanabilir. Fesih işleminden sonra kaskonun kullanılmadığı günler hesap edilerek prim iadesi gerçekleştirilir. Her 2 tarafta kaskonun feshi için bir bildiride bulunmadıysa, kasko geçerliliği devam eder. 

Kaskolu Aracın Satılması

Kasko sigortası yaptırdınız ve sigorta sözleşmesinin günü dolmadan aracınızı sattıysanız, sözleşmeniz de aracınızla birlikte el değiştirmez. Böyle bir durumda satın aldığınız kasko poliçesi iptal edilir ve poliçenizde kullanmadığınız günlerin bedeli tarafınıza geri verilir. Yani, poliçenize işlememiş olan günlerin primi, gün esasına göre belirlenerek size iade edilir. Aracın yeni sahibi ise kendi adına yeni bir kasko poliçesi düzenlettirmelidir.

Kaskolu Aracın El Değiştirmesi

Kasko genel şartlarına göre; alım satım işlemi ile birlikte kaskodan menfaat sağlayacak kişi de değişmiş olur ve kasko feshi otomatik olarak gelişir. Kaskolu aracın satışında olduğu gibi el değiştirme durumunda da kasko poliçesi iptal edilir ve poliçenizde kullanmadığınız günlerin bedeli tarafınıza geri verilir. Aracın yeni sahibi kasko güvencesine gerek duyarsa, kasko poliçesi düzenlettirmelidir.

Yıl içerisinde başımıza gelebilecek hiçbir olayı tahmin etmek mümkün değil ancak bu olaylara karşı güvence almak mümkün. Kasko güvencesini en doğru teminatlarla yakalamak, en uygun kasko fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz Sigortam.net'e gelin, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın ama muhakkak kaskolanın.

 


Okumaya Devam Edin

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

02 Mart 2012 Cuma
Kasko teminatları, ana teminatlar ve ek teminatlar olarak ikiye ayrılır. Ana teminatlar yanma, çarpma, çarpışma, hırsızlık ve üçüncü kişiler tarafından verilen zararları; ek teminatlar ise doğal afetler, sigara yanığı, bakımsızlık, hayvanlar tarafından verilen zararlar ve benzerlerini kapsar. 

Nasıl Online Kasko Teklifi Alınır?

14 Mart 2012 Çarşamba
İnternet üzerinden kolayca yapabileceğimiz işlemlerimizden bir diğeri de kasko sigortası almak.

Araç Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

01 Kasım 2012 Perşembe
İsteğe bağlı olarak yaptırılan ve aracımızı pek çok riske karşı koruma altına alan kasko sigortası, risk anında en büyük yardımcımız.