Buji Bakımı

Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır.

Bujiler birçok çeşitte ve değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde üretilir.

Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi ve kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekir. 

Kötü yakıt kullanımı ve motor sistemi ayarları bujilerin ömrünü etkiler. Araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı ve geç hızlanma genellikle bujiden kaynaklanan sorunlardır bu nedenle buji bakımı ve temizliğine önem verilmelidir.

Buji değişimi ile ilgili detaylı bilgiye "Buji Değişimi Nasıl Yapılır?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 

 • Buji söküldüğü zaman silindirlere toz, pislik vs. gitmesini önlemek amacıyla bujinin biraz gevşetilip etrafının temizlenmesi gerekir.
   
 • Buji çok sıkı takılmışsa dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermemeye dikkat ederek bujilerin sökülmesi gerekir.
   
 • Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmedir.
   
 • Bujilerin gevşek takılmaması gerekir. Bu durum silindir kompresyon basınçlarını düşürdüğü için motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır.
   
 • Bujilerin önce elle sıkılması, daha sonra yeni bujiler için 90 derece, eski bujiler için ise 30 derece ile anahtarla sıkılması gerekir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15’tir.
   
 • Buji kablolarını temizlik sırasında kontrol etmeniz gerekir. Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösterilmelidir.
   
 • Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
   
 • Mutlaka aracınızın orjinal buji markasını kullanmanız gerekir.

Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına ulaşarak kasko sigortası ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL