Bujinin Bozuk Olup Olmadığını Anlamanın 5 Yolu

Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde bujiler üretilir.

Bujilerdeki en basit bir arıza bile, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olur. Bu nedenle motor testi yapılırken, kullanılmış bir araç satın aldığınızda, motorda ateşleme kaçağı olduğunda ve motorun performansında azalma farkettiğinizde mutlaka bujileri değiştirmelisiniz.

Bujinin Bozuk Olması Durumu:
 

Tırnak Aralığı

Bujilerdeki tırnak aralığının ideal konum olması gerekir. Aksi durumda yakıt – hava karışımı iyi ateşlenmeyeceği için yanma odasındaki patlama zayıflar ve motor gücü azalır. Dolayısıyla yeni bir buji alırken fabrika verilerindeki tırnak aralığında olan bujilerin tercih edilmesi gerekir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yağ Birikintisi

Bujileri söküp kontrol ederken üzerinde yağ birikintileri olduğunu fark ederseniz, motordaki yanma odasına fazla yağın girdiğini ve elektrotları yağladığını bilmelisiniz. Bu durumda buji yağla kaplandığından kıvılcım normal düzeyin çok altında meydana gelecek ve sonucunda yakıt tüketimi artarken ve motor performansı azalacaktır. Motoru iyi bir bakımdan geçirilmesi gerekir.

Kurum Oluşumu

Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurumun oluşması, karbüratör ve enjeksiyon ayarının bozuk olduğunu gösterir. Bu durumlarda motorda ateşleme kesikliği olur ve motor soğuk havalarda zor çalışmaya başlar. Hava filtresinin kontrol edilmesi, karbüratör ve enjeksiyon ayarının yapılması gerekir.

Elektrotların Kaynaması

Buji elektrotlarının kaynaması ve üzerinde yabancı maddelerin toplanmış olması, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olduğunu gösterir. Motor ateşleme ve yakıt ayarının kontrol edilmesi ve yeni bujinin takılması gerekir.

Bujinin Çatlaması

Bujilerde çok sık görünmeyen bir arıza olsa da bujinin düşürülmesi sonucunda elektrotunda mekanik hasar meydana gelebilir. Böyle bir durumda ateşleme eksik olur ve kıvılcım başka yerlere sıçrar. Dolayısıyla arızalı bujinin değiştirilmesi gerekir.

Arabanızın bakımını ihmal etmemeniz gerektiği gibi kasko sigortası yaptırmadan da yola çıkmayın. Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko sigortası listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL