Araç Sigortasında Muafiyet Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkan her aracın, hem kendini ve aracını hem de trafikteki diğer araçları korumak adına sigortalı olması gerekmektedir. Trafikte yaşanan kazaları, yaralanmaları, can kayıplarını ve maddi hasarları karşılaması yönüyle de kasko, trafik sigortası gibi sigortalarla sigortalanmak; büyük bir avantajdır aynı zamanda sağlığınızın, bütçenizin garantisidir. 

Yolculuk esnasında güvence sağlamak adına yapılan-yapılacak araç sigortası yapılırken ise tüketicilerin karşısına birçok kavram çıkıyor, bu kavramlardan biri de; muafiyet.
Araç sigortasında muafiyet; hasar sonrası sigorta sahibinin katılım payıdır. Yani hasar tazmini yapılırken belirlenmiş olan muafiyet oranına göre hesaplanmış tutar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Muafiyetli poliçede amaç; sigorta sahibinin karşılaştığı ufak çaplı hasarları kendisinin üstlenmiş olmasıdır. Böylece poliçe indirimi düşecek, meydana gelen hasarlarda sigorta sahibinin katılım oranı yüksek olacak dolayısıyla araç sahibinin dikkat ve özeni artacaktır. Muafiyet belirlenirken genellikle sigorta şirketi ve sigorta sahibi olacak kişi anlaşarak karar verir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Her Araç Risk İçerisindedir

Trafiğin içerisine adım atmış olan her otomobil risk grubundadır. Her ne kadar özen ve dikkat gösterseniz de hata yapabilmek mümkün olabileceği için sigorta sahibi olmak bu hataları telafi edebilmek adına önemli imkanlar sunmaktadır. Bu yüzden ayrım olmaksızın her aracın kaza yapabileceği düşüncesi göz önüne alınmalı, ilgili aracın sigorta sahibi olması için zaman kaybetmemeli.

Araç Sigortasında Muafiyet Hesaplama

Araç sigortasında muafiyet bedelinin hesaplanmasında belirleyici ana değişken sigorta bedelidir. Muafiyette sigorta bedeli üzerinden belli yüzdeler kullanılır ve uygulamaya tabi kılınır.  Hasar oluşması durumunda; belirlenen muafiyet oranına bağlı olarak hasarın bir kısmı sigorta sahibi tarafından karşılanır , bu oran az ya da çok olabilir.

Muafiyette rakamlar ve oranlar sigorta ile bilgiler düzenlenirken önceden belirlenir, risk ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınması durumunda ayrıntılı olarak kullanılır.

Sigorta Şirketine Etkisi

Sigortada muafiyetin olması şirketlerin riskini yüksek oranlarda sınırlar. Ufak çaplı hasarlar daha sık olabileceği için bunların yarattığı etki sigorta şirketleri tarafından hissedilmez bile, bununla birlikte ortaya çıkacak risklerin bir kısmının sigorta sahibi tarafından ödenmesi söz konusu olduğu için araç kullanılırken daha fazla sakınılacak ve risk oranı daha düşük olacaktır. 

Her araç için mutlaka sigorta gereklidir, ufak primlerle elde edilen sigorta sayesinde; zorluklardan ve oluşabilecek olası risklerden araç sahibi daha kolay yolla kurtulur.

Muafiyetli Sigorta ve Kaskoyu Daha İyi Anlamak için Yararlanabileceğiniz Başlıklar

Kaskoda Muafiyet İndirimi

Kimler Muafiyetli Kasko Tercih Etmeli?

Muafiyetli Kasko'nun Avantajı Nedir?

Bu kolaylıkları elde etmenin yolu ise; araç sigortası sorgulama işlemini en doğru şekilde yapan sigorta şirketlerinden araba sigorta fiyatları için teklif almaktan geçer.

Bunun için dilerseniz Sigortam.net’in online hizmet avantajlarını dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattının kolaylıklarını değerlendirin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL