444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Büyüme Hızı, Avrupa Ülkelerinin Çok Üzerinde Olacak

18 Ekim 2010
EkoAyrıntı
 
Uğur Gülen: 'Dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye'de, sigortacılık sektörü 27. sırada yer alıyor
 
Önümüzdeki 10 yıl içinde sektörün büyüme hızı, Avrupa ülkelerinin çok üzerinde olacak'
 
Sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigortacılık sektörünün Türkiye ekonomisindeki payının genel sanayiye göre gerilerde bulunduğuna işaret etti.
 
Dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye'de sigortacılığın 27. sırada yer aldığına değinen Gülen, “Demek ki, sigortacılık konusunda gidecek daha çok yolumuz var. Aslında rakamlara baktığımızda büyük bir potansiyel de görüyoruz. Sigortacılığın gelişmişliği toplam prim üretiminin GSMH'ye oranıyla ölçülüyor. Bu oran Türkiye'de yüzde 1'ler düzeyinde. Yeni Avrupa ülkelerinde yüzde 2- 2,5 düzeyine gelmiş durumda. Batı Avrupa ülkelerinde yüzde 3- 4'ler, ABD, Japonya, İngiltere gibi ülkelerde de yüzde 4-5'ler seviyesinde. Böyle bakıldığı zaman genç nüfusu, hızlı büyüyen sanayisi, girişken yapısıyla Türkiye'nin, gelecek 10 yıldaki büyüme hızı Avrupa ülkelerinin çok çok üzerinde olacak. Biz ülkemizdeki sigortacılık sektörünün önümüzdeki 10-15 yılda önünün çok açık olduğunu, çok hızlı bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.'' dedi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

 
Gülen, sektörde bunun yansımalarının görüldüğünü, sektörün yüzde 60-70'inin Avrupa'nın en büyük yabancı şirketlerinin elinde olduğunu belirterek, ''Bulundukları ülkelerde büyüme potansiyeli göremeyen birçok kurum Türkiye gibi potansiyeli olan ülkelere doğru sermayelerini akın akın kaydırıyorlar. Bunların etkisiyle gelecekteki sigorta sektörüne çok olumlu bakıyoruz'' görüşünü aktardı.
 
'Konut sigortalarında büyük bir boşluk var'
 
Pazarın yüzde 50-60'ının araç, kasko ve trafik sigortalarından oluştuğunu anlatan Gülen, şöyle devam etti: ''Buna rağmen toplam sigortalanabilir araçların yüzde 30'unun kasko sigortası olduğunu biliyoruz. Yüzde 75- 80'inde de trafik sigortası var. Kasko tarafında gidecek çok yol olmasına rağmen, konut sigortasında kullanım yüzde 20'ler civarında. Ve burada çok büyük bir boşluk var. Sigortalanmamış milyonlarca konut olduğunu görüyoruz. Vatandaş bugün daha çok aracına ilgi gösteriyor.'' Gülen, Türkiye'nin risklerle dolu bir coğrafyada bulunduğuna değinerek, bu riskleri görmenin, bertaraf etmenin önemini vurguladı. Türkiye'de sigorta yaptırma konusunda eksiklik gördüklerini dile getiren Gülen, çok daha yüksek bir bilgilendirme, sigorta bilinci ve sigorta ürün kullanımı beklediklerini söyledi. Gülen, konut sigortasının maliyetinin aylık 15-20 liralar civarında olduğunu kaydederek, ''Yani yılda 150 ile 250 lira bandında çok rahat konut sigortası yaptırabilme şansımız var ki, bununla çok büyük bir riski küçük fiyatlarla kontrol altına alıyoruz. Bu sadece yangın ve depremi de kapsamıyor. Sel, su basması, hırsızlık, cam kırılması, halk hareketi, terör faaliyetleri var. Çok fazla ek teminatı da barındıran aslında çok kapsamlı, müthiş bir ürün'' dedi.
 
‘Kasko Ve Trafik Dışındaki Ürünlerde Alacak Daha Çok Yolumuz Var’
 
Türkiye'de 15 milyonun üzerinde konut olmasına rağmen DASK penetrasyonunun yüzde 23, konut sigortası penetrasyonunun yüzde 13, küçük ve orta ölçekli işyeri sigortası penetrasyonunun ise yüzde 10 seviyelerinde olduğunu belirten Gülen, ''Oysa risk oranı bir hayli yüksek olan ülkemizde yaşayanların bu ürünlere daha çok ihtiyacı var. Bu oranlar bize, kasko ve trafik dışındaki sigorta ürünlerinde daha kat edilecek çok yolumuz olduğunu, toplumdaki sigorta bilincini geliştirmek için ilgili sigorta ürünlerini detaylı ve net olarak halkımıza aktarmamız gerektiğini ortaya koyuyor'' diye konuştu.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Sigortam.net Müşterilerine Daha Çok Kazandıracak

13 Ağustos 2010 Cuma
Sigortam.net web sitesi kullanıcılarının katılabildiği bir kampanya ile müşterilerine daha çok kazandırmayı hedefliyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Tüketicileri Hangi Konuda Uyardı?

19 Ağustos 2010 Perşembe
Tüketiciler sigorta yaptırırken sadece poliçe primlerine bakmamalı, poliçede verilen teminatların limit ve kapsamların ihtiyacı karşılaması daha önemli.