Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar

Kasko sigortasıyaptırmak genellikle zorunlu trafik sigortası kadar gerekli görülmeyerek ertelenir. Ancak zorunlu trafik sigortasının sadece karşı taraf ve üçüncü kişilerde meydana gelen zararları koruyan bir sigorta türü olduğunun unutulmamasında fayda var. Araç sahipleri kendi araçlarını güvence altına almak için kasko yaptırmayı ihmal etmemeli, kendi bütçelerine en uygun teklifleri değerlendirerek ilk fırsatta araç kasko sigortası için harekete geçmelidir.

Kasko sigortası, teminatların kapsamına göre birçok çeşidi içerisinde barındırır. Bu açıdan teminatların detayları, koruma kapsamları ve hasar durumlarında karşılanan maddi giderler gibi bir çok konuda bilinmesi gereken ayrıntılara sahiptir. Çeşitli kasko ürünleri karşılaştırılarak bütçeye ve ihtiyaçlara en uygun olan kasko poliçesi oluşturulabilir veya sigorta şirketlerinin hazırladığı ürünler direkt satın alınabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Genel Kasko Sigortası Teminatları

Kasko için genel şartlar altında belirgin ana teminatlar mevcuttur. Genel şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Aracın başka bir araç ile çarpışması
  • Araç sabitken ya da hareket halindeyken, dışarıdan sabit veya hareketli bir cismin araca çarpması
  • Üçüncü kişilerin araca zarar vermesi
  • Araçta yangın çıkması
  • Araç parçalarının ya da aracın çalınması veya çalınma teşebbüsü esnasında aracın zarara uğraması.

Kasko Sigortası Türleri ve Tanımları

Yukarıda verilen listedeki durumlar kasko sigortasının ana teminatlarıdır ve düz bir kasko sigortasının teminatları bunlardır. Kasko sigortası genel şartları dışında, sigorta ettirenin alabileceği bazı teminatlar da vardır. Genel şartlar için sayılan ana teminatlar ve ek teminatların hepsinin birden alınabildiği kasko sigortalarına tam kasko denmektedir. Kasko ve tam kasko çeşitleri dışında 2 tür daha vardır. Bunlar dar kasko ve genişletilmiş kaskodur. Kasko ana teminatlarının bir veya birkaçı alınıyorsa, bu tür kaskolara dar kasko denir. Ana teminatların biri bile eksikse dar kasko olarak adlandırılır. Genişletilmiş kasko, aracınızı dar kasko sigortasına göre daha fazla güvence altına alır. Aracın sağlam bir güvence altına alınması için beş tür teminatın da mutlaka alınmasında yarar vardır ancak sadece dar kasko bu teminatları sağlamaz. Mini kaskoda teminatların daha az olmasına karşın ise daha uygun fiyatlara sahip olması ayrı bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Diğer kasko türleri ek teminatların sayısına göre farklılık gösterir. Hiç ilave teminat alınmaması düz kasko tanımına girer. Birkaç tane ilave teminat alınması genişletilmiş, bütün ilave teminatların kapsaması ise tam kaskodur.

Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Yaptırma Kararı

Dar sigortası sigorta sahibi için prim tasarrufu sağlar ancak sigorta ettirenin öngörmediği riskler yine de devam etmektedir ve ne yazık ki kimse bu risklerin gerçekleşmeyeceğini garanti edemez. Sigorta ettiren, kasko genel şartları içinde yer alan ana teminatların hepsini alıyor ve genel şartlara ilave teminatlardan da birkaç tane alıyorsa bu tür kasko sigortalarına genişletilmiş kasko sigortası denir.

Araç sahipleri neden dar kasko sigortasını ya da genişletilmiş kasko sigortasını tercih eder diye düşünülürse, 2 nedeni olabilir. Birinci neden ekonomik duruma bağlıdır. Dar kasko yaptırmak bazı güvencelerden vazgeçmeyi göze almak demektir, bu durum doğal olarak primi düşürür. İkinci sebep ise; korunmaya duyulan ihtiyaçtır. Sürücüler araçları için ne kadar titizlik gösteriyorsa, araçlarına zarar gelecek olmasından ne kadar kaygı duyuyorsa, o kadar araç sigortası kapsamındaki güvencelere de önem verir.

Sigortam.net’ten dar kasko sigortası tekliflerini öğrenebilmek için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 yardım alabilirsiniz. Diğer kasko fiyatları için ise online olarak da teklif alabilir, en uygun poliçeyi bulabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Kasko Yasası’nda Ana Teminatlar
Yeni Kasko Sistemi’nde...sigorta poliçesi dahilindeki riskler, ana teminatlar ve ek teminatlar şeklinde yeniden...belirlendi. Ana teminatlar beş maddeden oluşuyor.
 
2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en büyük ve en...iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL