Büyüme Oranları Ortalama Hasar Maliyeti Artışını Karşılayamıyor

Sigortacı

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Büyüme oranları ortalama hasar maliyeti artışını karşılayamıyor.

“Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları, sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor.”
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Büyüme Oranları Ortalama Hasar Maliyeti Artışını KarşılayamıyorIşık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, 2010 yılının, 2009 yılının yaralarının sarılmaya çalışılacağı bir yıl olacağını söyleyerek sözlerine başladı. Kasko ve trafikteki olumsuz göstergeler sonucunda şirketlerin bu branşlardaki reaksiyonlarının bile reel büyümeyi artı yönde tetikleyeceğini ifade eden Koçak, “Ekonomik göstergelerin olumlu seyretmesi durumunda da sektör tüm branşlarda reel büyüme sağlayacaktır. Yalnız, büyüme rakamlarını incelediğimizde büyümenin yüzde 11’lik kısmının kasko, trafik ve hastalık-sağlık branşlarındaki büyümeden kaynaklandığı görülmekte. Sektörün en fazla zarar ettiği üç branştaki büyümenin, sektörün ve reel büyümenin lokomotifi olmasının yanında teknik sonuçları da olumsuz etkileyeceği çok açıktır” dedi.

Poliçe başına prim azalıyor

Branş bazında ortalama büyüme rakamlarının incelendiğinde, sektörün teknik kârlılığını artıracak branşlardaki büyümenin ortalamanın altında kaldığını da vurgulayan Koçak, “Yangında ise yatay seyretmektedir. Adette yüzde 17’lik artışın olduğu yangın branşında, prim üretiminde artışın olmaması, sektörün bu branşta düşen ortalama primlerden dolayı önlem almasını zorunlu kılıyor.
Komisyon oranlarına da yansıyan rekabet, sektöre olumsuz yansımakta ve kâr edilen branşlardaki prim gelirlerini de düşürmektedir. Poliçe adetlerindeki artışın altında kalan prim artışı, poliçe başına düşen primin de düşmesine sebep olmaktadır.

Zarar Karşılanmıyor

Sektör ortalamasının üzerinde bir artış rakamı yakalanan üç ana branştaki büyümenin ortalama primlere de etkisi olması sebebiyle olumlu bir yönü olduğunun altını çizen Koçak sözlerini şöyle tamamladı: “Zarar edilen branşlardaki artışın zararı karşılayacak noktada olmadığını, üretimi ve artışı etkileyen poliçe primlerinde rekabetin ötesinde bir önlem alınması gerekmektedir. Son üç aylık verilere göre, üretim verilerinde kaskoda yüzde 14, trafikte yüzde 22, sağlıkta yüzde 29’luk büyümeye karşı adetsel bazda, kaskoda yüzde 9, trafikte yüzde 13 büyüme, sağlıkta ise yüzde 18 küçülme söz konusudur. Üretimdeki artış yüzdesinin kasko, trafik ve sağlıktaki adetsel büyümeden fazla olması olumlu bir gelişme olmakla beraber, teknik sonuçlar açısından yeterli değildir. Ortalama hasar maliyetlerinin artışını bile karşılayamayacak büyüme oranları sektörün bu konuda daha dikkatli olması gerekliliğini ortaya koyuyor.

 

Benzer İçerikler