444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Büyüme Oranları Ortalama Hasar Maliyeti Artışını Karşılayamıyor

14 Haziran 2010
Sigortacı

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Büyüme oranları ortalama hasar maliyeti artışını karşılayamıyor.
 
“Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları, sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor.” 
 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, 2010 yılının, 2009 yılının yaralarının sarılmaya çalışılacağı bir yıl olacağını söyleyerek sözlerine başladı. Kasko ve trafikteki olumsuz göstergeler sonucunda şirketlerin bu branşlardaki reaksiyonlarının bile reel büyümeyi artı yönde tetikleyeceğini ifade eden Koçak, “Ekonomik göstergelerin olumlu seyretmesi durumunda da sektör tüm branşlarda reel büyüme sağlayacaktır. Yalnız, büyüme rakamlarını incelediğimizde büyümenin yüzde 11’lik kısmının kasko, trafik ve hastalık-sağlık branşlarındaki büyümeden kaynaklandığı görülmekte. Sektörün en fazla zarar ettiği üç branştaki büyümenin, sektörün ve reel büyümenin lokomotifi olmasının yanında teknik sonuçları da olumsuz etkileyeceği çok açıktır” dedi.
 

Poliçe başına prim azalıyor

Branş bazında ortalama büyüme rakamlarının incelendiğinde, sektörün teknik kârlılığını artıracak branşlardaki büyümenin ortalamanın altında kaldığını da vurgulayan Koçak, “Yangında ise yatay seyretmektedir. Adette yüzde 17’lik artışın olduğu yangın branşında, prim üretiminde artışın olmaması, sektörün bu branşta düşen ortalama primlerden dolayı önlem almasını zorunlu kılıyor. 
 
Komisyon oranlarına da yansıyan rekabet, sektöre olumsuz yansımakta ve kâr edilen branşlardaki prim gelirlerini de düşürmektedir. Poliçe adetlerindeki artışın altında kalan prim artışı, poliçe başına düşen primin de düşmesine sebep olmaktadır.
 

Zarar Karşılanmıyor
 

Sektör ortalamasının üzerinde bir artış rakamı yakalanan üç ana branştaki büyümenin ortalama primlere de etkisi olması sebebiyle olumlu bir yönü olduğunun altını çizen Koçak sözlerini şöyle tamamladı: “Zarar edilen branşlardaki artışın zararı karşılayacak noktada olmadığını, üretimi ve artışı etkileyen poliçe primlerinde rekabetin ötesinde bir önlem alınması gerekmektedir. Son üç aylık verilere göre, üretim verilerinde kaskoda yüzde 14, trafikte yüzde 22, sağlıkta yüzde 29’luk büyümeye karşı adetsel bazda, kaskoda yüzde 9, trafikte yüzde 13 büyüme, sağlıkta ise yüzde 18 küçülme söz konusudur. Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor. 
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Kadınlar Korkmakta Haklıymış!

12 Haziran 2010 Cumartesi
Araştırmalara göre Türkiye’de sigorta yaptırmak için ilk tercihimiz araba oluyor. Türk erkekleri arabalarını her şeyden çok seviyor!

Sigortacılar, 'Sahte Hasarda Kullanılıyor' Gerekçesiyle Yaşlı Araçları Sigortalamak İstemiyor

28 Mayıs 2010 Cuma
‘Eski model araçları ya sigortalamıyorlar ya da yüksek prim istiyorlar' eleştirilerine sigorta şirketleri, sorunun hiç sigorta yaptırmamış kişilerden kaynaklandığını söylüyorlar.

Kasko Sigortalarında Kanuni Değişiklikler

04 Mayıs 2010 Salı
Eskiden sigortalar ihmalden doğan ihlallerde ödemelerini yüzde 100 kesip mahkemelerde hak kazanmakta iken, şimdi müşterilerinin suçlarını ölçüp sadece tek bir payı kesme hakkına sahip olmaktadırlar.