Benzinin Özellikleri Nelerdir? | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Benzinin Özellikleri Nelerdir?

Benzin, ham petrolün kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir.

Günümüzde hala en büyük enerji kaynaklarından biri ve otomobil dünyası için vazgeçilmezdir.

Araçlarda kullanılan benzinde olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler motorun yapısı, özelliğini ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişir.

Benzin fiyatlarında yapılan zamlardan dolayı benzinden nasıl tasarruf edileceğini öğrenmek istenlerin "Benzinden Tasarruf Etme Yolları" yazımızı mutlaka okumasını öneririz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Benzinde Olması Gerekenler:
 

 • Değişik motorlara uyum sağlayabilmeli,
   
 • Darbeli sürüşlere karşı dirençli olmalı,
   
 • Uçucu olmalı,
   
 • Düşük yakıt tüketimini sağlamalı,
   
 • Motor yağından etkilenmemeli,
   
 • Yanma odasına bulaşmamalı,
   
 • Yakıt sistemini tıkayabilecek türde yabancı maddeler barındırmamalıdır.
   

Benzinin Özellikleri:
 

Özgül Ağırlık:

Benzinin özgül ağırlığı 0,70 ile 0,80 arasındadır. Yüksek özgül ağırlığı olan benzinin kaynama noktası da yüksektir. Bu durum marşa basmayı zorlaştırırken, düşük sıcaklık ve hızlarda motorun çalışmasını olumsuz olarak etkiler.

Benzin Buharı:

Kapalı bir depo içinde saklanan benzinin buharlaşma basıncı, kendi sıcaklığına uygun basınç seviyesine ulaşıncaya kadar buharlaşır. Benzinin buharlaşma basıncı düşükse ve hava soğuksa motorun çalışması zorlaşır. Buhar basıncı yüksekse ve hava sıcaksa yakıt hatlarında buhar tıkanması meydana gelebilir. Bu nedenle yaz ve kış mevsimlerinde (yılda 2 kez) benzin buharının basıncı kontrol edilmelidir.

Distilasyon Özelliği:

Bu özellik benzinin buharlaşma kabiliyetini gösterir. %10 ya da %50 distilasyon sıcaklığı, benzinin %10’unun ya da %50’sinin buharlaştığı andaki sıcaklığına eşittir. Distilasyon sıcaklığının motorun çalışması üzerinde çok etkisi vardır. %10 distilasyon sıcaklığında ve soğuk havalarda motorun çalıştırılması, motor yağının bulaşması, hızlanması vs. etkilenir.

Oktan Sayısı:

Oktan sayısı benzinin vuruntuya karşı gösterdiği direnci gösterir. Oktan sayısı ne kadar yüksek olursa, benzinin kendi kendine tutuşma şansı o kadar azalır ve vuruntu olmaz.
Oktan sayısının ölçümü sürüş şartlarına bağlı olarak değişir. Oktan sayısı araştırma ve motor yöntemi olarak 2 şekilde ölçülür. Genellikle araştırma yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre 90 oktan sayılı benzinlere normal benzin, 95 oktan sayılı benzinlere de süper benzin denir.

Sigortam.net üzerinden araç kasko hesaplama yaparak kasko firmaları tarafından sunulan en uygun kasko ücretleri listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.


Benzer İçerikler

Kasko Primi Nasıl Hesaplanır?

Kasko primi nasıl hesaplanır, hangi indirimlerden yararlanılır, en uygun kaskoya nasıl ulaşılır öğrenin.

Devamını Oku

Vosvos Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım rehberi niteliğindeki, ayrıntılı önerilerimizi okuyarak Vosvosunuza iyi bakın ve uzun yıllar daha Vosvosunuzu kullanacağınızı düşünerek keyiflenin.

 

Devamını Oku

Kasko Değeri ile İlgili Sorularınız Kalmasın!

Kasko değeri konusunda kasko yasası ile birlikte önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri öğrenin, kasko sigortanızı doğru bir şekilde yaptırın.

Devamını Oku