444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Cam Filmi Takılı Araç Sahipleri Yandı!

15 Ocak 2015

2016 yılında trafik cezalarının uygulama alanlarında ve maddi yaptırımlarında bir hayli artacağına 2016 trafik cezaları yaptırımları yazımızda değinmiştik. Bu cezalara bir yenisi daha eklendi, modifiyeli ve aracına film takılı araç sahipleri yandı. 

Uygulama doğrultusunda polis, modifiye araçlara Karayolları Trafik Kanunu'nun üç ayrı maddesi için cezai işlem uygulayabilecek. Modifiyeli araç sürücüleri, 365 TL idari para cezasıyla birlikte ehliyet ceza puanıyla uyarı alacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Mevzuata Aykırı Modifiye Yapanlar Yandı

Trafik ekipleri, cezai yaptırım gerektiren araçların takibine başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, modifiye araçlar konusunda gereken kontrolün sağlanması için 81 İl Emniyeti'ne yazılı talimat gönderdi. 

Uygulamaya geçilmesinde EGM’ye (Emniyet Genel Müdürlüğü) gelen şikayetler etkili oldu ve özellikle eski model araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ve lastik ebatlarında mevzuata aykırı değişiklik yapılarak modifiye edildiğinin tespit edildiği üzerinde duruldu.

Bu araçların araçlarını çevredekileri rahatsız edecek derecede kullanıldığına vurgu yapılan talimatta, "Sürücülerin hız, şerit izleme ve değiştirme ile kırmızı ışık gibi birçok trafik kuralı ihlalinde bulundukları ve zaman zaman da trafik kazalarına neden oldukları anlaşılıyor" denildi. 

Film Çekilmiş Araçlara Para Cezası

Süreklilik arz edecek şekilde devamlı yapılması amaç edinen ve 81 İli kapsayan bu uygulama ile ilgili şu emir verildi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bağlı Yönetmeliğe hükümlerine aykırı olarak araçlarında teknik değişiklik yapanlar hakkında Kanu'nun 32. maddesine muhalefet etmekten 88 TL idari para cezası+10 ehliyet ceza puanı uygulayın.
Trafikte sıklıkla rastlanan camlarına film çekilmiş araçlarda bu cezanın kapsamında yer alıyor. Trafik polisleri, cam takılmış araçları tespit ettiğinde filmleri söktürerek ceza kesme yetkisine de sahip.

Trafik Sigortasını Unutmayın

Modifiyeli ve araç camı filmli araçlar gibi trafik sigortasız araçlar da trafikte bulunmaması gereken araçlar. Trafik sigortasını yaptırmamanın veya geciktirmenin maddi yaptırımları vardır. Bu yüzden hem ilk defa trafik sigortası yaptıracak, hem de trafik sigortası yenilemesi gelen sürücülerin dikkatli olması gerekir. Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatı almak isteyen sürücülerin trafik poliçesi sorgulaması yapması yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da poliçenize sahip olabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

12 Nisan 2011 Salı
Nisan 2011 bülteni, Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı.

Ehliyetsiz Sürücünün Cezası Ruhsat Sahibine

26 Temmuz 2013 Cuma

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası araç sahipleri, araçlarının ehliyetsiz sürülmesinden sorumlu olacak.

Trafik Cezaları Sigorta Primlerini Yükseltecek mi?

26 Kasım 2014 Çarşamba

Trafik Kanunu’na göre yapılacak kapsamlı değişiklikle trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin kasko ve trafik sigortası primlerinde artışa gidilecek!