Büyüme Oranları Ortalama Hasar Maliyeti Artışını Karşılayamıyor

Sigortacı

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Büyüme oranları ortalama hasar maliyeti artışını karşılayamıyor.

“Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları, sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor.”
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Büyüme Oranları Ortalama Hasar Maliyeti Artışını KarşılayamıyorIşık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, 2010 yılının, 2009 yılının yaralarının sarılmaya çalışılacağı bir yıl olacağını söyleyerek sözlerine başladı. Kasko ve trafikteki olumsuz göstergeler sonucunda şirketlerin bu branşlardaki reaksiyonlarının bile reel büyümeyi artı yönde tetikleyeceğini ifade eden Koçak, “Ekonomik göstergelerin olumlu seyretmesi durumunda da sektör tüm branşlarda reel büyüme sağlayacaktır. Yalnız, büyüme rakamlarını incelediğimizde büyümenin yüzde 11’lik kısmının kasko, trafik ve hastalık-sağlık branşlarındaki büyümeden kaynaklandığı görülmekte. Sektörün en fazla zarar ettiği üç branştaki büyümenin, sektörün ve reel büyümenin lokomotifi olmasının yanında teknik sonuçları da olumsuz etkileyeceği çok açıktır” dedi.

Poliçe başına prim azalıyor

Branş bazında ortalama büyüme rakamlarının incelendiğinde, sektörün teknik kârlılığını artıracak branşlardaki büyümenin ortalamanın altında kaldığını da vurgulayan Koçak, “Yangında ise yatay seyretmektedir. Adette yüzde 17’lik artışın olduğu yangın branşında, prim üretiminde artışın olmaması, sektörün bu branşta düşen ortalama primlerden dolayı önlem almasını zorunlu kılıyor.
Komisyon oranlarına da yansıyan rekabet, sektöre olumsuz yansımakta ve kâr edilen branşlardaki prim gelirlerini de düşürmektedir. Poliçe adetlerindeki artışın altında kalan prim artışı, poliçe başına düşen primin de düşmesine sebep olmaktadır.

Zarar Karşılanmıyor

Sektör ortalamasının üzerinde bir artış rakamı yakalanan üç ana branştaki büyümenin ortalama primlere de etkisi olması sebebiyle olumlu bir yönü olduğunun altını çizen Koçak sözlerini şöyle tamamladı: “Zarar edilen branşlardaki artışın zararı karşılayacak noktada olmadığını, üretimi ve artışı etkileyen poliçe primlerinde rekabetin ötesinde bir önlem alınması gerekmektedir. Son üç aylık verilere göre, üretim verilerinde kaskoda yüzde 14, trafikte yüzde 22, sağlıkta yüzde 29’luk büyümeye karşı adetsel bazda, kaskoda yüzde 9, trafikte yüzde 13 büyüme, sağlıkta ise yüzde 18 küçülme söz konusudur. Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor.

 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL