Benzinden Tasarruf Etme Yolları

Benzin fiyatlarının yüksekliği nedeniyle ülkemizde benzin kullanımı ne yazık ki araç sahipleri için hep en korkutucu ve dikkat edilmesi gereken konuların başında olmuştur. Bu nedenle benzinden tasarruf etmek için herkesin yaptığı değişik uygulamalar bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki yazımızın konusu olan tasarrufun en iyi yolu aracını gerektiği gibi kullanılması ve bakımının ihmal edilmemesidir.
 
Periyodik bakım kapsamındaki eskimiş bujilerin değiştirilmesi, karbüratör, akümülatör bakımı, hava ve yakıt filtrelerinin gözden geçirilmesi, lastik basınçları ve rot ayarlarının yapılması gibi konuların yakıt tasarrufu sağlama noktasında ne denli önemli olduğu konusunda tüm uzmanlar hem fikir.
 
Gerekli bakımları yaptırdınız, benzini en uygun fiyat ile satan istasyonları da buldunuz.  Peki kullanım öncesinde ve sırasında yapacaklarınızın da benzin tasarrufu konusunda size destek olacağını biliyor musunuz?
 
Belki bu maddelerden bazılarını bilmeden uyguluyorsunuz. Ancak bilinçli olarak benzin tasarrufu yapmanın bütçenize olduğu kadar çevreye de faydalı olduğunu unutmayın ve yazımızı okumaya devam edin.

 

Araç Kullanırken Yakıttan Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

 
Benzin alırken:
 
1. Havanın serin olduğu gün ve saatlerde benzin almak daha iyidir. Örneğin sabah erken saatlerde aldığınız benzin, soğuk hava nedeniyle sıkışmıştır. Bu sayede benzini buharsız olarak alırsınız ve aynı para ile daha fazla benzin almış olursunuz.
 
2. En iyi benzin seviyesi yarım depodur. Depoyu tamamen doldurduğunuzda hortumda kalan miktarın da ödemesini yapabilirsiniz. Bu nedenle depoda boşluk kalmasına dikkat edin.
 
3. İstasyondaki tankların yeni doldurulmuş olduğunu fark ederseniz, benzin almayın. Dolum esnasında tankların dibinde kalan tortular üste çıkar ve o an aldığınız benzinin kalitesini düşürür.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sürüş öncesinde:
 
4. Lastiklerinizin iyi şişmiş olduğunu kontrol edin. Az şişirilmiş lastikler, daha çok sürtünmeye neden olduklarından yakıt kullanımını artırır.
 
5. Aracınızdaki fazla ağırlıkları boşaltın. İstiap haddinin üzerindeki her 45 kg. yükün yakıt tüketimini yüzde 7 artırdığını göz önüne alın. Bagajda gereksiz eşyalar, kar zinciri gibi fazlalıkları taşımayın.
 
6. Araçtaki rüzgara karşı sürtünme yaratacak çıkıntılar, direnci artırdığından yakıt tüketimini de artırır. Bisiklet veya diğer yükleri taşımak için kurulan eklentiler hem aracın ağırlığını hem de rüzgar direncini artırır.
 
7. Aracınızın yağını temiz tutmayı ihmal etmeyin, gerektiği zamanlarda değiştirin. Yağın temiz olması motordaki sürtünmeyi azaltır ve daha az benzin harcamanızı sağlar.
 
Sürüş sırasında:
 
8. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda motorun soğuk olması yakıt tüketimini artırsa da, motoru durduğunuz yerde ısıtmanıza gerek yoktur. İlk kilometrelerde yavaş sürmeniz, motoru ısıtacak ve dururken harcadığınız benzin miktarını düşürecektir.
 
9. Hız sınırına riayet edin. Unutmayın ki daha hızlı giden, yolda yarışma yapan, ışıklarda en hızlı kalkan en çok benzin parası harcayandır. Aracınıza hız sabitleyici sistem kurmanız, hızınını kontrol etmenize yardımcı olur.
 
10. Sürüş esnasında ani hızlanmalardan ve frenden kaçının. Bu, hem arabanın teknik aksamına zarar vermekte, hem de benzin kullanımınızı artırmaktadır.
 
11. Bozuk yollarda araç sürmemeye çalışın. Otomobillerde yakıt tüketimini en çok artıran nedenlerden biri yolların düzgün olmamasıdır. Ülkemizde bozuk yollara girmek sıklıkla kaçınılmaz olsa da, eğer alternatifiniz varsa mesafeyi uzatmak adına da olsa düzgün yoldan gitmenizi tavsiye ediyoruz.
 
12. Aracınızın devrini sabit tutmaya çalışın. Devrin 2500-3000 d/d  seviyesinde tutulması ideal olarak verilmektedir.
 
13. Hızlı sürüş esnasından camları açık tutmamaya özen gösterin. Özellikle hızlı gittiğinizde açık camlar, rüzgar direncini artırır.
 
14. Klimayı kontrollü kullanın. Klima açıken benzin harcamanızda yüzde 10’a varan bir artış olabilir. Hızlı seyretmediğiniz sürece ve hava çok sıcak değilse klima yerine camları açın. Bir diğer yöntem de yaz aylarında klima ile aracın içi belli bir soğukluğa geldikten sonra klimayı bir süre kapalı tutulmasıdır. Ayrıca aracınızı gölgeye park etmeniz, içini serin tutacağından, klima kullanımınızı azaltacaktır.
 
Bunlar dışında ışıklarda duruken veya trafik sıkıştığında motoru stop ettirmek, dur – kalk sayısını azaltmaya çalışmak da benzin tasarrufu için bilinen yöntemlerden. Hepsinin ötesinde araç kullanımını azaltmak, kısa mesafelerde yürümek hem cebinizi hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
 
Aracınızda meydana gelebilecek sorunlar için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Araç kasko sigortası hakkında bilgi almak, fiyat karşılaştırması yapmak için Sigortam.net uzmanlarından ister online ister telefon ile destek alabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler 2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en büyük ve en...iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.