Bebek Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilecekler

Çocuklu aileler için arabanın önemi  aşikar, aileler yolculuk sırasında küçükler için üretilen oto koltuğunu tercih ediyor.

‘’Aile Otomobili Nasıl Seçilir’’ ve ‘’Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin 10 Öneri’’ yazılarımızda bahsettiğimiz gibi; seyir esnasında bir çocuk varsa güvenlik konusu daha hassas.

Kaza anında ve sonrasında yaşanacak maddi, manevi giderleri karşılayacak kasko sigortası gibi kaza anında bebeklerin hayatını kurtaracak olan da bebek oto koltuğudur.
Araç kullanan ebeveynler iyi bilir ancak bilmeyenler için arabalarda çocuklar için koltuk bulundurma şartını tekrar etmekte fayda var. 

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren, boyu 1 metre 35 santimetreden ve kilosu 36 kilogramdan az çocuklar için Karayolları trafik yönetmeliği kararı ile ‘çocuk oto güvenlik koltuğu’ zorunluluğu getirildi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Peki zorunlu hale getirilen oto koltuğunu satın alırken nelere dikkat etmeli?
 

 • Öncelikle bebeğinizin yaşını ve kilosunu baz alarak koltuğu belirleyin, ​aldığınız oto koltuğun arabanıza ve çocuğunuza uygun olmasına dikkat edin, oto koltuğu emniyet kemeri çocuğunuzu sıkmamalı.
   
 • Alacağınız oto koltuğu Avrupa standartları testlerinden geçmiş olmalı ve bunu belli eden logosu koltuğun herhangi bir yerinden görünmeli.
   
 • Aldığınız oto koltuğun arabanıza ve çocuğunuza uygun olmasına dikkat edin, oto koltuğu emniyet kemeri çocuğunuzu sıkmamalı.
   
 • Oto koltuğun terletmeyen ve yıkanabilir olup olmamasını dikkate alın, ayrıca hava sirkülasyonunun olması bebeğinizin terlemesine engel olur.
   
 • Beş ayrı noktadan emniyet kemeri ve boyun korumalığı mutlaka olmalı,sabit emniyet kemeri ile araca bağlanan bir model olmalı.
   
 • Satın almadan önce detaylı bir şekilde kullanma kılavuzu okunmalı.
   
 • Oto koltuğun iç kısmı köpük ile kaplanmalı, aksi takdirde kaza anında bebeğinizin kafatası zarar görebilir.

Kaza anında çocuklarınızı korumak için bebek oto koltuğu alırken; olası kaza sonrası yaşanacak kayıpları giderebilmek için karşılaştırmalı araba kasko fiyatları hakkında bilgi alın, kasko sigortası yaptırmayı ertelemeyin.

Kasko ile ilgili tüm sorularınız için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL