Daha Az Araç Vergisi için Bunlara Dikkat

Araç vergilerinden biri olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) birinci taksidinin ödenmesine son 8 gün kaldı, sürücüler 2015 MTV fiyatlarını araştırmaya başladı.
 
Araştırmalar esnasında araç vergilerinde indirim elde etme yöntemlerine, ödeme şeklinde kolaylık sağlayacak uygulamalara da dikkat ediliyor.

Araç sahiplerinin araç yıllık giderlerinden olan MTV'de indirim ve avantaj elde edebilmeleri mümkün. Bunlardan ilki aracınızın kasko değeri, 2.si ise bankaların MTV taksitlerinde sağladıkları kolaylıklar. 

Öncelikle indirim elde edip edemeyeceğinizi öğrenmek için kasko değeri uygulamasından bahsedelim.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

MTV'de Kasko Değeri Uygulaması

Kasko değer listesi, her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanıyor. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği’nin yayınladığı liste sayesinde aracınızın kasko değerine ulaşıyorsunuz. MTV’nizi kasko değeri üzerinden %5’i oranında hesaplayabiliyorsunuz. 

Sonrasında, aracınızın silindir hacmi ve yaşına göre 2015 yılı MTV'si kıyaslanıyor. Eğer kasko değerinin %5’i tarifedeki MTV tutarından düşükse, bir alt kademedeki MTV vergisi ödeniyor. 

Bir örnekle anlatmak, çok daha anlaşılır olacaktır.

8 yaşında ve Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan aracın kasko değerinin 90.000 TL olduğu düşüncesiyle 2015 MTV’sinin şöyle hesaplanması gerekiyor.

– Taşıtın kasko değeri 90 bin TL.
– %5'i (90.000x%5=) 4.500 TL.
– Taşıtın tarifeye göre 2015 yılı MTV tutarı 4.533 TL.
– Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 2.985 TL.

Bu örneğe göre; aracın  kasko değerinin %5’i (4.500 TL), 2015 MTV tutarından düşük olduğu için, MTV ödemesi bir alt kademe belirlenen (2.985 TL) tutar üzerinden ödenecek.

Eğer kasko değeri uygulamasından yararlanamıyorsanız, üzülmeyin. Bankalar üzerinden de yapılabilen MTV ödemelerinde taksit imkanıyla ödemenizde kolaylık sağlayabilirsiniz.

Taksitli MTV Ödemeleri 

MTV ödemesi yapılan Bankalar, ödemenin kredi kartı ile yapılması halinde 3 ila 5 taksit aralığında taksit seçenekleri sunuyor. MTV ödemesi yapabileceğiniz bankalar ve taksit seçeneklerini sizin için bir araya getirdik:

İş Bankası: 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit yapıyor. 
Yapı Kredi: 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit imkanı sunuyor. 
Finansbank: 3 taksit yapıyor. 
Ziraat: Maximum kartlılara özel olarak, MTV ödemelerinde 250 liraya kadar 3, 250 ve üzeri işlemlere 5 taksit yaptırılabiliyor. 
Halkbank: MTV ödemelerinde 500 liraya kadar 3, 500 lira ve üzerine 5 taksit imkanı sunuyor.Ayrıca 
Ödemesini Halkbank Paraf, Parafly, Business kartlar ile yapanlar, 2015 Nisan sonuna kadar Onur Air'den yurt içi, dışı ve KKTC seyahatlerinde % 30 indirim hakkı elde ediyor. 

Her yıl zamlanan ve ödemesi zorunlu olan MTV ve ÖTV gibi giderler, otomobil sahiplerini tasarrufa gitmeye zorluyor. Bu giderlere bir de araç hasarlarını eklememek için kasko sigortanızı ertelemeyin. 

Araç giderlerinizden birinde daha tasarruf sağlamak için Sigortam.net'e gelerek kasko hesaplaması yapın, sigorta şirketlerinin her bütçeye uygun kasko tekliflerine ulaşın. Sigorta uzmanlarından telefon desteği almak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL