Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası, 2 çeşittir. Bu sigortalar araç sahibi için gerekli olan sigortalardır. Biri zorunlu olan trafik sigortası diğeri de kasko sigortasıdır.

Trafik Sigortası

Ülkemizde tüm araç sahiplerinin yaptırması mecburi tutulan bir sigortadır. Trafik Kanunu tarafından zorunlu tutulan bu sigortayı yaptırmayan kişiler için ceza uygulması vardır. Ayrıca bu kişilerin araçların trafik şube otoparkına çekilir. Araç burada kaldığı süre boyunca otopark ücreti ödenmesinin yanı sıra aracın tekrar trafiğe çıkması zaman gerektirir. Oldukça yıpratıcı olan bu süreci yaşamamak için zorunlu trafik sigortasının yaptırılması ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibini koruyan bir sigortadır. Kazaya karışılması durumunda karşı tarafta ve 3. şahıslarda oluşan zararları karşılar. Araç sahibi kazada kusurlu da olsa masrafları üstlenmek zorunda kalmamış olur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

 

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve standarttır. Fiyatları ve ödeme koşulları da sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen belli başlı kriterler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Aracın yaşı: Aracın üretim yılı üzerinden uzun zaman geçmesi aracın eskidiğini ve uzun süre kullanıldığını gösterir. Böyle bir aracın bozulması, hasar alması olağandır. Her ne kadar bakımları yapılsa da yeni araçlara göre donanımlarının arızalanma riskinin fazla olur. Aracın kazaya karışması durumunda dayanıklık oranı da az olacağı için hasar daha büyük olabilir. Bu durum da daha fazla tazminat ödenmesine neden olur. Dolayısıyla sigorta fiyatları da yüksek olacaktır.
   
 • Aracın modeli: Aracın modeli pahalıysa parçaları da pahalı olur. Kazada hasar alması sonucunda onarım ücreti de yüksek olur. Bu nedenle böyle bir araç sigorta fiyatlarını da arttırır.
   
 • Aracın bağlı bulunduğu il: Araç trafik yoğunluğunun fazla olduğu metropol bir şehirdeyse ve trafik kazalarının sıkça yaşandığı bir bir ildeyse kazayla karşılaşma olasılığı daha fazladır. Dolayısıyla bu araç için sigorta fiyatı yüksek sunulacaktır.
   
 • Poliçe yenileme zamanı: Trafik sigortasının zamanında yenilenmesi gerekir. Sigortasını zamanında yenilemeyen bir araç sahibi için trafik sigortası fiyatları daha yüksek çıkacaktır. Ayrıca trafikte sigortasız geçen her gün için ceza işlemektedir.
   
 • Aracın kullanım şekli: Aracın hususi ve ya ticari bir araç olması sigorta fiyatlarını etkileyen sebepler arasındadır. Ticari araçların sigorta fiyatları daha fazla çıkar.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Sigortası

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta değildir. İsteğe bağlı yaptırılan kasko trafikte veya park sırasında aracınızda meydana gelebilecek zararları teminat altına alır. Teminat altına alınan miktar satın aldığınız poliçedeki limitlere bağlıdır. Masrafları hiç ödemez ya da çok az bir miktar ücret ödersiniz. Büyük hasarların yanında ödeyeceğiniz miktar çok az kalacaktır. Böylece büyük masrafları ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Kasko Fiyatları

Kasko fiyatlarını etkileyen başlıca sebep teminatlardır. Bu nedenle poliçenizi satın almadan önce mutlaka iyice incelemeniz gerekir. Çarpma, çarpışma, çalınma, yanma gibi teminatlar kasko sigortasının ana teminatlarıdır ve poliçede standart olarak yer alır. Bir de ek teminatlar vardır. Bu ek teminatlar isteğe bağlı poliçeye ekletilebilir. Burada önemli olan nokta gerçekten ihtiyaç duyacağınız teminatları ekletmenizdir. Çünkü her teminatın prim oranları farklıdır. Kullanmayacağınız bir teminat için boş yere para ödemezsiniz.

Zaman kaybetmeden araç sigortası sorgulaması yaparak kasko ve trafik sigortanızı yaptırın. Hem kafanız hem cebiniz rahat olsun. Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yapın 3 dakikada en uygun araç sigorta fiyatlarına ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefonda satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.