Araç Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Araba almak birçok kişinin hayalidir. Fakat yeni bir araç almak için maddi birikimler gerektirir. Bu birikimlere bazen araç kredisi de eklenerek araba sahibi olma hayali gerçekleştirilebilir.

Araba alındıktan sonra da araç sahibinin görevleri bitmez aksine daha fazla artar. Araba sahibi olmak sorumluluk gerektirir. Aracın periyodik bakımları aksatılmamalı, vergileri yatırılmalı, kasko ve trafik sigortası yaptırılmalı ve sigorta poliçeleri zamanında yenilenmelidir.

Yeni bir araba alan kişi için arabası çok değerlidir. Onu korumak ister bir yandan da hasar alıp cebinden para çıkmasını istemez. Özellikle aracın kredisi ödenirken bu masraflar çok daha zorlayıcı olacaktır.

Her ne kadar aracınızı korusanız, bakımlarını zamanında yaptırsanız ve iyi bir sürücü olsanız da arabanızın en güvenli hali sigorta yapılmış olmasıdır. Siz yeterince önlemler almış olsanız da trafikteki sayısı oldukça fazla olan bilinçsiz, kurallara uymayan, araç bakımına önem vermeyen sürücülerle karşılaşmanız muhtemeldir. Böyle bir sürücüyle kazaya karıştığınızda hasarın büyüklüğüne göre ödeme yapmak zorunda kalırsınız, bu durum da maddi ve manevi açıdan sizi yoran bir süreç olacaktır. Eğer sigortanız olursa bu hasarları satın aldığınız poliçenin teminat ve limitlerine bağlı olarak sigorta karşılar, böylece maddi açıdan korunmuş olursunuz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç sigortası 2 çeşittir. Bunlar zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasıdır.

Trafik Sigortası

Türkiye’deki araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmazsa eğer para cezası vardır. Ayrıca trafik sigortası olmayan araçlar trafik şube otoparkına çekilir ve uzun bir süre trafiğe geri dönemez. Belli prosedürler ve ödemeler sonrasında ara tekrar trafiğe çıkar fakat siz bu süreçti maddi ve manevi açıdan oldukça yıpranırsınız. Trafik sigortası araç sahibini maddi açıdan koruyan bir sigortadır. Herhangi bir kazaya karışılması durumunda suçlu olup olmadığına bakılmaksızın karşı taraf ve 3. kişilerde meydana gelen hasarları teminat altına alır. Zorunlu trafik sigortasının limitleri ve teminatları standarttır fakat fiyatları ve ödeme koşulları sigorta şirketlerine değişir.

Kasko Sigortası

Kasko, zorunlu olmayan bir sigortadır ve isteğe bağlı yaptırılır. Araç kasko sigortası arabanız için önemli bir sigortadır çünkü kaza durumunda aracınızda oluşan hasarları güvence altına alır. Ayrıca sadece trafikteyken değil park halindeyken de çarpma, çalınma, yanma gibi riskleri de teminat altına alır. Ayrıca ek teminatlarla daha birçok riskler poliçeye ekletilebilir. Kasko sigortasının limit, teminat, fiyat ve ödeme koşulları her sigorta şirketinde farklıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sigortanızı yaptırın, küçük primlerle büyük masraflardan kurtulurken güvenli yolculukların da keyfini çıkarın. Sigortam.net’ten araç sigortası hesaplaması yapın en uygun araba kasko fiyatları ve zorunlu trafik sigortası fiyatlarına 3 dakikada ulaşın. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler