Debriyaj Kullanımı ile İlgili Püf Noktalar

Debriyaj Kullanımı Debriyaj kullanımı, araç sisteminin zarar görmemesi açısından sürücülerin bilmesi gereken önemli bir konudur. Debriyaj kullanımı konusunda bilinen yanlışlar ya da eksik bilgiler, arabanın sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu sebeple debriyaj konusunda doğru bilgileri öğrenmekte fayda var.

Peki debriyaj nedir? Debriyaj kullanımı nasıl olmalı?

Debriyaj araçlarda vites değiştirme imkanı sunar. Çünkü debriyaj vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı keser. Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız.

Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır. Böylece sert bir şekilde aracınız durmaz ve aracınızın frenleri zarar görmez. Debriyaj kullanımı için önerilen şartları yerine getirdiğiniz zaman aracınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Debriyajın Görevleri Nelerdir?

  • Aracı Çalıştırırken

Aracı çalıştırırken motorun hareketini aşamalı bir şekilde tekerleklere ulaştırarak aracın sarsıntısız olarak hareket etmesini sağlar.

  • Vites Değiştirirken

Araç çalışır durumdayken vites değiştirildiği esnada motordan vites kutusuna hareket akratımını keserek kolaylık sağlamak.

  • Gerekli Olan Durumlarda

Gerekli olduğu durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağlantıyı keser.

Debriyaj Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aracı stop ettirmemek için debriyajın iyi kavranması gerekir. Bu noktada devir saati olan arabalarda debriyajdan ayağın yavaş kaldırılması önem taşır. Sol ayakla debriyaja basılır ve çekerken de devir saatine bakılır. Devir saatinde oynamalar görüldüğünde ve araba titremeye başladığında rölanti yani kavrama noktasına ulaşılmış olur.

Kavrama noktasında ayağın sabitlenmesi gerekir. Sağ ayak ise fren pedalından çekilip hemen gaza yavaşça basılır. Bu noktada araçtaki titremenin sona erip arabanın hareket ettiğini görürsünüz. Gaz vermeye devam ederek ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırırsanız sorunsuz bir şekilde aracınızı hareket ettirmiş olursunuz. Devir saati olmayan araçlarda da aynı yöntem izlenmelidir.

Debriyajınız eğer kavrama noktasına geç ulaşıyor ve araç gitmiyorsa debriyaj bakımının yapılması gerekir. Bu duruma gelmeden önce periyodik araç bakımlarında debriyajın da kontrol ettirilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Aracınıza önem verirken kasko sigortanızı da ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü kasko aracınızın olası risk durumda hasar masraflarını güvence altına alarak bu masrafları cebinizden ödemenizin önüne geçer. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hızlı ve kolay bir şekilde kasko hesaplaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigortanızı telefonda satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL