Arızalı Araç Lastiklerinin Belirtileri | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Arızalı Araç Lastiklerinin Belirtileri

Otomobil sahibi olan herkes, aracından yüksek performans almayı bekler ama çok az sürücü bu performansı yakalamak için uğraşır. 

Araç performansını arttıkmak isteyen sürücülerin ilk dikkat etmesi gereken aksam lastiklerdirGüvenli sürüş için hayati olan araç lastikleri, sürücülerin zeminle tek bağlantısıdır. 

Araç lastiklerinin pek çok görevi vardır: aracın, performansını zemine yansıtması, güvenle yol almasını sağlaması, fren esnasında belli bir mesafede durmasına olanak tanıması bunlardan sadece birkaç tanesidir. 

Başta araç hakimiyetini kolaylaştırmak olmak üzere tüm otoyolun güvenliğinde etkili olan lastiklerde bir problem çıkması durumunda hem sürüş konforu bozulacak, hem de araçla beraber trafik güvenliği riske girecektir. Bu yüzden trafiğe çıkan herkesin lastik problemleri ve lastik bakımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Araç lastiklerinde bir problem olup olmadığını anlamanın en kolay yolu "Yola Çıkmadan Önce Araçta Yapılması Gereken Kontroller" yazımızda da bahsettiğimiz gibi ara sıra lastiklerinizi incelemekten geçiyor.

 ,

Arızalı Araç Lastikleri ve Nedenleri

Araç lastiklerini incelediğinizde görebileceğiniz sorunlardan bazılarını ve bunların nedenlerini sıraladık:

Lastik Sırtındaki Aşınmalar

Günümüzde modern teknoloji ile oluşturulan lastiklerde sırt aşınması durumu çok nadir görülen bir lastik sorunudur. Eğer bir lastiğin sırtında aşınma söz konusuysa, lastik değişim vakti gelmiş demektir.

Eşit Aşınmayan Lastikler

Lastiklerin eşit şekilde aşınmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: hatalı hizalama, lastiklerin veya süspansiyon parçalarının zarar görmüş olması.

Lastiklerde Oluşan Kabarık veya Kabarcıklar. 

Lastiklerinizde kabarıklık veya kabarcık gördüğünüz anda lastiklerinizi değiştirmenizde yarar var. Çünkü; kabarıklık veya kabarcık gibi belirtiler aracınızda bir zayıflık olduğunun göstergesidir. Bu zayıf noktalar araç lastiklerinin patlamasına, dolayısıyla yarı yolda kalmanıza neden olabilir.

Titreyen Lastikler

Kabarıklık veya kabarcıklar gibi araçtaki titremeler de lastiklerinizde bir problem olduğuna işaret ediyor olabilir. Hatalı hizalama, balanslarda bozukluk veya eğri durma sorunu lastiklerin titremesine neden olur. Lastik titremeleri aracınızın iç bölgelerindeki hasarı da yansıtıyor olabilir. Bu yüzden titremeleri hafife almayarak, en yakın araç servisinde araç kontrollerini yaptırmalısınız.

Araç lastikleri başta olmak üzere araç aksamlarının tümünün eksiksiz olması güvenli sürüş için şarttır ancak yeterli değildir. Sizin dışınızda gerçekleşebilecek risklerin önüne geçmek için kasko sigortanızı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için ise kasko hesaplaması yapın. En doğru kasko hesaplaması için Sigortam.net'e gelin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Türkiye’de En Çok Satılan Araba Markası Hangisi?

Otomobil Distribütörleri Derneği’nin 2015’in ilk 6 ayını kapsayan araç satış istatistikleri verileri yayınlandı. Verilere göre Türkiye’de ilk 6 ayda toplamda 432550 araç satılırken, satılan araçların %66.8’ini ithal, %33.31’ini ise yerli üretim araçlar oluşturdu.

Devamını Oku

Araç Sigortası Sorgulamasının 5 Önemli Faydası

Araç sigortası sorgulaması yapmadan sigorta yaptırmak olumsuzluklar yaşatabilir. Sigortam.net'ten sigorta sorgulama yapın en uygun araç sigortasına ulaşın.

Devamını Oku

Araba Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sigortası sorgulama işlemini Sigortam.net'ten yapın, 3 dakikada en uygun kasko ve trafik sigortası fiyatlarına ulaşın, istediğiniz sigortayı satın alın.

Devamını Oku