Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel, her iki aksın aynı anda çalışmasını ve farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda denge sağlar.

Otomobil virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. Bu esnada dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizer yani daha fazla mesafe kat eder.

Dolayısıyla dış tekerleklerin içtekilerden daha hızlı dönmesi gerekir. İşte bu durumu difransiyel sağlar. Her iki tekerleğin arasında yer alır ve yarım bir dişli şaftla tekerlere bağlanır.

Kasko sigortası da yaptırarak yollarda daha güvenli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Diferansiyelin Kısımları:
 

Diferansiyel Yağları

Diferansiyelde yağlama en önemli noktalardandır. Mutlaka özel difransiyel yağların kullanılması gerekir. Yağ yuvarlak dişli tarafından mekanizma içerisinde dolaştırılır. Diferansiyel kovanının altında yağı boşaltmak ve yağ eklemek için birer tıpa vardır.

Şaft

Şaft, şanzımanı diferansiyele bağlar. Şanzımanın düz konumunu her zaman koruması için şaft, esnek bir yapıya sahiptir. Ağır olmamaları için içi boş boru şeklinde olan şaftlar, sarsılmayı engellemek için düzgün ve balansı alınmış olmalıdırlar.

Universal Mafsal

Universal mafsal, şaftı şanzımana ve diferansiyele bağlayan parçadır. Bir şaftın her iki ucunda birer tane universal mafsal bulunmalıdır. Eğer şaft iki parçadan oluşuyorsa üç tane universal mafsal gerekir. Mafsalların yolun yüzeyindeki değişiklikleri hissettirmeyecek şekilde esnek olması gerekir. Daha küçük mafsallar da direksiyon sistemlerinde kullanılır.

Sabit Hız (CV) Mafsallar

Dönüş açıları standart mafsala göre daha değişik bir tasarım gerektirir. CV mafsallar torku büyük açılarda daha etkili biçimde aktarabilir ve gücü yumuşak şekilde iletir.
 

Sigortam.net üzerinden araç sigorta hesaplama 2014 yaparak kasko fiyatları 2014 listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza danışarak sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL