Araç Satışında Kasko | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Satışında Kasko Devri

Sürücülere ve araçlara güvence sağlayan kasko, araç sahibi adına yapılır ve 365 gün yani 1 yıl boyunca bir koruma sağlar. Teminatları ve limitleri çizilen kasko poliçesi, 1 yılın sonunda tekrar araç sahibi adına yenilenir. Kasko sigortası kapsamında alabileceğiniz güvenceleri öğrenmek için; ”Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu süreç içerisinde araç sahibi vefat edebilir, aracını elden çıkarabilir veya yeni bir araç alabilir. Vefat halinde kasko ne olur? Kasko devrinde  için ödediğim prim boşa mı gider? Elden çıkardığım aracımla birlikte kasko sigortası da mı yeni araca geçer? Benzer pek çok soru, bu gibi durumlarda akla gelecektir.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var; araç kasko sigortası araç sahipleri adına yapılır. Kasko genel şartlarına göre kaskonun devri gibi bir durum söz konusu değildir. Araç elden çıkarılacaksa, kaskonun iptali gerçekleştirilir. Aracın yeni sahibi, kendi adına yeni bir kasko poliçesi düzenletir.
Tam da bu noktada ‘’Ödediğim kasko primi boşa mı gider?’’ sorusu gelecektir akıllara. Eğer bilinçli bir seçim yaparak iyi bir sigorta şirketinden kasko aldıysanız, kalan kasko primleriniz tekrardan hesap edilerek kalan günlerin ücreti tarafınıza ödenir.

Merak edilen bir diğer durum da araç sahibi vefatında araç kaskosunun durumudur. Kişinin vefat etmesi durumunda kasko devri gerçekleşecek, araçla birlikte kasko sigortası da mirasçılara geçecektir, Bu durumdan sigorta şirketini haberdar etmeleri için mirasçılara tanınan yasal süre 8 gündür.

Eski Aracın Kasko Sigortası Yeni Araca Geçer mi?

Araç sahibi yeni bir otomobil aldığında, önceki aracına yaptırdığı kaskoyu sıfır aracına devretme talebinde bulunabilir. Böyle bir durumda eski kasko poliçesinin iptal edilmesi, yeni araç için kasko poliçesinin düzenlenmesi gerekir. Yeni aracın kasko sigortasındaki teminatlar daha yüksek olursa, ekstra kasko primi ödemeniz gerekebilir.

Eski Aracın Hasarsızlık İndirimi Yeni Araca Geçer mi?

Hasarsızlık indirimi, aracı ve sürücüyü takip eder. Yani önceden devam eden poliçenizde hasarsızlık indirimine sahipseniz, yeni aracınızın kaskosunda da hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Bunun için indirim belgesinde adı geçen aracın satıldığını gösterir sözleşmeyi, sigorta şirketinize iletmeniz gerekir.

Sonuç olarak; araç kullanmaktan vazgeçseniz veya yeni bir araç alsanız dahi ödediğiniz kasko bedeli, boşa gitmez. Her durumda kazançlı olacağınız kasko sigortanıza sahip olmak için Sigortam.net’e gelerek kasko sorgulama yapın, güvenliğinizi riske atmayın!

Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’mızı arayın!


Benzer İçerikler

Terör Saldırısı Sonunda Araç Zarar Görürse Kasko Sigortası Hasarı Karşılar mı?

Biyolojik ve kimyasal kirlenme, yabancı madde bulaşması ve zehirlenmeler dışında terör eylemleri kasko poliçesine bu duruma dair ek teminat dahil edilmiş ise karşılanacaktır.

Devamını Oku

En Uygun Kasko Fiyatlarına Ulaşmak için 4 Basit Yol

Kurulduğu yıldan bu yana büyük bir özveri ile çalışan Sigortam.net, hem uygun kasko sigortasına hem de doğru teminatlara ulaşmanız için imkan sunar.

Devamını Oku

Kadınlar Yılın En İyi Otomobilini Seçti

Bu yıl 7.si düzenlenen "Women’s World Car Of The Year"'da kazanan modeller belli oldu. İşte kadınların yılın otomobili olarak seçtiği model 

Devamını Oku