Buji Bakımı | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Buji Bakımı

Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır.

Bujiler birçok çeşitte ve değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde üretilir.

Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi ve kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekir. 

Kötü yakıt kullanımı ve motor sistemi ayarları bujilerin ömrünü etkiler. Araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı ve geç hızlanma genellikle bujiden kaynaklanan sorunlardır bu nedenle buji bakımı ve temizliğine önem verilmelidir.

Buji değişimi ile ilgili detaylı bilgiye "Buji Değişimi Nasıl Yapılır?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 

 • Buji söküldüğü zaman silindirlere toz, pislik vs. gitmesini önlemek amacıyla bujinin biraz gevşetilip etrafının temizlenmesi gerekir.
   
 • Buji çok sıkı takılmışsa dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermemeye dikkat ederek bujilerin sökülmesi gerekir.
   
 • Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmedir.
   
 • Bujilerin gevşek takılmaması gerekir. Bu durum silindir kompresyon basınçlarını düşürdüğü için motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır.
   
 • Bujilerin önce elle sıkılması, daha sonra yeni bujiler için 90 derece, eski bujiler için ise 30 derece ile anahtarla sıkılması gerekir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15’tir.
   
 • Buji kablolarını temizlik sırasında kontrol etmeniz gerekir. Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösterilmelidir.
   
 • Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
   
 • Mutlaka aracınızın orjinal buji markasını kullanmanız gerekir.

Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına ulaşarak kasko sigortası ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Otomobillerin Soğutma Suyu Nasıl Değiştirilir?

Motorun soğutma sistemini pas, tortu ve kirlerden korumak, radyatörün ve motorun en iyi çalışma koşularında kalmasını sağlar.

Devamını Oku

Ray Sigorta ile Hem Aracınız, Hem de Gözleriniz Güvende

Ray Sigorta'dan kasko poliçesi alanlara, göz ve katarak muayenesi ücretsiz! Ray Sigorta'nın indirim sürprizleri sadece bununla da sınırlı kalmıyor.

Devamını Oku

Emniyet Kemeri Takmak Neden Gereklidir?

Emniyet kemeri basit ve kolay kullanımı ile halen günümüzdeki araç içi en önemli güvenlik ekipmanı durumunda. Peki emniyet kemeri takmak neden önemlidir?

Devamını Oku