Buji Bakımı

Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır.

Bujiler birçok çeşitte ve değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde üretilir.

Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi ve kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekir. 

Kötü yakıt kullanımı ve motor sistemi ayarları bujilerin ömrünü etkiler. Araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı ve geç hızlanma genellikle bujiden kaynaklanan sorunlardır bu nedenle buji bakımı ve temizliğine önem verilmelidir.

Buji değişimi ile ilgili detaylı bilgiye "Buji Değişimi Nasıl Yapılır?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 

 • Buji söküldüğü zaman silindirlere toz, pislik vs. gitmesini önlemek amacıyla bujinin biraz gevşetilip etrafının temizlenmesi gerekir.
   
 • Buji çok sıkı takılmışsa dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermemeye dikkat ederek bujilerin sökülmesi gerekir.
   
 • Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmedir.
   
 • Bujilerin gevşek takılmaması gerekir. Bu durum silindir kompresyon basınçlarını düşürdüğü için motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır.
   
 • Bujilerin önce elle sıkılması, daha sonra yeni bujiler için 90 derece, eski bujiler için ise 30 derece ile anahtarla sıkılması gerekir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15’tir.
   
 • Buji kablolarını temizlik sırasında kontrol etmeniz gerekir. Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösterilmelidir.
   
 • Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
   
 • Mutlaka aracınızın orjinal buji markasını kullanmanız gerekir.

Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına ulaşarak kasko sigortası ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Araba Kasko Fiyatları 2018 Araba kasko fiyatları 2018, Sigortam.net üzerinden
kasko hesaplama ile kolayca öğrenilebilir.

Araba Kasko Fiyatları...2018

Kasko fiyatları aracınızın yaşı, modeli, geçmiş hasarları gibi durumlara göre değişiklik...göstermektedir. Araç fiyatları belirlenirken kasko değer listesi de baz alınabilir. Kasko değer listesi Türkiye...Sigortalar Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanır. "Kasko değer listesi 2018" listesine göz atabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük ve en iyi sigorta...şirketlerinin kasko tekliflerini sunan Sigortam.net’ten ihtiyacınıza ve bürçenize en uygun kaskoya 3 dakikada ulaşırsınız. Online...olarak istediğiniz sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarını görür, karşılaştırır ve satın alabilirsiniz. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"] Herhangi bir kazayla karşılaşmanız durumunda aracınızın hasarlarının giderilmesi için...ödeyeceğiniz bedel kasko için ödeyeceğiniz miktardan çok daha fazladır. Manevi olarak ödeyecekleriniz ise hiç süphesiz...tartışılamaz. Kasko sigortası, aracınızı çarpma, çalınma, yanma vs. gibi en sık karşılaşılabilecek teminatlara karşı...güvence altına alır. İsterseniz ek teminatlarla da kasko poliçenizi genişletebilirsiniz. Kasko sigortası teminatlarını incelemek...için "Kasko Sigortası...Teminatları Nelerdir?" yazımızı okuyun. Ayrıca, poliçe vade hatırlatma formumuzu doldurmanız durumunda günü dolmuş ve yenilenmesi gereken...sigortanızı biz size hatırlatırız. Böylece hatırlamak zorunda olduğunuz bir işin yükünü sizden almış...oluruz. Sigortam.net’ten zaman kaybetmeden kaskonuzu yaptırın içiniz rahat olsun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 detaylı bilgi alın.

Sigortam.net'ten Kasko Teklifi Alabileceğiniz 2018 Model...Arabalar

https://www.sigortam.net/ford-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/peugeot-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/opel-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/volkswagen-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/fiat-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/fiat-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/toyota-kasko-sigortasi https://www.sigortam.net/honda-kasko-sigortasi