Aracınızın Sonbahar Bakımı İçin En İyi Tüyolar

Ekim ayı, sürücülerin kış öncesi araç performans ve güvenliği için gerekli önlemleri almaları adına en ideal aydır.

Bu nedenle biz de sizler için sonbahar ve kış aylarında aracınızın herhangi bir problem çıkarmaması için basit bir kontrol listesi hazırladık.

Listedeki önerilerin çoğu, araç sahibi tarafından kısa sürede kontrol edilebilir özellikte olsa da, bazı bakımlar için servis kontrolünün şart olduğunu belirtelim.

İşte aracınızın sonbahar bakımı için en iyi 8 tüyo:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Lastik Kontrolü ve Basıncı

Araç lastiklerinizin kontrollerini (yedek lastik de dahil) düzenli olarak gerçekleştirin.

Yanlış hava basıncı uygulanmış lastikler yol hakimiyetinde aksaklıklar çıkartabileceği gibi, yakıt verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yağmurlu havalarda aşınmış lastikler ise sürüş güvenliğiniz için önemli tehditler oluşturmaktadır. Güvenli ve rahat bir sürüş için mutlaka mevsim lastiklerinizi kullanın.

 

Araç Far ve Lambaları

Araç far ve lambalarının düzgün bir şekilde çalışması özellikle yağmurlu ve sisli havalarda sürüş güvenliğiniz adına çok önemlidir. Araç farlarınızın düzgün ve eksiksiz bir şekilde çalıştığına emin olun. Özellikle sinyal ve fren lambalarınızın uyumlu çalışmasını mutlaka kontrol edin.

Silecekler

Sonbaharın gelmesiyle beraber sık sık yağmurlu ve fırtınalı havalarda direksiyon başında olacağınızı unutmayın. Aracınızın silecekleri böylesi günlerde en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Bu nedenle sileceklerinizin doğru çalıştığına emin olun. Genel bir kural olarak silecek lastiklerinizi 6 ayda bir değiştirin. Silecek ve cam arasında buz oluşma ihtimaline karşı aracınızda buz çözücü bulundurun.

Motor Yağı Kontrolü

Bizler için su ne ise, araçlar için motor yağı da benzer bir işlevi görmektedir. Yolculuğunuz öncesinde sık sık motor yağı seviyesini kontrol edin ve tavsiye edilen sürelerde yağ değişikliği yapın. Azalmış veya kirlenmiş bir motor yağı, sürüş güvenliğinizi tehdit edeceği gibi, sizin için çok masraflı olabilecek arızaların da tetikleyicisi olabilir. 

Hava Filtesi

Hava filtresi motordaki kirli havanın dışarıya atılmasını sağlayarak, araç performansını arttırdığı gibi, olası arızaların da önüne geçmektedir. Bu nedenle aracınızın hava filtresini sık sık kontrol ederek doğru bir şekilde çalıştığına emin olun.

Araç Sıvı Kontrolü

Araç sıvılarının eksiksiz ve temiz olması sürüş  güvenliği ve performansının üst düzeyde olması  adına çok önemlidir. Motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, cam suyu, fren hidroliği, klima gazı ve antifriz maddesi  gibi araç sıvılarının hepsinin ayrı ayrı bakım ve kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Akü Kontrolü

Araç akünüzdeki pas, şişkinlik ve çatlaklar kısa bir süre sonra aracınızda bir problemle karşılaşacağınızın habercisidir. Özellikle soğuk havalarda aracınızın ve diğer aksesuarların doğru çalışması için güçlü ve problemsiz bir aküye ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Aracınızın aküsünü kontrol etmek ve değiştirmek için halen zamanınız var, geç kalmayın.

Frenler

Yağmurlu ve soğuk havalarda sürüş güvenliğiniz için mutlaka düzgün çalışması gereken bir diğer araç sistemi ise frenlerdir. Yol hakimiyetinin ve görüş mesafesinin daha kısıtlı olduğu sonbahar ve kış mevsimlerinde düzgün çalışmayan frenler olası bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle aracınızın fren sistemlerini dönemsel olarak yetkili bir serviste kontolünü gerçekleştirin .

Kasko Sigortası ile Güvence Sağlayın

Aracınızın bakımını her ne kadar doğru ve düzgün yaptığınızı düşünüyorsanız da, diğer risk faktörlerine karşı önleminizi kasko sigortası ile alın. Unutmayın ki trafikte meydana gelen kazaların %90’ına yakını sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. 

Aracınızı ve bütçenizi korumak için hemen 3 dk’da araç kasko sorgulama yaprak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı ile istediğiniz kapsamdaki kaskoya sahip olun. 

Benzer İçerikler

En Uygun Araç Fiyatlarına Ne Zaman Ulaşılır?
Araç alımlarında...en doğru zamanı belirlemek için sürekli ilanları kollamanız gerektiğini...düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!
Araç alımlarında en doğru zaman kişilere göre değişiyor. Çünkü; en doğru...zamanı kişilerin ihtiyaçları ve içinde bulunduğu koşulları belirliyor. Peki, nasıl? Örneğin; aracınızın oldukça pahalıya...mal olacak bir hasar geçirdiğini varsayarsak, yapabileceğiniz 2 seçenek var: aracınızı tamir ettireceksiniz veya tamir ücretinin...üzerine biraz daha ekleyip yeni bir araba arayışına gireceksiniz. Bu durumda çok fazla zaman kaybetme lüksünüz olmayacağı için...acele etmeniz gerekebilir. Ancak sıkıldığınız için araç değişimi yapacaksanız, zaman kısıtlamanız yok demektir. Eğer...tercihiniz 2.el araçlardan yanaysa,  ikinci el araçların en çabuk satıldığı Ocak, Şubat, Mart ve Nisan...aylarını takip etmenizde fayda var. Alacağınız 2.eli belirlediyseniz "
İkinci El Oto...Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!" yazımızı incelemeden satın alma kararına varmayın!

[widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Araç fiyatlarını satıcının ve alıcının beraber belirlediği ikinci...el araç piyasasında en iyi sonuca ulaşmak için bazı basit kuralları bilmek de fayda var. Örneğin; bazı araçlar da...mevsimin önemi de büyüktür. Bu yüzden mevsiminde çok da rağmet görmeyen bir araca yönelebilirsiniz. Yine tatil dönemlerinde de...ikinci el piyasası durgun olduğu için aracınızı değiştirmek için bu dönemi değerlendirebilirsiniz.

Sıfır Araç...Alımlarında En Doğru Zaman

Peki, araç değişimini sıfır araçlardan yana kullanan sürücüler için en doğru zaman hangi...dönemler? Sıfır araçları en uygun seçeneklerle almanızı kolaylaştıracak çeşitli dönemler var: otomobil...kampanyalarının arttığı, düşük faiz fırsatlarının yükselişe geçtiği, ay sonu, yılsonu, gün sonu ve eski stokların...elden çıkarıldığı zamanlar bu dönemlerden bazılarıdır. Otomobil markalarının 2015 Şubat kampanyalarını görmek için; "Otomobil Markalarının Dikkat Çeken 2015 Şubat Ayı...Kampanyaları" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yılsonuna doğru hedeflediği kotayı tamamlamaya çalışan markaların kar...etmediği durumlar dahi olabilmektedir. Ayrıca enerjisini yeni modellere harcamak isteyen markalar birçok cazip kampanyayı da bu dönemde...sunmaktadır. Eğer ne istediğinizi ve kafanızdaki modeli biliyorsanız, ayın son zamanları hatta son saatleri galerileri ziyaret...etmek zekice olacaktır. Bu ziyaretler esnasında ne gibi sorular sormanız gerektiğini bilmiyorsanız "Oto Galeri Ziyaretlerinde Sorulması Gereken Sorular" başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz. Almak istediğiniz sıfır aracı uyguna getirmenize yardımcı olacak zamanlardan bir diğeri de pek çok kişinin...evinden dışarı çıkmadığı; aşırı sıcak havalar, yağmur, fırtına veya hava sıcaklığının eksilere indiği zamanlar...olabilir. Bu zamanlarda galeriler çok daha boş olacak, galeri ilgilileri müşteri bulamamanın can sıkıntısıyla ödeme...seçeneklerinde kolaylıklar sunabilecektir. Araç fiyatları ve modelleri sürekli değişiklik gösterse de araçların temel...ihtiyaçları değişiklik göstermiyor. Bu ihtiyaçların başında ise araç kaskosu geliyor. Siz de aracınızın...güvencesini riske atmamak için muhakkak kasko sigortanızı yaptırın. Araç kasko fiyatlarında en uygun seçenekler...için Sigortam.net’e gelerek araç kasko hesaplaması yapın. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet...veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.