Araç Sigorta Hesaplama Nedir?

Her birimize verilmiş bir tam gün, yapılması, yetişmesi gereken pek çok iş, görev ve sorumluluk varken elbette en büyük yardımcılarımızdan biri de araçlarımız. Koştururken bize zaman kazandıran, hız sağlayan araçlarımızdan kesintisiz hizmet almak için bakımları dışında sigortalarını da takip etmeli, günü geldiğinde yenilemelerini yaptırmalıyız.
Araç sigortası, hasar anında verdiğimiz zararları güvence altına alma mantığı ile çalışmaktadır.
Trafiğe gerçekten güvenli ve rahat çıkmak için hem kanunen her araç sahibinin yükümlülüğü olan zorunlu trafik sigortasını, hem de isteğe bağlı kasko poliçesini yaptırmak zor zamanlarınızda en büyük yardımcılarınız olabilir.
İki sigortanın amaçları birbirinden farklıdır, her iki hizmetten de tam olarak faydalanmak için hem zorunlu trafik sigortası hem de kapsamlı bir kasko sigortası edinmeli ve yenilemelerini günü geçmeden yaptırmalısınız. Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar için “Kasko ve Trafik Sigortalarının Arasındaki Fark Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Hesaplaması

 

Zorunlu Trafik Sigortası, karşı tarafa verdiğimiz hasarı ödeyen bir sigortadır. Limitleri ve teminat kapsamı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Trafik sigortası hesaplama konusunda tüm sigorta şirketleri için teminatlar ve limitler aynı olmakla beraber, prim ödemelerinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin düzenli olarak yayınladığı liste temel alınır. Ancak bu listedeki rakamlar tavsiye amaçlıdır. Sigorta şirketleri kendi değerlendirme ve analizlerini de göz önünde bulundurarak, bu listedeki rakamların altında veya üzerinde bir ücretlendirmeye gidebilirler. Trafik poliçesi alırken, sigorta hesaplamasında aracın plakası ve kullanım şekli belirleyici unsurlardır.

Kasko Sigortası Hesaplaması

Trafik sigortası ile karşı tarafın hasarlarını karşıladınız, ancak kendi aracınızın o anki hasarı ve ileride olması muhtemel diğer riskler için bir de kasko poliçesine ihtiyacınız var. Kasko poliçesi temel mantık olarak kendi aracınızdaki hasarı teminat altına alan ve isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Kasko sigortası hesaplama her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan, kasko değer listesi yardımı ile yapılır. Bu liste de tıpkı trafik sigortası gibi tavsiye niteliğindedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

 

Kasko sigortası hesaplamasında, trafik sigortası hesaplamasına göre bazı farklılıklar bulunur. Kasko poliçesinde teminatlar ve  limitler özel şartlara bağlı olarak değişebildiği için poliçe bedeline bu değişmeler yansıyacaktır. Sigorta şirketleri, müşterilerinin beklentilerine göre ek hizmetler sağlayabilir ya da müşterileri için özel indirimlere gidebilirler. Ayrıca kasko hesaplamalarında aracın model yılıyla beraber, markası, motor hacmi, sonradan ilave edilen aksesuar ve cihazlar, kullanıcının ehliyet geçmişi, yaşı, mesleği gibi unsurlar da etkilidir. Standart teminatlar, ek teminatlar alınarak güçlendirilebilir.

 

Kasko hesaplamalarında, kaza sonrası tazminat ödemeleri poliçe değeri üzerinden değil, araç değeri üzerinden yapılır. Trafik sigortasında böyle bir ayrıma gidilmez çünkü teminat ve miktarı sabittir.
Hem kasko poliçesi, hem de trafik sigortalarında ihtiyaca ve bütçeye en uygun poliçeyi satın almak için mutlaka farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırmak gerekir. Sigortam.net’ten hemen online teklif alarak, tekliflerinizi karşılaştırabilir, klınıza takılan her türlü konuda 444 24 00 nolu Sigorta Destek Hattımızı arayarak, sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.