Araç Sigorta Hesaplama Nedir?

Her birimize verilmiş bir tam gün, yapılması, yetişmesi gereken pek çok iş, görev ve sorumluluk varken elbette en büyük yardımcılarımızdan biri de araçlarımız. Koştururken bize zaman kazandıran, hız sağlayan araçlarımızdan kesintisiz hizmet almak için bakımları dışında sigortalarını da takip etmeli, günü geldiğinde yenilemelerini yaptırmalıyız.
Araç sigortası, hasar anında verdiğimiz zararları güvence altına alma mantığı ile çalışmaktadır.
Trafiğe gerçekten güvenli ve rahat çıkmak için hem kanunen her araç sahibinin yükümlülüğü olan zorunlu trafik sigortasını, hem de isteğe bağlı kasko poliçesini yaptırmak zor zamanlarınızda en büyük yardımcılarınız olabilir.
İki sigortanın amaçları birbirinden farklıdır, her iki hizmetten de tam olarak faydalanmak için hem zorunlu trafik sigortası hem de kapsamlı bir kasko sigortası edinmeli ve yenilemelerini günü geçmeden yaptırmalısınız. Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar için “Kasko ve Trafik Sigortalarının Arasındaki Fark Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Hesaplaması

 

Zorunlu Trafik Sigortası, karşı tarafa verdiğimiz hasarı ödeyen bir sigortadır. Limitleri ve teminat kapsamı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Trafik sigortası hesaplama konusunda tüm sigorta şirketleri için teminatlar ve limitler aynı olmakla beraber, prim ödemelerinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin düzenli olarak yayınladığı liste temel alınır. Ancak bu listedeki rakamlar tavsiye amaçlıdır. Sigorta şirketleri kendi değerlendirme ve analizlerini de göz önünde bulundurarak, bu listedeki rakamların altında veya üzerinde bir ücretlendirmeye gidebilirler. Trafik poliçesi alırken, sigorta hesaplamasında aracın plakası ve kullanım şekli belirleyici unsurlardır.

Kasko Sigortası Hesaplaması

Trafik sigortası ile karşı tarafın hasarlarını karşıladınız, ancak kendi aracınızın o anki hasarı ve ileride olması muhtemel diğer riskler için bir de kasko poliçesine ihtiyacınız var. Kasko poliçesi temel mantık olarak kendi aracınızdaki hasarı teminat altına alan ve isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Kasko sigortası hesaplama her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan, kasko değer listesi yardımı ile yapılır. Bu liste de tıpkı trafik sigortası gibi tavsiye niteliğindedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

 

Kasko sigortası hesaplamasında, trafik sigortası hesaplamasına göre bazı farklılıklar bulunur. Kasko poliçesinde teminatlar ve limitler özel şartlara bağlı olarak değişebildiği için poliçe bedeline bu değişmeler yansıyacaktır. Sigorta şirketleri, müşterilerinin beklentilerine göre ek hizmetler sağlayabilir ya da müşterileri için özel indirimlere gidebilirler. Ayrıca kasko hesaplamalarında aracın model yılıyla beraber, markası, motor hacmi, sonradan ilave edilen aksesuar ve cihazlar, kullanıcının ehliyet geçmişi, yaşı, mesleği gibi unsurlar da etkilidir. Standart teminatlar, ek teminatlar alınarak güçlendirilebilir.

 

Kasko hesaplamalarında, kaza sonrası tazminat ödemeleri poliçe değeri üzerinden değil, araç değeri üzerinden yapılır. Trafik sigortasında böyle bir ayrıma gidilmez çünkü teminat ve miktarı sabittir.
Hem kasko poliçesi, hem de trafik sigortalarında ihtiyaca ve bütçeye en uygun poliçeyi satın almak için mutlaka farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırmak gerekir. Sigortam.net’ten hemen online teklif alarak, tekliflerinizi karşılaştırabilir, klınıza takılan her türlü konuda 444 24 00 nolu Sigorta Destek Hattımızı arayarak, sigorta uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL