Araç Yangınlarına Nasıl Müdahale Edilmeli?

Araçlarda aniden gelişen ve onarılmaz sonuçlara neden olabilecek en tehlikeleri risklerden biri de yangınlardır. Araçta yangın çıkmasını tetikleyici pek çok durum olabilir: Araç yangınlarının %59’u motor, %35’i yolculuklardan, %2’si ise lastik ve araç farlarının ısınmasından kaynaklanabilir.

Araştırmalara göre 2014 yılında çıkan yangınların büyük bir bölümü araç yangınlarından kaynaklandı. 

Peki, araç yangınlarına nasıl müdahale edilebilir ve yangın durumunda neler yapılabilir?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araçtaki Yangınların Nedenleri?

Araçta meydana gelen yangınların bir kısmı aracın yapısında aniden gelişen durumlardan kaynaklı olurken bir kısmı sürücülerin dikkatsizliklerinden kaynaklanıyor. 

 • Benzin hortumlarının aşınması sonucunda, sıcak motor üzerine yakıtın sızıntı yapması,
 • Karbüratörden damlayan benzinin alev alması,
 • Yakıt iletim borularında meydana gelen hasarlar,
 • Trafik kazaları,
 • Elektrik tesisatının kontak yapması,
 • LPG’li araçların kaçak yapması,
 • Araç içinde içilen sigaralar,
 • Fren balatalarının fazla ısınması,
 • Akümülatörden fazla akım gelmesi,
 • Araç tamirinde yanlış yapılan işlemler,
 • LPG ile çalışan araçlarda gaz sıkışmaları,
 • Güneş altında uzun saater kalan aracın çakmağının ateş alması,

Araç Yangını Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne yazık ki araçtaki yangınların ne zaman yaşanabileceğini kestirmek kolay değil, ancak yangın durumunun en kritik zamanları sürüş halinde olduğunuz zamanlar olacaktır. Böyle bir durumda telaşlanmamaya çalışın ve sakinliğinizi koruyun. 

Aracınızı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde etrafında başka araçların olmadığı güvenli yerlere park edin. Kontağı kapatarak el frenini çekin. Aracınızda bulunan herkesi, aracınızdan uzaklaştırın ve dışardan destek isteyin.

Araçtaki yangını profesyonel bir şekilde söndürecek olan itfaiyedir ancak itfiaye gelene kadar sizin yaptığınız her şey de kritik olacaktır. Bu nedenle aracınıza müdahaleyi yangın söndürme cihazını kullanarak siz yapın. Bu aşamada dumanın üzerinize gelmemesi için rüzgarı arkanıza almaya çalışın ve araca çok fazla yakınlaşmadan yangın söndürücüyü uygulayın. 

Aracın akaryakıt deposunun patlama ihtimaline karşı da dikkatli olmayı unutmayın. 

Yangın Söndürü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç yangının yapılan en büyük yanlış motor kapağını açmaktır. Oysa bu durum büyük miktarda hava akımının hızlıca motor bölümüne girmesine dolayısıyla yangın şiddetinin artmasına neden olacağı için çok tehlikelidir. Bu nedenke kapak hafif hareketlerle açılmalı, sakin hareketlerle söndürücü sıkılmalıdır.

Siz araçtaki yangının söndürüldüğünü sansanız da aracınızın bazı yerlerinin yeniden alev alma ihtimali vardır. Bu nedenle yangın söndürme ekibi alanın güvenli olduğu bilgisini veren kadar araca fazla yüklenmeyin.

Araç yangınların kurtarıcı olan şey yangın söndürücülerdir. Bu nedenle muhakkak ilk yardım çantası ve yangın söndürücüleri aracınızda bulundurmalısınız. Aksi takdirde aracınızı tamamen kaybedebilirsiniz. 

Bütün bu bilgilendirmeler araç yangınlarının müdahale edilecek derecede olması durumunda kullanılır. Ne yazık ki pek çok riskte olduğu gibi yangında da sürücüleri aşan derecede zararlar oluşabilir. İşte tam da bu noktada kasko sigortası devreye girerek aracınızdaki hasarları büyük oranda karşılayacaktır. 

Bu yüzden kasko poliçenizi alırken anlamadığınız konular veya durumlar olduğunuzda sigorta şirketinize bunları sormaktan çekinmemelisiniz. 

Kontrolünüz dışında gerçekleşebilecek durumlarda kasko güvencesini hissetmek için Sigortam.net üzerinden kasko sorgulaması yapın, sürüş güvenliğinizi şansa bırakmayın. Telefon isteğine ihtiyaç duymanız halinde 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Doğru Kaskoyu Seçmek Uzmanlık İster, Sigortam.net’i ArayınÖzellikle uzun yol seyahatlerinde sürücülerin kasko sigortasına sahip olmaları, beklenmedik anlarda karşılaşabilecekleri...aksiliklere karşı hayati bir öneme sahip. Ancak doğru ve ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verecek bir kasko poliçesine sahip olmak...içinse uzman bir kadrodan destek almak en az kasko sigortası yaptırmak kadar önemli. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

En...Doğru ve En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortam.net’te

Sigortam.net olarak alanında uzman sigorta danışmanlarımızla birlikte...ihtiyacınız olan en doğru kasko poliçesine sahip olmanız için 7/24 hizmetindeyiz. Hemen 444 24 00 numaralı 7 gün 24...saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak veya online olarak
kasko...teklifi alın, en iyi sigorta şirketlerinin, en avantajlı tekliflerini beraber karşılaştıralım, böylelikle...ihtiyaçlarınız doğrultusundaki en doğru kaskoya kolayca sahip olun.  

Poliçenizin Sizi Mağdur Etmesine İzin...Vermeyin

Kasko sigortası ile aracını ve bütçesini güvence altına almak isteyen sürücüler, poliçe yaptırma sürecinde full...olduğunu düşündükleri, daha doğrusu kaza veya arıza anındaki taleplerinin %100 olarak karşılanacağı sandıkları poliçeler...nedeniyle ciddi mağduriyetlerle karşılaşabiliyor. Günümüzde kasko poliçeleri dar kasko, kasko,...genişletilmiş kasko ve tam kasko adında sigorta şirketleri tarafından satılmaktadır. Bu kasko...poliçesi türlerinin fiyatları ise kapsadıkları teminatlara göre şekillenmektedir. Bu nedenle binlerce araç sahibi uygun fiyatlı...olduğu gerekçesiyle satın aldığı poliçenin teminatları konusunda yeteri kadar bilgilendirilmediği için zor anlarında çok kötü...sürprizlerle karşılaşabiliyor. Avantajlı ve doğru bir kasko sigortasına sahip olmak isteyen sürücü mutlaka poliçenin içerdiği...teminatlar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalı ve poliçeden doğan haklarını gerekli anlarda nasıl kullanması gerektiğini...bilmelidir. Bunun için de poliçe yaptırma aşamasında mutlaka uzman ve güvenilir bir platformdan destek talebinde...bulunulmalıdır.  

En Doğru Kasko Sigortası için Sigortam.net’i Arayın

Yaşadığınız coğrafya, bölgenin hava...şartları, aracınızı kullanma sıklığınız, bulunduğunuz şehirdeki trafik yoğunluğu vb. faktörler ihtiyacınız olan kasko...poliçenin teminatlarını belirleyecek olan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle kasko poliçeniz ihtiyaçlarınıza...cevap verecek teminatları kapsamalı, hasar ve hasar sonrası süreçte problemlerinizi bir an çözüme kavuşturmalıdır. Eğer kasko...sigortanızda hangi teminatların bulunması gerektiği konusunda tereddütleriniz varsa ve geniş kapsamlı bir kasko sigortasının...fiyatı aklınızı kurcalıyorsa, moralinizi bozmaya hiç gerek yok! Hemen telefonla ya da online olarak bize ulaşın, uzman sigorta...danışmanlarımızla birlikte ihtiyacınız olan en doğru kaskoyu birlikte belirleyelim ve poliçenize en uygun fiyata sahip olmanızı...sağlayalım. Sigortam.net olarak 16 yıllık tecrübemiz ve 3 milyonu aşkın mutlu müşterimizle...Türkiye’deki online sigortacılığın ilk ve lider platformu olmanın sorumluluğunu eksiksiz olarak yerine getirmeye...çalışıyoruz. Siz de şimdi online olarak veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak teklif...alın, ihtiyacınız olan doğru kaskoya, en uygun fiyatla sahip olun.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL