Araç Temizliğinde Yapılan Yanlış Uygulamalar

Araç sahibi olmak hem maliyet hem de sorumluluk ister. Bu yüzden bir maliyet karşılığında sahip olunan araçların bakımı ve temizliği çok önemlidir.

Araç temizliği ve bakımı kimi zaman profesyonel ellere bırakılırken, kimi zaman araç sahipleri tarafından yapılıyor. Kişilerin araç temizliğini yapmak için attıkları adımlar ve yaptıkları uygulamalar bazen yanlış olabiliyor ve çok daha fazla maliyete sebebiyet verebiliyor.

Sürücülerin birçoğu, hayatının bir döneminde aracını bulaşık deterjanı ile yıkamış, aracına fırça değdirmiştir. Yani aracına bilmeden zarar vermiştir, oysa; araç bakımı yapmak ve aracınızı doğru bir şekilde temiz tutmak için pahalı cilalara, pahalı araç temizlik maddelerine ihtiyacınız yok. Doğru yöntemler ve kolay temizlik ürünleri ile otomobilinizin temiz görünmesin, sağlayabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Temizliğinde Yanlış Yöntemler

Çamaşır veya Bulaşık Detarjanı Kullanmayın

Çamaşır deterjanı kıyafetlerdeki lekelerde olduğu gibi araçtaki lekeri çıkarmada da etkili bir temizlik ürünüdür. Ancak çamaşır deterjanı sadece araçtaki kirleri değil, araç yüzeyindeki koruyucu kaplamaları da akıtacaktır. Koruyucu kaplamarın artması ise araç boyası ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Aracınızda etkili ve zararsız bir temizlik sağlamak için otomobil deterjanı kullanmak daha doğru olur.

Aracınızı Fırça ile Temizlemeyin

Araç çiziklerinin en büyük sebeplerinden biri, araç temizliği yaparken fırça kullanmaktır. Bu yüzden; aracınızda çizik oluşmaması için fırça yerine sünger kullanımına özen gösterin. Geniş bir ürün yelpazesi bulunan marketlerden, yumuşak sünger bulmanız kolay olacaktır. Aracınız tozlu ya da çamurluysa önce su ile ıslatın ve temizlik öncesi kirleri akıtın. Kiri su ile akıtmanız çizik oluşumunu engelleyecektir. Aracınızı üst, yan, arka veya ön kısmı şeklinde bölümlere ayırarak yıkamak da temizliği kolaylaştıracaktır. Önerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirmiş olursunuz.

Önerilerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirebilirsiniz. Ancak aracınızda yanlış temizlikten kaynaklı ya da ufak çaplı kazaların sebep olduğu çizikler söz konusuysa ‘’Otomobil Çiziklerini Gidermenin Yolları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızı Kurulamak için Havlu ve Benzeri Şeyler Kullanmayın

Aracın temizlenme işlemi bittikten sonra aracın kurulanması gerekir aksi halde meydana gelen su lekeleri tüm temizliğin boşa gitmesine sebep olabilir. Emeklerinizin boşa gitmemesi için; eski kıyafetleriniz yahut havlularınız kullanmak yerine, mikrofiber bezleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Doğru Cila Zamanı için Karar Verin

Araç cilaları araçlarını boya ömrünü uzatması adına önemlidir. Kesin sınırları olmamakla beraber her aracın yılda yılda bir veya iki kez cilalanması gerektiği yönündedir. Aracınızın cilaya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu; yağmur yağdıktan ya da aracınız yıkandıktan sonra aracınızın üzerinde biriken dumlalarının boyutu küçük ise aracınızın henüz cilaya ihtiyacı yoktur.

Aracınızın yıkanmasında dikkat edilecek malzemeler ve araçlar kadar önemli bir noktada aracınızın nerede, günün hangi saatinde temizliğinin yapıldığıdır.

Aracınızı güneç görmeyen bir yerde ve günün serin saatlerinde yani sabahın erken saatleri veya akşam güneşi battıktan sonra yıkayın. Eğer zamanlama üzerinde plan yapamıyorsanız ve temizlik yaptığınız saatler hava sıcaksa vakit kaybetmeden aracınızı kurulayın. Çünkü; sıcak havanın da etkisi ile hızla kuruyan su aracınız üzerinde iz bırakacaktır.

Araç bakımı ve temizliğiyle ilgili daha detaylı için ‘’Araç Temizliğinin Püf Noktaları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç temizliğinin bu kadar önemli olmasının sebebi; doğru yapıldığı takdirde aracınızın ömrünü uzatmasıdır. Aracınızın ömrünü uzatacak bir diğer önemli nokta; kasko sigortası yaptırmaktır. Siz de zaman kaybetmeden araç kasko sigortanızı yaptırın.

Aracınızı güvenceye hızla almak için Sigortam.net’ten kasko sorgulama yapın, en uygun kasko sigortası fiyatları ile bütçenizi de güvenceye alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL