444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Debriyaj Kullanımı ile İlgili Püf Noktalar

25 Şubat 2015

Debriyaj araçlarda önemli bir unsurdur. Debriyaj kullanımının yanlış olması durumunda sistem zarar görür ve sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Debriyaj araçlarda vites değiştirme imkanı sunar. Çünkü debriyaj vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı keser. Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız.

Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır. Böylece sert bir şekilde aracınız durmaz ve aracınızın frenleri zarar görmez.

 

Debriyajın Görevleri Nelerdir?
 

Aracı Çalıştırırken

Aracı çalıştırırken motorun hareketini aşamalı bir şekilde tekerleklere ulaştırarak aracın sarsıntısız olarak hareket etmesini sağlar. 

Vites Değiştirirken

Araç çalışır durumdayken vites değiştirildiği esnada motordan vites kutusuna hareket akratımını keserek kolaylık sağlamak.

Gerekli Olan Durumlarda

Gerekli olduğu durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağlantıyı keser.

Debriyaj Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aracı stop ettirmemek için debriyajın iyi kavranması gerekir. Bu noktada devir saati olan arabalarda debriyajdan ayağın yavaş kaldırılması önem taşır. Sol ayakla debriyaja basılır ve çekerken de devir saatine bakılır. Devir saatinde oynamalar görüldüğünde ve araba titremeye başladığında rölanti yani kavrama noktasına ulaşılmış olur. Kavrama noktasında ayağın sabitlenmesi gerekir. Sağ ayak ise fren pedalından çekilip hemen gaza yavaşça basılır. Bu noktada araçtaki titremenin sona erip arabanın hareket ettiğini görürsünüz. Gaz vermeye devam ederek ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırırsanız sorunsuz bir şekilde aracınızı hareket ettirmiş olursunuz. Devir saati olmayan araçlarda da aynı yöntem izlenmelidir.

Debriyajınız eğer kavrama noktasına geç ulaşıyor ve araç gitmiyorsa debriyaj bakımının yapılması gerekir. Bu duruma gelmeden önce periyodik araç bakımlarında debriyajın da kontrol ettirilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Aracınıza önem verirken kasko sigortanızı da ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü kasko aracınızın olası risk durumda hasar masraflarını güvence altına alarak bu masrafları cebinizden ödemenizin önüne geçer. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hızlı ve kolay bir şekilde kasko hesaplaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigortanızı 7/24 telefonda satın alın.


Okumaya Devam Edin

Araç Muayenesi ile İlgili Neler Biliyorsunuz?

24 Şubat 2015 Salı

Araç muayene işlemleri araç sahiplerine ve trafikte güvenliği sağlamak adına büyük önem taşır. Önemli bilgileri öğrenin, zor durumda kalmayın.

Kasko Değeri ile İlgili Sorularınız Kalmasın!

24 Şubat 2015 Salı

Kasko değeri konusunda kasko yasası ile birlikte önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri öğrenin, kasko sigortanızı doğru bir şekilde yaptırın.

2015 Araç Sigortaları Fiyatları Nelerden Etkilenecek?

24 Şubat 2015 Salı

2015 yılında araç sigortalarının fiyatlarını etkileyen değişiklikler yaşandı. Bu değişikliklerden haberdar olarak araç sigortanızı yaptırın, rahat edin.