Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar

Birçoğumuz kasko sigortası sigortası yaptırmayı zorunlu trafik sigortası kadar gerekli görmüyor, erteliyoruz.

Ancak zorunlu trafik sigortasının sadece üçüncü kişilerde meydana gelen zararları koruyan bir sigorta türü olduğunu unutmamakta fayda var.

Araç sahiplerinin kendi araçlarını güvence altına almak için kasko yaptırmayı ihmal etmemeli, maddi durumunun yeterli olduğu ilk fırsatta araç kasko sigortası için harekete geçmeli.

Kasko sigortası elbette aracınızı her türlü kazaya, olası hasara karşı güvence altına alan sigorta çeşidi olarak tanımlanacak kadar dar kapsamlı bir sigorta çeşidi değil. 

Kasko sigortası kapsamı, teminatları ve çeşitli kasko türleri ile anlaşılması ve ciddiye alınması gereken bir konu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Genel Kasko Sigortası Teminatları 
 

 • Aracın başka bir araç ile çarpışması
   
 • Araç sabitken ya da hareket halindeyken, dışarıdan sabit veya hareketli bir cismin araca çarpması 
   
 • Üçüncü kişilerin araca zarar vermesi
   
 • Araçta yangın çıkması
   
 • Araç parçalarının ya da aracın çalınması veya çalınma teşebbüsü esnasında aracın zarara uğraması.
   

Kasko Sigortası Türleri ve Tanımları

Yukarıda verilen listedeki durumlar kasko sigortasının ana teminatlarıdır ve düz bir kasko sigortasının teminatları bunlardır. Kasko sigortası genel şartları dışında, sigorta ettirenin alabileceği bazı teminatlar da vardır. Genel şartlar için sayılan ana teminatlar ve ek teminatların hepsinin birden alınabildiği kasko sigortalarına full yahut tam kasko denmektedir. 

Kasko sigortası bu 2 başlık dışında 2 türü daha barındırır. Bunlar dar kasko ve genişletilmiş kaskodur. Kasko ana teminatlarının bir veya birkaçı alınıyorsa, bu tür kaskolara dar kasko denir. 

Genişletilmiş kasko, aracınızı dar kasko sigortasına göre daha fazla güvence altına alır.

Aracın sağlam bir güvence altına alınması için beş tür teminatın da mutlaka alınmasında yarar vardır ancak sadece dar kasko bu teminatları sağlamaz. Haliyle kasko sigortası türleri içinde en cılız kasko dar kaskodur. 

Diğer kasko türleri ek teminatların sayısına göre farklılık gösterir. Hiç ilave teminat alınmaması düz kasko tanımına girer. Birkaç tane ilave teminat alınması genişletilmiş, bütün ilave teminatların kapsaması ise tam kaskodur.

Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Yaptırma Kararı

Dar sigortası sigorta sahibi için prim tasarrufu sağlar ancak sigorta ettirenin öngörmediği riskler yine de devam etmektedir ve ne yazık ki kimse bu risklerin gerçekleşmeyeceğini garanti edemez.

Sigorta ettiren, kasko genel şartları içinde yer alan ana teminatların hepsini alıyor ve genel şartlara ilave teminatlardan da birkaç tane alıyorsa bu tür kasko sigortalarına genişletilmiş kasko sigortası denir.

Araç sahipleri neden dar kasko sigortasını ya da genişletilmiş kasko sigortasını tercih eder diye düşünülürse, 2 nedeni olabilir. 

Birinci neden ekonomik duruma bağlıdır. Dar kasko yaptırmak bazı güvencelerden vazgeçmeyi göze almak demektir, bu durum doğal olarak primi düşürür. 

İkinci sebep ise; korunmaya duyulan ihtiyaçtır. Sürücüler araçları için ne kadar titizlik gösteriyorsa, araçlarına zarar gelecek olmasından ne kadar kaygı duyuyorsa, o kadar araç sigortası kapsamındaki güvencelere de önem verir.

Sigortam.net yardımıyla sigorta sorgulama yapabilir, 3 dakikada 2014 kasko fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24  yardım alabilirsiniz.

Benzer İçerikler