Araç Sigorta Fiyatlarını Etkileyen 5 Önemli Kriter

Araç sigortası araç sahibinin yaptırması gereken önemli sigortalardır. Araç sahibini maddi yönden koruma altına alan bu sigortalar manevi olarak da kişinin rahat etmesini sağlar.

Araç sigortaları 2’ye ayrılır. Biri Türkiye trafiğindeki araçlar için yaptırılması mecburi olan trafik sigortası, diğeri ise isteğe bağlı olan kasko sigortasıdır.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortasının yaptırılmadığı tespit edildiğinde ağır cezaları vardır. Fakat yine de trafik sigortası sadece zorunlu olduğu için yaptırılmalı düşüncesinden uzaklaşılması gerekir. Çünkü bu sigorta zorunlu olmasının dışında araç sahibine ve karşı tarafa büyük kolaylıklar, faydalar sağlar. Örneğin bir kazaya karıştınız ve suçlu taraf sizsiniz. Karşı taraf bu kazadan dolayı büyük hasar aldı. Bu durumda ne yapacaksınız hasarı cebinizden karşılayacaksınız. İşte bu doğrultuda zorunlu trafik sigortanız varsa hasarı sizin yerinize sigortanız karşılar. Böylece cebinizden para çıkmamış olur. Hatta 3. kişilerde meydana gelen hasarlar ve anlaşmazlık durumunda avukatlık ücretleri gibi masraflar bile bu sigortanın kapsamı altındadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, isteğe bağlı yaptırılıyor olsa da yaptırılması araç sahibinin birçok masrafla karşılaşmasına yol açar. Zaten büyük maddi birikimlerle sahip olduğunuz aracınızı bakımlarla ve güvenli sürüş teknikleriyle ne kadar korumaya çalışsanız da bu durum yeterli olmayacaktır. Tabii ki bu koruma yöntemleri gerekli ve önemlidir fakat yetersiz kaldığı durumlarda kaskonuz devreye girer. Siz çok iyi bir araç sahibi olabilirsiniz ama trafikte çok sayıda araç verken her sürücünün sizin gibi olmasını bekleyemezsiniz. İstatistiksel sonuçlara bakıldığında da yanlış davranışlar sergileyen sürücülerin arttığını ve bu doğrultuda trafik kazalarının de gün geçtikçe arttığını görmek mümkün. Araç kasko sigortası sadece trafite değil park halindeyken bile hırsızlık, sel-su baskınları vs. nedenlerden dolayı araçta oluşan hasarları da teminat altına alır. Ana ve ek teminatlarla istediğiniz poliçeyi oluşturmanız mümkün.
Araç sigorta fiyatları belli kriterlere göre değişmektedir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç Sigorta Fiyatlarını Etkileyen Noktalar

  • Aracın bağlı olduğu il etkilidir. Trafik yoğunluğunun fazla ya da az olduğu illere göre sigorta fiyatı değişmektedir.
  • Aracın üretim yılı önemlidir. Eski model bir araç ile yeni üretilen bir araç için farklı teklifler sunulur.
  • Araç sahibin hasar geçmişi fiyatları etkiler. Hasar yapan sürücü ile yapmayan sürücü için sunulacak teklifler farklı olacaktır.
  • Aracın kullanım şekli önem taşır. Hususi ve ticari amaçla kullanılan araçlar için sunulacak teklifler değişiklik gösterir.
  • Ruhsat sahibinin yaşı fiyatlar üzerinde etkilidir. Uzun yıllar trafikte olan, deneyimli sürücüler için sunulacak teklifler ile trafiğe yeni çıkan bir sürücüye sunulandan tabii ki farklı olacaktır.

Araç sigortası yaptırmayarak masraftan kaçınmak isteyenler aslında daha büyük masraflarla karşılaşma riskine karşı korumasızdır. Riskin ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz, hemen araç sigortanızı yaptırın maddi ve manevi olarak kafanız rahat olsun. En uygun araç sigortası fiyatları Sigortam.net’te sadece 3 dakika. Sadece sigorta sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın sigortanızı 7/24 telefonda satın alın. Sigorta ile ilgili kafanıza takılan tüm soruları da danışın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.