Araç Temizliğinde Yapılan Yanlış Uygulamalar

Araç sahibi olmak hem maliyet hem de sorumluluk ister. Bu yüzden bir maliyet karşılığında sahip olunan araçların bakımı ve temizliği çok önemlidir.

Araç temizliği ve bakımı kimi zaman profesyonel ellere bırakılırken, kimi zaman araç sahipleri tarafından yapılıyor. Kişilerin araç temizliğini yapmak için attıkları adımlar ve yaptıkları uygulamalar bazen yanlış olabiliyor ve çok daha fazla maliyete sebebiyet verebiliyor.

Sürücülerin birçoğu, hayatının bir döneminde aracını bulaşık deterjanı ile yıkamış, aracına fırça değdirmiştir. Yani aracına bilmeden zarar vermiştir, oysa; araç bakımı yapmak ve aracınızı doğru bir şekilde temiz tutmak için pahalı cilalara, pahalı araç temizlik maddelerine ihtiyacınız yok.  Doğru yöntemler ve kolay temizlik ürünleri ile otomobilinizin temiz görünmesin, sağlayabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç Temizliğinde Yanlış Yöntemler

Çamaşır veya Bulaşık Detarjanı Kullanmayın

Çamaşır deterjanı kıyafetlerdeki lekelerde olduğu gibi araçtaki lekeri çıkarmada da etkili bir temizlik ürünüdür. Ancak çamaşır deterjanı sadece araçtaki kirleri değil, araç yüzeyindeki koruyucu kaplamaları da akıtacaktır. Koruyucu kaplamarın artması ise araç boyası ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Aracınızda etkili ve zararsız bir temizlik sağlamak için otomobil deterjanı kullanmak daha doğru olur.

Aracınızı Fırça ile Temizlemeyin

Araç çiziklerinin en büyük sebeplerinden biri, araç temizliği yaparken fırça kullanmaktır. Bu yüzden; aracınızda çizik oluşmaması için fırça yerine sünger kullanımına özen gösterin. Geniş bir ürün yelpazesi bulunan marketlerden, yumuşak sünger bulmanız kolay olacaktır. Aracınız tozlu ya da çamurluysa önce su ile ıslatın ve temizlik öncesi kirleri akıtın. Kiri su ile akıtmanız çizik oluşumunu engelleyecektir. Aracınızı üst, yan, arka veya ön kısmı şeklinde bölümlere ayırarak yıkamak da temizliği kolaylaştıracaktır. Önerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirmiş olursunuz.

Önerilerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirebilirsiniz. Ancak aracınızda yanlış temizlikten kaynaklı ya da ufak çaplı kazaların sebep olduğu çizikler söz konusuysa ‘’Otomobil Çiziklerini Gidermenin Yolları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızı Kurulamak için Havlu ve Benzeri Şeyler Kullanmayın

Aracın temizlenme işlemi bittikten sonra aracın kurulanması gerekir aksi halde meydana gelen su lekeleri tüm temizliğin boşa gitmesine sebep olabilir. Emeklerinizin boşa gitmemesi için; eski kıyafetleriniz yahut havlularınız kullanmak yerine, mikrofiber bezleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Doğru Cila Zamanı için Karar Verin

Araç cilaları araçlarını boya ömrünü uzatması adına önemlidir. Kesin sınırları olmamakla beraber her aracın yılda yılda bir veya iki kez cilalanması gerektiği yönündedir. Aracınızın cilaya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu; yağmur yağdıktan ya da aracınız yıkandıktan sonra aracınızın üzerinde biriken dumlalarının boyutu küçük ise aracınızın henüz cilaya ihtiyacı yoktur.

Aracınızın yıkanmasında dikkat edilecek malzemeler ve araçlar kadar önemli bir noktada aracınızın nerede, günün hangi saatinde temizliğinin yapıldığıdır.

Aracınızı güneç görmeyen bir yerde ve günün serin saatlerinde yani sabahın erken saatleri veya akşam güneşi battıktan sonra yıkayın. Eğer zamanlama üzerinde plan yapamıyorsanız ve temizlik yaptığınız saatler hava sıcaksa vakit kaybetmeden aracınızı kurulayın. Çünkü; sıcak havanın da etkisi ile hızla kuruyan su aracınız üzerinde iz bırakacaktır.

Araç bakımı ve temizliğiyle ilgili daha detaylı için ‘’Araç Temizliğinin Püf Noktaları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç temizliğinin bu kadar önemli olmasının sebebi; doğru yapıldığı takdirde aracınızın ömrünü uzatmasıdır. Aracınızın ömrünü uzatacak bir diğer önemli nokta; kasko sigortası yaptırmaktır. Siz de zaman kaybetmeden araç kasko sigortanızı yaptırın.

Aracınızı güvenceye hızla almak için Sigortam.net’ten kasko sorgulama yapın, en uygun kasko sigortası fiyatları ile bütçenizi de güvenceye alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
3 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Otomobilde Doğru Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Hem trafikteki diğer sürücülerin hem de kendimizin...güvenli sürüş...gerçekleştirmesinde araç aksamlarının önemi büyük. Özellikle sürücüleri zorlayan...kötü hava koşullarında aracın tüm aksamlarının temiz ve doğru ayarda olması gerekiyor.

Aksi takdirde görüş açısı çok daha darlaşır, sürücülerin hakimiyet...sağlaması giderek zor bir hal alır. Görüş açısını etkileyen aksamların başında araç farları geliyor. 

Her araçta...bulunan, gece araba kullanımı için güvenli bir ortam...sağlayan farların yolculuğu tehlikeye düşürmemesi için temiz ve belli bir ayarda tutulması gerekiyor. Doğru şekilde...kullanılan farların kullanımI, çok daha uzun ömürlü oluyor. 

[widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Peki, farın...doğru ayarda olduğu nasıl anlaşılır?

Doğru bir farın her 10 cm de bir 1 cm aşağıya düşmesi, toprağa değmesi...gerekir. Bu ayarı yapmakta zorlanıyorsanız, far ayarlama cihazını kullanabilirsiniz. Böylece daha profeyonel bir ayar...gerçekleştirebilirsiniz. Far ayarını kullansanız da test etmeye çalışın ve farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat...edin. 

Araçtan beklenen performansın alınmasında otomobil bakımının önemi...büyüktür. Sararıp kirlenen araba farları ve aracın diğer aksamları performans kaybına neden olur, bu...yüzden belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Ne yazık ki bu temizliğin yapılmasının bir maliyeti ve elbette...zahmeti vardır ama far temizliği kendi kendimize de yapabileceğimiz bir işlemdir.

Sararmış Farlar Nasıl...Temizlenir?

Far temizliği için yapılacak ilk şey; far çevresini maskeleme bandı ile...kaplamaktır. Bu işlemi yaparken açıkta boyalı bir bölge kalmamasına dikkat gösteriyoruz. Aksi halde aracın boyalı...kısımları zarar görebilir.

Farımızın sararmış bölümüne uygun bir zampara keserek camın yüzeyini...zımpalıyoruz. Bu noktada zımparayı hafif ıslak tutmakta fayda var. Zımparalamaya devam ettikçe yüzeydeki tortu yok...olacaktır ama zımparayı hafif dokunuşlarla yapmalıyız. Zımparalamaya camın yüzeyi pürüzsüzlük kazanana...kadar devam edebilir, far yüzeyini dikkatlice silip kurulayabilirsiniz.

Zımparalama ve temizleme işleminde sonra pasta...işlemine geçebilirsiniz. Pastalama aşamasını uygulamak zorunda değilsiniz. Çünkü; pastalama genellikle camın...yüzeyini iyice temizlemek için kullanılıyor.

Yaptığınız far temizliğinin üzerinden geçmek için...cilalamaya geçebilirsiniz. Burada cila türü çok önemlidir, muhakkak plastik cila kullanmalısınız. Cilayı...temizlediğiniz yüzeyin üzerine sünger yardımıyla yedirebilir, camınızın hedeflediğiniz görüntüsüne...ulaşana kadar cilalamaya devam edebilirsiniz.

Araç temizliği ve bakımının tam olmasına rağmen...beklenmedik kazalar aracınıza zarar verebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve önlem almak için...yapılabilecek en doğru şey kasko sigortası yaptırmaktır.

Kontrolünüz...dışında gerçekleşebilecek her durumda yanınızda olacak bir güvence arıyorsanız Sigortam.net'e gelin, en...uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta...Destek Hattımızı arayın.