Bayram Tatilinde Güvenli Bir Seyahat için İpuçları

13 Ağustos 2012

Elbette uzaktaki aile bireylerini, büyüklerimizi bayramda ziyaret etmek, onları mutlu etmek, onlarla kısa bir sürede olsa vakit geçirmek hepimiz için mutluluk vericidir. Kimileri için yaklaşan bayram tatili ile güneşli yaz günlerinde güney sahillerine yolculuk planları yapmak, şu sıralar aile içinde veya arkadaşlar arasında en çok konuşulan konulardan. Kimileri de çoktan bu planları yaptı ve sabırsızlıkla tatil vaktinin gelmesini bekliyor. 
 
Elbette böyle bir seyahate çıkmanın en kolay, en konforlu ve de en keyifli yolu ailecek veya grup olarak arkadaşlarla araba ile yollara düşmek. Hatta bazen iki üç araba toplanıp kalabalık bir grup şeklinde yollarda olanları da görürüz.
 
İşte bu noktada güvenli sürüş ile ilgili hafızamızı tazelemek ve bazı durumları hatırlamak yola çıkmadan önce büyük önem arz ediyor.
 
Daha iyi akılda kalması için uzun yolculuklarda güvenli ve keyifli sürüş için dikkat etmeniz gereken konuları yolculuk öncesi ve yolculuk sırasında şeklinde ikiye ayırabiliriz.
 

Yolculuk Öncesinde Neler Yapılmalı?

 

Aracınız Yola Hazır mı?

 
Bunu anlamanın en kolay yolu aracınızı servise götürüp uzun yolculuğa çıkacağınızı servis yetkilisine bildirmeniz ve gerekli bakımları yaptırmanız. Yakın zamanda yaptırmanız gereken bakımları uzun yola çıkmadan önce yaptırmayı ihmal etmeyin. Aracınızın, far ve sinyal sistemlerini, fren sistemlerini, motor yağını ve hidroliklerini kontrol ettirin. 
 

Tekerlekler Uzun Yola Uygun mu?

 
Güvenli sürüşte en önemli konulardan birisi aracın yürüyen aksamı yani tekerleklerdir. Yolculuk yapacağınız mevsime göre uygun lastiği kullanmak sürüş güvenliğiniz ve sürüş konforunuz için oldukça önemlidir. Lastiklerinizin dişlerini kontrol etmeniz lastiğin yola tutunumu için önemlidir. Lastiklerinizin hava basınçlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu basınç değerleri ön ve arka lastikler için farklı olabilmekte ve araç üreticisinin tavsiye ettiği şekilde olması gerekmektedir. Yedek lastiğinizin de hava basıncını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 
 
Bunların dışında zaman zaman bagajda yer sıkıntısından dolayı dışarı çıkardığımız kriko ve levye gibi lastik değiştirme araçlarının araç içinde olduğunu kontrol edin. Çekme halatı, ilk yardım çantası ve araç içindeki yangın tüpü mutlaka araçta bulundurulmalıdır. Unutmayın bu malzemelere sadece bir kere ihtiyaç duyarsınız ve ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda değilse geç kalmış olabilirsiniz.
 
Tüm bunların dışında, yola çıkmadan önce aracınızın temizliğini, sileceklerin lastikleriin, emniyet kemerinin kontrolünü, ayna ayarlarını yapın; cam silme sıvılarını ve koltuk ayarlarını kontrol edin.
 
Araç trafik sigortası ve kasko sigortası sürelerinizi ve poliçelerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yola çıkmadan önce hasarlı kazalarda işlem yapabilmek için aracınızda kaza tespit tutanağı bulundurmayı ihmal etmeyin. Kaza tespit tutanapının bir örneğini sayfamızdan alabilirsiniz.
 

Siz Bir Şöför Olarak Bu Yolculuğa Hazır Mısınız?

 
Tüm planlar yapıldı. Artık sıra bayram tatili için nereye gidileceği kararlaştırıldıktan sonra en önemli şeylerden birisi hangi rotadan gidileceğine geldi. Yol arkadaşlarınız ile bu rotayı seçmenizde ve ortak karar almanızda fayda vardır. Sizlere tavsiyemiz bu rota seçiminde en kısa yol yerine, en güvenli, bayram tatili nedeni ile çok kalabalık olmayacak ve aynı zamanda araç içinde seyahat eden insanları dinlendirici nitelikte hoş bir rota seçmenizdir. Bunun için mutlaka aracınızda güncel bir karayolları haritası bulundurun.
 
Güvenli ve keyifli bir yolculuk için şöförlerin güzelce istirahat etmeleri önemlidir. Vakitlice uyuyup yolculuğa başlamadan önce sakin kafa ve dinlenmiş bir bünye ile şöför koltuğuna oturmak her şeyin başıdır. Sabah yola çıkacaksanız hafif bir kahvaltı yapın. Aşırı yemek yemeyin, yolda tüketmek üzere mutlaka yanınıza bol ve çeşitli sıvı alın. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Haydi Yola Çıkalım

 
Gündüz yolculuk yapmanız daha zinde ve dinlenmiş olduğunuz için hem sizin rahatınız açısından daha iyi bir sürüş hem de aracınızdaki yolcular açısından daha rahat bir yolculuk olacaktır. 8 saatten fazla araç kullanmayın. Yolculuğunuz daha uzun ise yeterince dinlenin veya aracınızı ehliyeti ve tecrübesi olan biri ile dönüşümlü kullanarak bir süre istirahat edin. Bu şekilde siz de yolculuktan daha fazla keyif almış olacaksınız.
 

Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Araç İçinde Kendi Konforunuzu Sağlayın

 
Yolculuk sırasında bir şöförün güvenli ve keyifli bir sürüş sağlayabilmesi öncelikle kendi konforundan geçer. Koltuğunun düzgün ayarlanmış olması, sıkıntısız bir şekilde yolu ve aynaları görüyor olması gerekmektedir. Rahat kıyafetler giymeniz ve hatta gerektiğinde kullanmak üzere yedek kıyafetler bulundurmanız faydalıdır. 
 

Yol Arkadaşlığı Önemlidir

 
Şoförlerin en sevdiği şey kendisine yolculuk sırasında bir şeyler ikram edilmesi, kendisi ile sohbet edilmesidir. Bu konuda çoğunlukla şöförün yan koltuğunda oturan kişiye büyük rol düşmektedir. Sizi iyi tanıyan bir arkadaşınızın yanınızda oturmasında fayda vardır. 
 

Dikkatinizi Dağıtabilecek Şeyler Nelerdir?

 
Yolculuk sırasında yüksek sesle konuşmak, tartışmak ve ağır müzik dinlemek dikkatinizi dağıtır, bunlardan kaçının. Araç içinde yaşı küçük bir çocuk var ise ani hareketleri dikkat kaybınıza sebep verebilir. Çocukları arka koltukta emniyet kemeri bağlı şekilde seyahat etmesini sağlayın. Onların ilgisini çekecek şeyler ile meşgul olmalarını sağlayın (Oyun, kitap vb). Bebekler için özel koltuk kullanın ve yanına mutlaka bebek ile ilgilenecek birisini oturtun. 
 

Direksiyonda

 
Mümkünse cep telefonu ile konuşmayın, sizi arayanlara yan koltuğunuzda oturan kişi cevap verebilir. Mutlaka sizin görüşmeniz gerekiyorsa aracınızı sağa çekip uygun bir yerde durduktan sonra telefon ile konuşun. En güzeli mola verdiğinizde sizi arayan kişiyle bir yudum çay eşliğinde rahat rahat konuşmaktır. 
 

Yolculuğun Vazgeçilmezi Molalar

 
Güvenli yolculuk için 3 saatten fazla araç kullanılmamalıdır. Kısa süreli çay molaları hem sizin hem de yolcuların rahatı için önemlidir. Bu tip molalar dikkatinizi daha iyi toplamanıza da fayda sağlayacaktır. Yolculukta önemli olan varışa ne kadar kısa sürede ulaştığınız değil ne kadar güvenli ve keyifli ulaştığınızdır. Bayram nedeni ile yoğun olan trafikte dikkat toplamak zorlaşacaktır bunu unutmayın dolayısı ile kısa süreli sık molalar çok faydalı olacaktır.
 

Bayram Trafiğinin Farkı

 
Hepimizin bildiği üzere bayram tatillerinde normal günlerin aksine yollar kalabalık olur. Yolculuğunuz süresince trafik uyarı ve ikaz levhalarını dikkatle takip etmeniz ve bildirilen uyarılara uymanız güvenli yolculuğun gereklerinin başında gelmektedir. Otobanlarda, şehirlerarası ve şehir içi yollarda hız limitlerine uymanız kalabalık bayram trafiğinde kazaları azaltacaktır. Şehir içi trafikte sinyal kullanımlarına ve trafik lambalarına dikkat edin. Unutmayın ki herkes bayram nedeni ile bir yerlere gitme telaşında olacaktır. 
 
Köprülerde ve virajlarda araç sollamayın. Sol şeridi sadece araç geçişlerinde kullanın. Takip mesafenizi sürekli kontrol edin ve bu mesafenin hızınızın yarısı kadar bir mesafede olmasına özen gösterin. Yol uzmanları güvenli fren yapma mesafesinin hızınızın yarısı kadar bir mesafe olduğunu bildirmektedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Bayram gidişinde ve dönüşünde olası olumsuz durumlarda maddi önleminizi almak için kasko sigortanızı yaptırın, gerekiyorsa yenilemeyi ihmal etmeyin. Kasko sigortası poliçenizi yola çıkarken yanınıza almayı unutmayın. Kasko ile ilgili tüm sorularınız için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarmızdan destek alabilirsiniz. 
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %50'ye varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.