​Yeni Aracımı Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yeni araç aldınız ve çok heyecanlısınız. Aracınızı teslim almak için araç bayisine gittiniz. Yeni araba almanın verdiği mutlulukla teslimat sırasında bazı önemli noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Kaçırdığınız olumsuz noktaları aracınızı satın aldıktan sonra farkettiğinizde ise, mutluluğunuz mutsuzluğa dönüşebilir. Bu nedenle araç teslimi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı yöntemleri sizlerle paylaştık.

Aracınızı Kontrol Edin!

Araç teslimi yapılırken, aracınızı eksiksiz olarak teslim aldığınıza dair bir belge imzalamanız gerekir. Bu belgeyi imzalamadan once aracın, aksesuarları dahil eksiksiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir eksik ya da kusur görmeniz durumunda, bunu hemen bayiye bildirmelisiniz. Gerekli kontrolleri yapmadan bu belgeleri imzalarsanız daha sonra araçta kusur ya da eksik bulmanız durumunda kanunlar karşısında, aracı kusurlu olarak kabul etmiş sayılırsınız.

Araç Garantisi Önemli!

Aracınızın teslimatı sırasında önem vermeniz gereken önemli noktalardan biri garantidir. Araç garantisi, aracınızda garanti kapsamına giren herhangi bir arıza olması durumunda, aracınızın ücretsiz olarak tamir edilmesini sağlar. Garanti kapsamı ve süresi değişiklik gösterebilir. Size verilen belgelerde aracınızda herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda, problemin firmanın garanti politikası çerçevesinde nasıl ele alınacağını öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracı Servise Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyarak arabanızı servise vermeden önce dikkat etmeniz gereken noktaları ayrıntılarıyla öğrenebilir, daha güvenli bir şekilde aracınızın bakımını ve tamirini yaptırabilirsiniz.

Araç Garanti Çeşitleri ve Süreleri Nelerdir?
 

Mekanik Garanti

Türkiye’de ithalatçı firmalar ve yerli üreticilerin mekanik arızalar için verdikleri garanti hizmetidir. Türk otomobil pazarında satılan yerli ve ithal otomobillerde yaygın olarak teslim tarihinden başlayarak mekanik arızalar için 1 yıl sınırsız kilometre ile garanti uygulanıyor. Her otomobil markasında aynı sure geçerli olmuyor. Bazı markalarda garanti süresi belirli km’ler dahilinde 2 yıla hatta 3 yıla kadar çıkabiliyor.

Yedek Parça Garantisi

Orijinal yedek parçalar takıldıktan sonra bir malzeme veya üretim hatası, kusurlu veya eksik teslimat nedeniyle şikayetler olması durumunda yedek parça garantisi doğar. Araç garantisi veya yedek parça garantisi çerçevesinde bir parça değiştirildiğinde, bu yeni bir yedek parça garantisi doğurmaz. Tam tersine mevcut araç veya yedek parça garanti süresinin dolmasıyla bu parçanın garantisi de biter.

Boya Garantisi

Otomobil firmaları tarafından sunulan boya garantisi, üretim hatasından kaynaklanan boyada kabarma, dökülme gibi sorunları kapsar. Boya garantisinin süresi genellikle aracın teslim tarihi itibariyle 3 yıldır. Sorunlar bu süre dahilinde hiçbir ücret istenmeksizin giderilir. Çizik gibi müşteri hatasından doğabilecek sorunlar bu garanti programına dahil değildir.

Paslanmazlık Garantisi

Otomobilin kaportasının herhangi bir nedenle paslanması veya delinmesi halinde devreye girer. Bir yıldan başlayan paslanmazlık garantisinde bu süre bazı markalarda 12 yıla yükselebiliyor. Ancak yaygın uygulama 3 yıldır. Bu tip bir hasar oluştuğu takdirde yedek parça ve işçilik dahil olmak üzere hiçbir ücret talep edilmeden sorun giderilir.
 

Aracınızın hasarları kasko sigortası ile karşılansın. Hemen Sigortam.net üzerinden araç kasko hesaplama yapın en uygun araba kasko fiyatları ile sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli...poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da...artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko...genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak...bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko...ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce...kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve...teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel...ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.