Araç Temizliğinde Yapılan Yanlış Uygulamalar

Araç sahibi olmak hem maliyet hem de sorumluluk ister. Bu yüzden bir maliyet karşılığında sahip olunan araçların bakımı ve temizliği çok önemlidir.

Araç temizliği ve bakımı kimi zaman profesyonel ellere bırakılırken, kimi zaman araç sahipleri tarafından yapılıyor. Kişilerin araç temizliğini yapmak için attıkları adımlar ve yaptıkları uygulamalar bazen yanlış olabiliyor ve çok daha fazla maliyete sebebiyet verebiliyor.

Sürücülerin birçoğu, hayatının bir döneminde aracını bulaşık deterjanı ile yıkamış, aracına fırça değdirmiştir. Yani aracına bilmeden zarar vermiştir, oysa; araç bakımı yapmak ve aracınızı doğru bir şekilde temiz tutmak için pahalı cilalara, pahalı araç temizlik maddelerine ihtiyacınız yok.  Doğru yöntemler ve kolay temizlik ürünleri ile otomobilinizin temiz görünmesin, sağlayabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç Temizliğinde Yanlış Yöntemler

Çamaşır veya Bulaşık Detarjanı Kullanmayın

Çamaşır deterjanı kıyafetlerdeki lekelerde olduğu gibi araçtaki lekeri çıkarmada da etkili bir temizlik ürünüdür. Ancak çamaşır deterjanı sadece araçtaki kirleri değil, araç yüzeyindeki koruyucu kaplamaları da akıtacaktır. Koruyucu kaplamarın artması ise araç boyası ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Aracınızda etkili ve zararsız bir temizlik sağlamak için otomobil deterjanı kullanmak daha doğru olur.

Aracınızı Fırça ile Temizlemeyin

Araç çiziklerinin en büyük sebeplerinden biri, araç temizliği yaparken fırça kullanmaktır. Bu yüzden; aracınızda çizik oluşmaması için fırça yerine sünger kullanımına özen gösterin. Geniş bir ürün yelpazesi bulunan marketlerden, yumuşak sünger bulmanız kolay olacaktır. Aracınız tozlu ya da çamurluysa önce su ile ıslatın ve temizlik öncesi kirleri akıtın. Kiri su ile akıtmanız çizik oluşumunu engelleyecektir. Aracınızı üst, yan, arka veya ön kısmı şeklinde bölümlere ayırarak yıkamak da temizliği kolaylaştıracaktır. Önerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirmiş olursunuz.

Önerilerimizi dikkate alırsanız aracınızın temizliğini en az çizikle bitirebilirsiniz. Ancak aracınızda yanlış temizlikten kaynaklı ya da ufak çaplı kazaların sebep olduğu çizikler söz konusuysa ‘’Otomobil Çiziklerini Gidermenin Yolları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracınızı Kurulamak için Havlu ve Benzeri Şeyler Kullanmayın

Aracın temizlenme işlemi bittikten sonra aracın kurulanması gerekir aksi halde meydana gelen su lekeleri tüm temizliğin boşa gitmesine sebep olabilir. Emeklerinizin boşa gitmemesi için; eski kıyafetleriniz yahut havlularınız kullanmak yerine, mikrofiber bezleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Doğru Cila Zamanı için Karar Verin

Araç cilaları araçlarını boya ömrünü uzatması adına önemlidir. Kesin sınırları olmamakla beraber her aracın yılda yılda bir veya iki kez cilalanması gerektiği yönündedir. Aracınızın cilaya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu; yağmur yağdıktan ya da aracınız yıkandıktan sonra aracınızın üzerinde biriken dumlalarının boyutu küçük ise aracınızın henüz cilaya ihtiyacı yoktur.

Aracınızın yıkanmasında dikkat edilecek malzemeler ve araçlar kadar önemli bir noktada aracınızın nerede, günün hangi saatinde temizliğinin yapıldığıdır.

Aracınızı güneç görmeyen bir yerde ve günün serin saatlerinde yani sabahın erken saatleri veya akşam güneşi battıktan sonra yıkayın. Eğer zamanlama üzerinde plan yapamıyorsanız ve temizlik yaptığınız saatler hava sıcaksa vakit kaybetmeden aracınızı kurulayın. Çünkü; sıcak havanın da etkisi ile hızla kuruyan su aracınız üzerinde iz bırakacaktır.

Araç bakımı ve temizliğiyle ilgili daha detaylı için ‘’Araç Temizliğinin Püf Noktaları’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç temizliğinin bu kadar önemli olmasının sebebi; doğru yapıldığı takdirde aracınızın ömrünü uzatmasıdır. Aracınızın ömrünü uzatacak bir diğer önemli nokta; kasko sigortası yaptırmaktır. Siz de zaman kaybetmeden araç kasko sigortanızı yaptırın.

Aracınızı güvenceye hızla almak için Sigortam.net’ten kasko sorgulama yapın, en uygun kasko sigortası fiyatları ile bütçenizi de güvenceye alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Sigortam.net'in Farkı Ne?

Araç kaskosu fiyatları; kişisel özellikler, hasar geçmişi ve aksesuarlar gibi detaylara...göre farklılık gösterir.

Sigortam.net yılların sigortacılık tecrübesi ile müşterisinin ihtiyacını...tanır ve ona yönelik en iyi çözümü sunar.

Sigortam.net...ile
 • 1 En iyi fiyat garantisine sahipsiniz.
 • 2 7/24 kesintisiz sigortacılık hizmeti alırsınız.
 • 3... 20 sigortanın şirketinin onlarca ürün seçeneği arasından seçim yaparsınız....
 • 4 Teklifleri şeffaf şekilde...karşılaştırırsınız.
 • 5 ...%45’e varan fiyat avantajından yararlanırsınız.
 • 6 Ödemelerinizi ister peşin ister taksit taksit yaparsınız.
 • 7 3 dakikada online ya da telefonda satın alma yaparsınız....
 • 8 Sigortanızı almadan, alırken...ve aldıktan sonra her ihtiyacınızda yanınızda olan uzman bir ekip bulursunuz.

Söz Veriyoruz, İhtiyaç Duyduğunuz Her An Yanınızdayız!

Sigortam.net olarak, sadece...poliçenizi satın alırken değil, hasar anında, poliçe yenilerken kısacası ihtiyaç duyduğunuz her an 7/24...yanınızdayız.
 

Söz Veriyoruz;
 • 1 20 sigorta şirketi...arasından ihtiyacınıza en uygun poliçeyi bulmanız için karşılaştırma yapar ve %45’e varan fiyat avantajı...sunarız.
 • 2 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattı’mızdan 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veririz.
 • 3 Aynı poliçeyi daha uygun fiyata bulursanız aradaki farkı size geri öderiz....
 • 4 Poliçe yenileme zamanınız...geldiğinde siz hatırlatmadan, biz size hatırlatırız.
 • Siz En Uygun Poliçeyi...Satın Alın, Gerisini Bize Bırakın!

  • 1... Poliçenizi adresinize ücretsiz kargo ile gönderelim.
  • 2 444 24 00 Sigorta Destek Hattımız ile günün...her saatinde, çekici hizmetinden eksper tayinine kadar hasar sürecinizi takip edelim.
  • 3 Poliçe vadenizi sizin yerinize takip edelim.
  • 4 Vadeniz dolmadan önce sizinle iletişime...geçerek, poliçenizi yenilemeniz için bilgilerinizi güncelleyelim.
  • 5 En iyi şirketlerden sizin için teklif hazırlayıp, yenileme ve...hasarsızlık gibi indirim haklarınızı sizin için gözetelim.
  • 6 Vade tarihinizde yenilemenizi yaparak, kesintisiz sigorta güvencesi almanızı...sağlayalım.
  TELEFONDA TEKLİF ALMAK İÇİN
  BİZİ ARAYIN!