444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Deprem Anında Araba Kullanırken Ne Yapmalı?

09 Mayıs 2014

Olası deprem anında pek çok kişi arabasına atlayıp yola çıkacaktır, bu durumda yoğun bir trafik sıkışıklığının yaşanması kaçınılmaz ve olağan. Peki deprem anında araba kullanırken ne yapmalı, nasıl hareket etmeli?

Başta unutmamak gerekiyor ki doğal afet sırasında, gereksiz yere trafik sıkışıklığı yapan  her araç ambulans, itfaiye, sivil savunma gibi arama-kurtarma gibi can kurtarma araçlarının yola çıkmasına ve ekipmanların gecikmesine sebep oluyor.

Hem deprem gibi doğal afet durumlarında hem de günlük hayatımızda ''Trafik Kazası Yaşamamak İçin Bunları Yapmayın'' dediğimiz şeyler listesi elbette uzun.

Ancak olası deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerle baş edebilmek, kendimizin ve çevremizdeki insanların hayatları için yapabileceğimiz şeyler de mutlaka var, tek ihtiyacımız biraz dikkat ve bilgilenmek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Deprem Anında Araba Kullanırken Yapılması Gerekenler

Doğal afet yaşanması durumunda trafikte iseniz oluşabilecek kaza ve çarpmalara dikkat ederek, önlemler almaya çalışın. İlk olarak yavaşça sağa yanaşarak durun ve motoru durdurun, kontak anahtarınızı yerinde bırakarak kapıları kilitlemeden çıkın. 

Bu sizin zarar görmeniz durumda aracınızın trafiği engellememesi için alınan önemli bir tedbirdir.

Özellikle trafik yoğunluğu ve kaza oranı fazla olan İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde deprem ve acil durum yolları oluşturulmuştur. Bu yollar deprem anında gereksiz yere işgal edilmemeli.

Otoyol ve şehirlerarası yollarda, anormal durumları, yangınları cep telefonu veya yol kenarındaki acil telefonlarla ilgili birimlere haber verin. 

Otoyolda iseniz yoldaki aydınlatma direklerine, trafik işaretleri levhalarına dikkat edin. Büyük tanker ve kamyonlardan uzak durmaya çalışın. Tünel giriş ve çıkış yakınlarına aracınızı park etmeyin, bu gibi yerlerde durmak tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. 

Köprü ve üst geçit gibi yerlerde deprem anında yıkılma tehlikesi olduğunu aklınızda bulundurun. Radyonuz varsa, açık tutarak deprem hasarı ve yol durumu ile ilgili bilgiler alın.
Buralarda park etmeyin, yol güvenliği ilgili bilgi almadan hareket etmeyin.

Radyonuzu açın deprem hasarları ve yol durumuyla ilgili bilgi almaya çalışın. Olası kaza ve deprem, sel gibi olaylardan kendinizi ve aracınızı korumak için araç sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net ister araç kasko fiyatları ile ilgili ister kasko değer listesi ile ilgili bilgi alın ama kasko sigortası yaptırmayı ertelemeyin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta ile ilgili bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.