444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Uzman Sürücü Arabayı Çamurdan Nasıl Kurtarır?

27 Kasım 2014

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte sürücüleri bekleyen kötü sürprizler 2 katına çıktı. Trafik kazaları ve yoğunluğu arttı, yağmur ve çamur araç sahiplerini yarı yolda bırakmaya başladı. Bu dönemde araç sahiplerinin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri de araçlarının çamura saplanıp kalması.

Özellikle asfalt olmayan yollarda çamura saplanıp kalan otomobillersürücülerin tahammül sınırlarını oldukça zorluyor.

Yolları yapılmamış, topraklı araziler aşırı yağmur sebebi ile yumuşuyor, bu durum aracın çamura saplanmasına neden oluyor. Yapılan yanlış hareketler, aracın çamura daha da saplanmasını kolaylaştırmaktan başka bir şeye yaramıyor. Sürücülerin böyle durumlarda çok daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

  

Çamura Saplanan Otomobili Kurtarma Yolları
 

  • Pek çok sürücünün düştüğü yanlış, araca gaz vermektir. Otomobilinizi çamurdan kurtarmak için gaza tümüyle yüklenmek, ters bir etki yaratacaktır. Bunun yerine geri vites yaparak aynı yönde gereksiz gaz vermeden aracınızı çıkarabilirsiniz. Bütün çabanıza rağmen aracınız hareket etmiyorsa, farklı alternatiflere yönelmelisiniz.
     
  • Aracı çamura saplanan sürücülerin yapabileceği bir diğer yöntem de aracın lastiklerinin altına destekleyici kalaslar koymak olacaktır. Bu yöntemle de başarılı olamadıysanız, çevredekilerden yardım isteyebilirsiniz. Çevrenizdeki başka bir otomobil sürücüsünden yardım alacaksanız, ikinci aracın sizin aracınızdan daha büyük olmamasına özen göstermelisiniz.
     
  • İlk 3 yöntemi deneyen ancak başarılı olamayan veya daha fazla zaman kaybetmek istemeyen sürücüler, kasko aldığı sigorta şirketine başvurabilir. Sigorta şirketi, aracın kurtarılması için gerekli yönlendirmeleri yapacak, çekici araç tahsis edecektir. Yapıları gereği oldukça donanımlı olan çekici araçlar, aracınızı saplandığı yerden kolaylıkla çıkarabilir. Kasko sigortasının bu güvencesinden yararlanmak için asistans hizmeti almış olmanız gerekebilir, bu yüzden kasko teminatlarınızı gözden geçirmelisiniz. Asistans hizmeti ile igili detaylı bilgi için; ''Başlıca Araç Asistans Hizmetleri'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Aracın çamura saplanma durumu, kötü hava şartlarında aracınızın ve sizin başınıza gelebilecek risklerden sadece bir tanesidir. Bu gibi durumlarda maddi kayıp yaşamak istemeyen sürücüler, muhakkak araç kasko sigortasını yaptırmalıdır.

Bunun için Sigortam.net’in online kasko hesaplama formundan teklif almanız yeterli olacaktır. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Otomobil Servisinde Çalınan Aracı Kasko Sigortası Zararı Karşılar mı?

20 Ocak 2011 Perşembe
Arabanın serviste olduğu sırada anahtarının çalınması olayını engellemek için, kasko poliçenizin ek teminatlarına serviste çalınma durumu da eklenmesini talep edebilirsiniz.

Otomobillerde Far Ayarının Önemi

20 Kasım 2014 Perşembe

Farların önemi, özellikle gece araç kullanılacağı zaman ön plana çıkıyor. Bu yüzden araç far ayarınızın doğru olduğundan emin olmadan yollara çıkmayın!

En İyi 5 Aile Otomobili

21 Kasım 2014 Cuma

Aile otomobili seçiminde çeşitlilik sağlamak isteyen otomobil markalarının, en konforlu ve kullanışlı araç modellerini sizin için bir araya getirdik!