Araç Sigortasında Muafiyet Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkan her aracın, hem kendini ve aracını hem de trafikteki diğer araçları korumak adına sigortalı olması gerekmektedir. Trafikte yaşanan kazaları, yaralanmaları, can kayıplarını ve maddi hasarları karşılaması yönüyle de kasko, trafik sigortası gibi sigortalarla sigortalanmak; büyük bir avantajdır aynı zamanda sağlığınızın, bütçenizin garantisidir. 

Yolculuk esnasında güvence sağlamak adına yapılan-yapılacak araç sigortası yapılırken ise tüketicilerin karşısına birçok kavram çıkıyor, bu kavramlardan biri de; muafiyet.
Araç sigortasında muafiyet; hasar sonrası sigorta sahibinin katılım payıdır. Yani hasar tazmini yapılırken belirlenmiş olan muafiyet oranına göre hesaplanmış tutar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Muafiyetli poliçede amaç; sigorta sahibinin karşılaştığı ufak çaplı hasarları kendisinin üstlenmiş olmasıdır. Böylece poliçe indirimi düşecek, meydana gelen hasarlarda sigorta sahibinin katılım oranı yüksek olacak dolayısıyla araç sahibinin dikkat ve özeni artacaktır. Muafiyet belirlenirken genellikle sigorta şirketi ve sigorta sahibi olacak kişi anlaşarak karar verir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Her Araç Risk İçerisindedir

Trafiğin içerisine adım atmış olan her otomobil risk grubundadır. Her ne kadar özen ve dikkat gösterseniz de hata yapabilmek mümkün olabileceği için sigorta sahibi olmak bu hataları telafi edebilmek adına önemli imkanlar sunmaktadır. Bu yüzden ayrım olmaksızın her aracın kaza yapabileceği düşüncesi göz önüne alınmalı, ilgili aracın sigorta sahibi olması için zaman kaybetmemeli.

Araç Sigortasında Muafiyet Hesaplama

Araç sigortasında muafiyet bedelinin hesaplanmasında belirleyici ana değişken sigorta bedelidir. Muafiyette sigorta bedeli üzerinden belli yüzdeler kullanılır ve uygulamaya tabi kılınır.  Hasar oluşması durumunda; belirlenen muafiyet oranına bağlı olarak hasarın bir kısmı sigorta sahibi tarafından karşılanır , bu oran az ya da çok olabilir.

Muafiyette rakamlar ve oranlar sigorta ile bilgiler düzenlenirken önceden belirlenir, risk ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınması durumunda ayrıntılı olarak kullanılır.

Sigorta Şirketine Etkisi

Sigortada muafiyetin olması şirketlerin riskini yüksek oranlarda sınırlar. Ufak çaplı hasarlar daha sık olabileceği için bunların yarattığı etki sigorta şirketleri tarafından hissedilmez bile, bununla birlikte ortaya çıkacak risklerin bir kısmının sigorta sahibi tarafından ödenmesi söz konusu olduğu için araç kullanılırken daha fazla sakınılacak ve risk oranı daha düşük olacaktır. 

Her araç için mutlaka sigorta gereklidir, ufak primlerle elde edilen sigorta sayesinde; zorluklardan ve oluşabilecek olası risklerden araç sahibi daha kolay yolla kurtulur.

Muafiyetli Sigorta ve Kaskoyu Daha İyi Anlamak için Yararlanabileceğiniz Başlıklar

Kaskoda Muafiyet İndirimi

Kimler Muafiyetli Kasko Tercih Etmeli?

Muafiyetli Kasko'nun Avantajı Nedir?

Bu kolaylıkları elde etmenin yolu ise; araç sigortası sorgulama işlemini en doğru şekilde yapan sigorta şirketlerinden araba sigorta fiyatları için teklif almaktan geçer.

Bunun için dilerseniz Sigortam.net’in online hizmet avantajlarını dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattının kolaylıklarını değerlendirin.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.