444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Daini Mürtehin Nedir?

03 Nisan 2014

Dain, alacaklı mürtehin ise rehin demektir. Rehin alacaklı anlamına gelen Daini mürtehin, bir alacağa teminat sağlamak amacıyla, bir mal üzerine kurulan ve herkese karşı ileri sürülebilen mutlak bir haktır.

Bu hak, alacaklıya “daini mürtehin” kaydı konulan malı paraya çevirme yetkisi ya da bu mal üzerinden doğacak tüm hak ve menfaatlere öncelikle sahip olma hakkı sağlar.

Örneğin, banka kredisiyle araba alınması durumunda bu araca kasko sigortası yaptırılması ve poliçede bankanın “rehinli alacaklı” olarak gösterilmesi, kredi sağlayan banka tarafından talep edilen bir durumdur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Rehinli alacaklı, araçla ilgili menfaatleri sigorta sözleşmesiyle güvence altına alınmak istediğinde 2 yol izleyebilir:

  • Araç sahibi, araç üzerindeki menfaatlerini sigortalatabilir. Bu sigortadan rehin alacaklısı, yani banka da dolaylı olarak yararlanır.
     
  • Rehinli alacaklı aracı kendi menfaatinin miktarına göre sigortalatabilir. İleriki süreçte araç değer kaybına uğradığında ve alacağın, aracın satış bedelinden tahsiline imkan kalmadığında, ödenecek sigorta tazminatı rehinli alacaklının alacağı sigortalı araç yerine geçmiş sayılır.

dairi-murtehinRehinli alacaklının, dain ve mürtehin sıfatıyla araç üzerindeki menfaatini güvence altına almak için yaptıracağı bu sigortada, alacak miktarı kural olarak sigorta bedelini oluşturur.

Araç sahibi ya da rehinli alacaklının menfaatinin sigortalanması, “başkası hesabına sigorta” olarak yaptırılabilir.

Böylece menfaati sigortalanan araç sahibi veya alacaklı sigortalı; sözleşmenin sigortacı karşısındaki tarafı da, sigorta ettiren sıfatını kazanır.

Büyük bütçeler ayırarak satın aldığınız aracı koruyun. Sigortam.net üzerinden kasko şirketleri tarafından sunulan kasko bedelleri için araba sigortası sorgulama yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayıp, 7/24 bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.