Aracınızın Sonbahar Bakımı İçin En İyi Tüyolar

Ekim ayı, sürücülerin kış öncesi araç performans ve güvenliği için gerekli önlemleri almaları adına en ideal aydır.

Bu nedenle biz de sizler için sonbahar ve kış aylarında aracınızın herhangi bir problem çıkarmaması için basit bir kontrol listesi hazırladık.

Listedeki önerilerin çoğu, araç sahibi tarafından kısa sürede kontrol edilebilir özellikte olsa da, bazı bakımlar için servis kontrolünün şart olduğunu belirtelim.

İşte aracınızın sonbahar bakımı için en iyi 8 tüyo:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Kontrolü ve Basıncı

Araç lastiklerinizin kontrollerini (yedek lastik de dahil) düzenli olarak gerçekleştirin.

Yanlış hava basıncı uygulanmış lastikler yol hakimiyetinde aksaklıklar çıkartabileceği gibi, yakıt verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yağmurlu havalarda aşınmış lastikler ise sürüş güvenliğiniz için önemli tehditler oluşturmaktadır. Güvenli ve rahat bir sürüş için mutlaka mevsim lastiklerinizi kullanın.

Araç Far ve Lambaları

Araç far ve lambalarının düzgün bir şekilde çalışması özellikle yağmurlu ve sisli havalarda sürüş güvenliğiniz adına çok önemlidir. Araç farlarınızın düzgün ve eksiksiz bir şekilde çalıştığına emin olun. Özellikle sinyal ve fren lambalarınızın uyumlu çalışmasını mutlaka kontrol edin.

Silecekler

Sonbaharın gelmesiyle beraber sık sık yağmurlu ve fırtınalı havalarda direksiyon başında olacağınızı unutmayın. Aracınızın silecekleri böylesi günlerde en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Bu nedenle sileceklerinizin doğru çalıştığına emin olun. Genel bir kural olarak silecek lastiklerinizi 6 ayda bir değiştirin. Silecek ve cam arasında buz oluşma ihtimaline karşı aracınızda buz çözücü bulundurun.

Motor Yağı Kontrolü

Bizler için su ne ise, araçlar için motor yağı da benzer bir işlevi görmektedir. Yolculuğunuz öncesinde sık sık motor yağı seviyesini kontrol edin ve tavsiye edilen sürelerde yağ değişikliği yapın. Azalmış veya kirlenmiş bir motor yağı, sürüş güvenliğinizi tehdit edeceği gibi, sizin için çok masraflı olabilecek arızaların da tetikleyicisi olabilir.

Hava Filtesi

Hava filtresi motordaki kirli havanın dışarıya atılmasını sağlayarak, araç performansını arttırdığı gibi, olası arızaların da önüne geçmektedir. Bu nedenle aracınızın hava filtresini sık sık kontrol ederek doğru bir şekilde çalıştığına emin olun.

Araç Sıvı Kontrolü

Araç sıvılarının eksiksiz ve temiz olması sürüş  güvenliği ve performansının üst düzeyde olması  adına çok önemlidir. Motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, cam suyu, fren hidroliği, klima gazı ve antifriz maddesi  gibi araç sıvılarının hepsinin ayrı ayrı bakım ve kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Akü Kontrolü

Araç akünüzdeki pas, şişkinlik ve çatlaklar kısa bir süre sonra aracınızda bir problemle karşılaşacağınızın habercisidir. Özellikle soğuk havalarda aracınızın ve diğer aksesuarların doğru çalışması için güçlü ve problemsiz bir aküye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Aracınızın aküsünü kontrol etmek ve değiştirmek için halen zamanınız var, geç kalmayın.

Frenler

Yağmurlu ve soğuk havalarda sürüş güvenliğiniz için mutlaka düzgün çalışması gereken bir diğer araç sistemi ise frenlerdir. Yol hakimiyetinin ve görüş mesafesinin daha kısıtlı olduğu sonbahar ve kış mevsimlerinde düzgün çalışmayan frenler olası bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle aracınızın fren sistemlerini dönemsel olarak yetkili bir serviste kontolünü gerçekleştirin .

Kasko Sigortası ile Güvence Sağlayın

Aracınızın bakımını her ne kadar doğru ve düzgün yaptığınızı düşünüyorsanız da, diğer risk faktörlerine karşı önleminizi kasko sigortası ile alın. Unutmayın ki trafikte meydana gelen kazaların %90’ına yakını sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Aracınızı ve bütçenizi korumak için hemen 3 dk’da araç kasko sorgulama yaprak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı ile istediğiniz kapsamdaki kaskoya sahip olun.

Benzer İçerikler

Kasko İndirimleri 2018 Kasko İndirimleri 2018Kasko teminatlarından vazgeçmeden...alternatif kasko indirimleri nelerdir? Hangi şartlarda kasko indirimleri hakkınız doğar? sorularının...cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Otomobil sahibi olma aşamasında ilk ve tek odak noktamız bir araç almak oluyor. Oysa büyük bir arzuyla aldığımız otomobiller, pek...çok sorumluluğu ve gideri  de beraberinde getirir.  Otomobil sahibi olmanın getirdiği sorumlulukların başında araçın...ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini düşünmek gelir. Hem araç sürücüsüne ve...araca hem de trafikte yer alan diğer sürücülere güvence sağlayacak şey ise kasko sigortasıdır. Kasko...sigortasının var oluşundaki temel amaç; yaşanan hasar sonrası tamir geçirmesi gereken aracın masraflarını en ekonomik şekilde...karşılayabilmektir.  Ancak kasko sigortası alırken yapılan araştırmalar ve en uygun kasko poliçesine ulaşmak için sorulan...sorular, yanlış yönlendirmelere oldukça açıktır. Yapılan yanlış yönlendirmeler sonucu alınan eksik teminatlı poliçeler,...hedeflediğiniz tasarruf yerine bütçenize zarar verebilir. Bu yüzden sürücüler, alacakları kaskonun fiyatları kadar...teminatlarına da özen göstermelidir. Kasko alırken en çok ve sık yapılan yanlış kasko teminatlarından
ödün vermektir. Bu yıl bir değişiklik...yapın, 2015 kaskonuzda indirim elde edebilmek için teminatlarınızdan ödün vermek yerine, kasko kapsamında hakkınız...olan indirimleri öğrenin.

Kasko İndirimleri İçin Tüyolar

Kasko indirim tüyolarına geçmeden önce bu indirimlerin sigorta...şirketlerine göre değiştiğini belirtmek isteriz. Bu yüzden kasko poliçenizi almadan önce şirketlerin indirim politikalarını...öğrenmelisiniz.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko indirimlerinde en yaygın bilinen indirim türü hasarsızlık...indirimidir. Aracına kasko yaptıran kişiler, poliçe dönemi için kaza yapmaz dolayısıyla hasar talebinde bulunmaz ise...hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Kaza yapmadığınız ve poliçenizi kullanmadığınız yıl arttıkça , hasarsızlık...indirimi oranı %70’i bulabilir. Küçük çaplı hasarların hasarsızlık indirimini bozmaması adına mini onarım teminatını kasko...poliçenize ekletebilirsiniz.

Meslek İndirimi

Kasko kapsamında bazı meslek dallarına özel olarak indirimler sunulmaktadır:...Öğretmenler, öğretim üyeleri, memurlar, eczacılar, TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri) mensupları kasko indirimine tabi tutulan meslek...dallarından bazılarıdır. Ayrıca bazı sigorta şirketleri, çeşitli firmaların çalışanlarına özel kasko indirimleri de...sunabilmektedir. Kasko poliçenizi alırken böyle bir durumun olup olmadığını sorgulamanız, kasko sigortanızda avantaj elde etmenizi...sağlayabilir.

Muafiyet İndirimi

Muafiyet indirimi, hasar durumunda araç değerinin belirli bir...oranında kesinti uygulanacağını kabul eden sürücülere hitap eden indirim şeklidir. Muafiyet indiriminden faydalanmak isteyen...sürücülerin detaylıca düşünmesi gerekir. Çünkü; muafiyetli kasko poliçeleri, doğru tercihlerde %40’lara varan oranlarda ciddi...bir fiyat avantajı sağlarken, bütçenizi oldukça aşan hasarlarda aynı oranda zarara neden olabilmektedir. Bu nedenle aracınızın...kullanım koşullarını ve yaşadığınız bölgeyi değerlendirmeli, mağdur olmamak için kasko indirimlerinize dikkat...etmelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz indirimler, sıklıkla uygulanan kasko indirimleridir. Sigorta sektörünün her geçen gün...yükselen bir ivme kazanması, sigorta şirketlerinin çoğalması ile birlikte kasko indirimlerinde de farklı uygulamalar görülmeye...başlandı. Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimler şöyle: •    30 yaşının üstündeki sigortalılara...yaş indirimi, •    Tek sürücü indirimi, (Tek sürücü indirimiyle ilgili detaylar için "Kaskoda Tek Sürücü İndirimi" başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz.) •    En az 3 yıllık ehliyet sahiplerine, ehliyet indirimi, •    Peşin ödeme indirimi, •    Alarm...indirimi, Kasko indirimleri, sigorta prosedürleri içerisinde geçen konulardan sadece bir tanesidir. Günlük hayatın...koşturmacası içinde araç sahiplerinin bütün bu prosedürleri bilmesi ve uygulayabilmesi kolay değil, ancak doğru teminatlarla uygun...kasko poliçesi sahibi olmak kolay! Hem hakkınız olan kasko indirimlerini hem de Sigortam.net’in avantajlarını birlikte yakalayabilmek için tek yapmanız gereken 2018 kasko fiyatları hakkında...teklif almak. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'mızı arayarak kasko tekliflerini değerlendirmek için uzman sigorta...danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.