Araç Sigortalarında Muafiyetli Poliçe Nedir?

Muafiyet,kasko poliçesi  düzenlenirken hasarın belli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi sonucu aldığı bir indirim türüdür. Muafiyet indirimi tercih edilmiş poliçelerde, hasar ödemesi, poliçeden muafiyet oranı kadar indirim yapıldıktan sonra ödenir. Yani hasar tazminatı hesaplanırken, poliçede yazılı muafiyet oranına göre hesaplanan tutar sigortalının kendisi tarafından karşılanır. 
araç sigortaMuafiyetli kasko poliçesi düzenlenmesindeki amaç; sigortalının karşılaştığı küçük hasarların ödemesini kendisinin üstlenmesidir. Böylelikle poliçe priminin düşmesi, meydana gelen zararlara sigortalının da katılımını sağlamak suretiyle dikkat ve özenin arttırılması amaçlanmıştır. 
 
Muafiyet oranı, acenta ve sigortalının karşılıklı görüşmesi sonucu bir karara bağlanır. 
 
Muafiyet indirimi iki farklı şekilde uygulanır:
 
1) İlk uygulama, sigorta bedelinin %1 veya %2 gibi belli bir oranı kadar bedelin muaf tutulmasıdır. Kararlaştırılan muafiyet mutlaka poliçeye yazılır. Buna tenzili muafiyet adı verilmektedir. Hasar miktarı sigorta bedelinin belli bir yüzdesini geçerse, geçen kısım sigortalıya ödenir. Örneğin hasar sonrasında tazminat bedeli, poliçe bedelinin %2’sini aştığında, %2’sinin üzerinde kalan kısım kasko sigortası tarafından ödenir. Eğer hasar bu oranın altında ise ödenmez. 
 
2) İkinci uygulama ise, muafiyet altı hasar yani, sigorta bedeline veya yüzde oranına bağlı olmaksızın belli bir bedel üzerinden yapılan muafiyettir. Örnek olarak, 300 TL'lik muafiyetli bir poliçede, hasar bu bedeli geçerse, geçen kısım sigortalıya ödenir. Eğer hasar bu bedelin altında kalırsa sigortalı hasarını kendi cebinden ödemek durumunda kalır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hasar ne olursa olsun, muafiyetli birkasko poliçesinde hasar, muafiyet tenzil edilerek ödenecektir. Yani hasarın ne olduğu sorgulanmaksızın, cam kırılması, radyo teyp çalınması gibi hasarlar da muafiyet uygulamasına tabidir. Kazada karşı tarafın %100 kusurlu olması durumunda dahi yine sigorta şirketi hasar tazminatından belirlenen muafiyeti düşerek ödeme yapacaktır.
 
Muafiyet, bazı sigorta şirketlerinde ve poliçelerde ek teminatlara da uygulanabilmektedir. Örnek olarak deprem teminatı %10 muafiyetli, su baskını ek teminatı %10 muafiyetli olarak alınabilmektedir. Bu durumda hasar tazminat ödemesi muafiyet oranındaki bedel düşülerek yapılmaktadır.
 
Muafiyetli kasko belli oranlarda indirimli oldukları için tercih edilebilir. Ancak bu yönde bir eğiliminiz olursa, muafiyet konusunun içeriği ve oranları hakkında detaylı düşünmenizi ve bilgi almanızı tavsiye ederiz.
 
Araç sigortası ya da muafiyet konusunda öğrenmek istedikleriniz için online ya da Sigortam.net’in uzmanlarına danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL