444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sigortalarında Muafiyetli Poliçe Nedir?

05 Aralık 2012
Muafiyet, kasko poliçesi  düzenlenirken hasarın belli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi sonucu aldığı bir indirim türüdür. Muafiyet indirimi tercih edilmiş poliçelerde, hasar ödemesi, poliçeden muafiyet oranı kadar indirim yapıldıktan sonra ödenir. Yani hasar tazminatı hesaplanırken, poliçede yazılı muafiyet oranına göre hesaplanan tutar sigortalının kendisi tarafından karşılanır. 
araç sigortaMuafiyetli kasko poliçesi düzenlenmesindeki amaç; sigortalının karşılaştığı küçük hasarların ödemesini kendisinin üstlenmesidir. Böylelikle poliçe priminin düşmesi, meydana gelen zararlara sigortalının da katılımını sağlamak suretiyle dikkat ve özenin arttırılması amaçlanmıştır. 
 
Muafiyet oranı, acenta ve sigortalının karşılıklı görüşmesi sonucu bir karara bağlanır. 
 
Muafiyet indirimi iki farklı şekilde uygulanır:
 
1) İlk uygulama, sigorta bedelinin %1 veya %2 gibi belli bir oranı kadar bedelin muaf tutulmasıdır. Kararlaştırılan muafiyet mutlaka poliçeye yazılır. Buna tenzili muafiyet adı verilmektedir. Hasar miktarı sigorta bedelinin belli bir yüzdesini geçerse, geçen kısım sigortalıya ödenir. Örneğin hasar sonrasında tazminat bedeli, poliçe bedelinin %2’sini aştığında, %2’sinin üzerinde kalan kısım kasko sigortası tarafından ödenir. Eğer hasar bu oranın altında ise ödenmez. 
 
2) İkinci uygulama ise, muafiyet altı hasar yani, sigorta bedeline veya yüzde oranına bağlı olmaksızın belli bir bedel üzerinden yapılan muafiyettir. Örnek olarak, 300 TL'lik muafiyetli bir poliçede, hasar bu bedeli geçerse, geçen kısım sigortalıya ödenir. Eğer hasar bu bedelin altında kalırsa sigortalı hasarını kendi cebinden ödemek durumunda kalır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Hasar ne olursa olsun, muafiyetli bir kasko poliçesinde hasar, muafiyet tenzil edilerek ödenecektir. Yani hasarın ne olduğu sorgulanmaksızın, cam kırılması, radyo teyp çalınması gibi hasarlar da muafiyet uygulamasına tabidir. Kazada karşı tarafın %100 kusurlu olması durumunda dahi yine sigorta şirketi hasar tazminatından belirlenen muafiyeti düşerek ödeme yapacaktır.
 
Muafiyet, bazı sigorta şirketlerinde ve poliçelerde ek teminatlara da uygulanabilmektedir. Örnek olarak deprem teminatı %10 muafiyetli, su baskını ek teminatı %10 muafiyetli olarak alınabilmektedir. Bu durumda hasar tazminat ödemesi muafiyet oranındaki bedel düşülerek yapılmaktadır.
 
Muafiyetli kasko belli oranlarda indirimli oldukları için tercih edilebilir. Ancak bu yönde bir eğiliminiz olursa, muafiyet konusunun içeriği ve oranları hakkında detaylı düşünmenizi ve bilgi almanızı tavsiye ederiz.
 
Araç sigortası ya da muafiyet konusunda öğrenmek istedikleriniz için online ya da Sigortam.net’in uzmanlarına danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bize ulaşın.

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.