Aracınızın Sonbahar Bakımı İçin En İyi Tüyolar

Ekim ayı, sürücülerin kış öncesi araç performans ve güvenliği için gerekli önlemleri almaları adına en ideal aydır.

Bu nedenle biz de sizler için sonbahar ve kış aylarında aracınızın herhangi bir problem çıkarmaması için basit bir kontrol listesi hazırladık.

Listedeki önerilerin çoğu, araç sahibi tarafından kısa sürede kontrol edilebilir özellikte olsa da, bazı bakımlar için servis kontrolünün şart olduğunu belirtelim.

İşte aracınızın sonbahar bakımı için en iyi 8 tüyo:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Kontrolü ve Basıncı

Araç lastiklerinizin kontrollerini (yedek lastik de dahil) düzenli olarak gerçekleştirin.

Yanlış hava basıncı uygulanmış lastikler yol hakimiyetinde aksaklıklar çıkartabileceği gibi, yakıt verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yağmurlu havalarda aşınmış lastikler ise sürüş güvenliğiniz için önemli tehditler oluşturmaktadır. Güvenli ve rahat bir sürüş için mutlaka mevsim lastiklerinizi kullanın.

Araç Far ve Lambaları

Araç far ve lambalarının düzgün bir şekilde çalışması özellikle yağmurlu ve sisli havalarda sürüş güvenliğiniz adına çok önemlidir. Araç farlarınızın düzgün ve eksiksiz bir şekilde çalıştığına emin olun. Özellikle sinyal ve fren lambalarınızın uyumlu çalışmasını mutlaka kontrol edin.

Silecekler

Sonbaharın gelmesiyle beraber sık sık yağmurlu ve fırtınalı havalarda direksiyon başında olacağınızı unutmayın. Aracınızın silecekleri böylesi günlerde en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Bu nedenle sileceklerinizin doğru çalıştığına emin olun. Genel bir kural olarak silecek lastiklerinizi 6 ayda bir değiştirin. Silecek ve cam arasında buz oluşma ihtimaline karşı aracınızda buz çözücü bulundurun.

Motor Yağı Kontrolü

Bizler için su ne ise, araçlar için motor yağı da benzer bir işlevi görmektedir. Yolculuğunuz öncesinde sık sık motor yağı seviyesini kontrol edin ve tavsiye edilen sürelerde yağ değişikliği yapın. Azalmış veya kirlenmiş bir motor yağı, sürüş güvenliğinizi tehdit edeceği gibi, sizin için çok masraflı olabilecek arızaların da tetikleyicisi olabilir.

Hava Filtesi

Hava filtresi motordaki kirli havanın dışarıya atılmasını sağlayarak, araç performansını arttırdığı gibi, olası arızaların da önüne geçmektedir. Bu nedenle aracınızın hava filtresini sık sık kontrol ederek doğru bir şekilde çalıştığına emin olun.

Araç Sıvı Kontrolü

Araç sıvılarının eksiksiz ve temiz olması sürüş güvenliği ve performansının üst düzeyde olması adına çok önemlidir. Motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, cam suyu, fren hidroliği, klima gazı ve antifriz maddesi gibi araç sıvılarının hepsinin ayrı ayrı bakım ve kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Akü Kontrolü

Araç akünüzdeki pas, şişkinlik ve çatlaklar kısa bir süre sonra aracınızda bir problemle karşılaşacağınızın habercisidir. Özellikle soğuk havalarda aracınızın ve diğer aksesuarların doğru çalışması için güçlü ve problemsiz bir aküye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Aracınızın aküsünü kontrol etmek ve değiştirmek için halen zamanınız var, geç kalmayın.

Frenler

Yağmurlu ve soğuk havalarda sürüş güvenliğiniz için mutlaka düzgün çalışması gereken bir diğer araç sistemi ise frenlerdir. Yol hakimiyetinin ve görüş mesafesinin daha kısıtlı olduğu sonbahar ve kış mevsimlerinde düzgün çalışmayan frenler olası bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle aracınızın fren sistemlerini dönemsel olarak yetkili bir serviste kontolünü gerçekleştirin .

Kasko Sigortası ile Güvence Sağlayın

Aracınızın bakımını her ne kadar doğru ve düzgün yaptığınızı düşünüyorsanız da, diğer risk faktörlerine karşı önleminizi kasko sigortası ile alın. Unutmayın ki trafikte meydana gelen kazaların %90’ına yakını sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Aracınızı ve bütçenizi korumak için hemen 3 dk’da araç kasko sorgulama yaprak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı ile istediğiniz kapsamdaki kaskoya sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL