Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası, 2 çeşittir. Bu sigortalar araç sahibi için gerekli olan sigortalardır. Biri zorunlu olan trafik sigortası diğeri de kasko sigortasıdır.

Trafik Sigortası

Ülkemizde tüm araç sahiplerinin yaptırması mecburi tutulan bir sigortadır. Trafik Kanunu tarafından zorunlu tutulan bu sigortayı yaptırmayan kişiler için ceza uygulması vardır. Ayrıca bu kişilerin araçların trafik şube otoparkına çekilir. Araç burada kaldığı süre boyunca otopark ücreti ödenmesinin yanı sıra aracın tekrar trafiğe çıkması zaman gerektirir. Oldukça yıpratıcı olan bu süreci yaşamamak için zorunlu trafik sigortasının yaptırılması ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibini koruyan bir sigortadır. Kazaya karışılması durumunda karşı tarafta ve 3. şahıslarda oluşan zararları karşılar. Araç sahibi kazada kusurlu da olsa masrafları üstlenmek zorunda kalmamış olur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

 

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve standarttır. Fiyatları ve ödeme koşulları da sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen belli başlı kriterler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Aracın yaşı: Aracın üretim yılı üzerinden uzun zaman geçmesi aracın eskidiğini ve uzun süre kullanıldığını gösterir. Böyle bir aracın bozulması, hasar alması olağandır. Her ne kadar bakımları yapılsa da yeni araçlara göre donanımlarının arızalanma riskinin fazla olur. Aracın kazaya karışması durumunda dayanıklık oranı da az olacağı için hasar daha büyük olabilir. Bu durum da daha fazla tazminat ödenmesine neden olur. Dolayısıyla sigorta fiyatları da yüksek olacaktır.
   
 • Aracın modeli: Aracın modeli pahalıysa parçaları da pahalı olur. Kazada hasar alması sonucunda onarım ücreti de yüksek olur. Bu nedenle böyle bir araç sigorta fiyatlarını da arttırır.
   
 • Aracın bağlı bulunduğu il: Araç trafik yoğunluğunun fazla olduğu metropol bir şehirdeyse ve trafik kazalarının sıkça yaşandığı bir bir ildeyse kazayla karşılaşma olasılığı daha fazladır. Dolayısıyla bu araç için sigorta fiyatı yüksek sunulacaktır.
   
 • Poliçe yenileme zamanı: Trafik sigortasının zamanında yenilenmesi gerekir. Sigortasını zamanında yenilemeyen bir araç sahibi için trafik sigortası fiyatları daha yüksek çıkacaktır. Ayrıca trafikte sigortasız geçen her gün için ceza işlemektedir.
   
 • Aracın kullanım şekli: Aracın hususi ve ya ticari bir araç olması sigorta fiyatlarını etkileyen sebepler arasındadır. Ticari araçların sigorta fiyatları daha fazla çıkar.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Sigortası

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta değildir. İsteğe bağlı yaptırılan kasko trafikte veya park sırasında aracınızda meydana gelebilecek zararları teminat altına alır. Teminat altına alınan miktar satın aldığınız poliçedeki limitlere bağlıdır. Masrafları hiç ödemez ya da çok az bir miktar ücret ödersiniz. Büyük hasarların yanında ödeyeceğiniz miktar çok az kalacaktır. Böylece büyük masrafları ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Kasko Fiyatları

Kasko fiyatlarını etkileyen başlıca sebep teminatlardır. Bu nedenle poliçenizi satın almadan önce mutlaka iyice incelemeniz gerekir. Çarpma, çarpışma, çalınma, yanma gibi teminatlar kasko sigortasının ana teminatlarıdır ve poliçede standart olarak yer alır. Bir de ek teminatlar vardır. Bu ek teminatlar isteğe bağlı poliçeye ekletilebilir. Burada önemli olan nokta gerçekten ihtiyaç duyacağınız teminatları ekletmenizdir. Çünkü her teminatın prim oranları farklıdır. Kullanmayacağınız bir teminat için boş yere para ödemezsiniz.

Zaman kaybetmeden araç sigortası sorgulaması yaparak kasko ve trafik sigortanızı yaptırın. Hem kafanız hem cebiniz rahat olsun. Sigortam.net’tensigorta sorgulama yapın 3 dakikada en uygun araç sigorta fiyatlarına ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefonda satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL