Araçlarda Yaz Bakımının 5 Püf Noktası

Kış mevsiminden çıkmış aracınızı sıcak havalarda kullanırken yaz bakımı yaptırmak ve parçalarını gözden geçirmek önemlidir. Yazın sürüş şartları kıştan farklı olduğundan, aracınızın kullanım ömrünü uzatmak ve performansını artırmak için önerilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz:
 

1. Lastik Değişimi

 
Kıştan çıkan aracınızın en fazla yıpranan kısımları arasında lastikler yer alır. Yaz aylarında tatile aracınızla çıkmayı planlıyorsanız lastiklerinizi mutlaka kontrol edin. Havaların ısınmasıyla birlikte kış lastiklerinin saklanmak üzere kaldırılıp yerlerine yaz lastiklerinin takılması gerekir. Mevsim şartlarına göre uygun lastiklerin kullanılması aracınızın güvenliğini ve performansını artıracaktır.
 
Yaz sıcağına uygun olmayan kış lastikleri daha kolay yumuşayacak ve esnemeye müsait olacaktır. Ayrıca kuru havalarda kış lastiği kullanımı daha fazla yakıt harcanmasına neden olacaktır.
 
Lastiklerin değiştirme imkanınız bulunmuyorsa, ön ve arka çiftlerin yerlerini değiştirerek rotasyon yapmanız önerilmektedir. Bu sayede aşınmış bölgeler yer değiştireceği için sürüş güvenliğiniz artacaktır.
 
Lastikleriniz eskiyse ve değişim zamanları yakınsa, bunu tatile ve uzun yola çıkmadan yapın. Ayrıca rot balans ayarınızı yaptırmayı ve krikonuzun sağlam durumda olup olmadığını kontrol etmeyi de unutmayın.
 
Uzun yola çıkmadan önce yedek lastiğinizin de sağlam ve kullanılabilir durumda olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

2. Klima ve Soğutma Sistemleri

 
Yazın konforlu bir sürüş için olmazsa olmazlardan biri de klima. Şehir içinde veya şehirler arası sürüşlerinizde aracınızdaki klima sisteminin tam verimli olarak çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. Çok sıcak havalarda klimalarla bozulma meydana gelebilir, bunu önlemek için kalifiye bir serviste klima sisteminizin bakımını yaptırabilirsiniz.
 
Klimanın yanı sıra aracınızın motorunun soğutma sistemlerinin iyi çalışması da hayati önem taşımaktadır. Başınıza gelebilecek en istenmeyen durumlardan biri de özellikle uzun yolda aracınızın hararet yapmasıdır. Motordaki harareti önlemek için soğutma sisteminizin iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulması gereklidir. Yetkili bir serviste sistemin hortum, kayış, kelepçe gibi parçalarının da kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.
 

3. Motor Bakımı

 
Motor performansınızı artırmak için öncelikle yağ ve yağ filtresinin aracınızda belirtilen sürelerde değiştirildiğinden emin olun. Yağ değişimi zamanı yakınsa bunu uzun yola çıkmadan önce yaptırmanızı tavsiye ederiz. Tatile giderken yanınızda bir miktar yedek yağ bulundurmanız da önerilmektedir.
Yağ filtresinin yanı sıra hava ve yakıt filterelerini de değiştirmeniz gerekebilir. Özellikle uzun yol öncesinde motorunuzun performansının düşük olduğunu gözlemliyorsanız, mutlaka bir servise götürünüz.
 

4. Frenler

 
Frenler, sürüş güvenliğinin en önemli parçalarından biri olduğundan, frenlerin sürekli bakımı hem şehir içinde hem de uzun yolda çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri.
 
Uzun yola çıkmadan önce fren disklerinin va balataların sağlam, aşınmamış  olduğundan emin olmalısınız. Fren bakımı yapıldıktan sonra serviste aracınızın fren mesafesini ölçtürebilirsiniz.
 

5. Camlar ve Genel Temizlik

 
Yaz aylarında havadaki tozdan dolayı araç temizliği daha önemli bir hale geliyor. Uzun yollarda sıcaktan, tozdan ve havadaki sinek, böcek gibi canlıların camlara yapışmasınden görüş alanı etkilenebiliyor.
 
Cam kirliliğinin sürüşünüzü engellemememesi için silecek bakımınızı yaptırın. Aşınmış ve sertleşmiş silecek contalarını değiştirmeyi, yola çıkmadan önce silecek suyunuzu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Uzun yolda bagajınıza yeterli miktarda silecek suyu bulundurun.
 
Aracınıza çevrenin verdiği etkiyi azaltmak için sık sık yıkamanız gerekir. Tozlar, böcekler, ağaç reçineleri ve diğer yabancı maddeler boyanın üzerinde ne kadar kalırsa, etkileri de o kadar kalıcı olacaktır. Yazın güneş ışınlarının yoğun olması da bu zararı artırıcı etki yapar.
 
Aracınıza gösterdiğiniz ilgi kadar performansını artıracağınızı unutmayın. Aklınıza gelmeyen olumsuz durumlar ve kazalar için araç kasko sigortası yaptırmayı ve süresi dolan kasko sigortanızı yenilemeyi ihmal etmeyin. Sizin için en uygun teklifi almak için hemen tıklayın.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL