Dizel Araç Denilince Akla Gelmesi Gereken 5 Önemli Detay

Üretilen ve tercih edilen otomobillerde en temel ayrımlar; aracın yakıt türünden ve motor performansından kaynaklıdır. Ancak son günlerde yakıt fiyatlarının artması ile temel ayırım , yakıt performansını düşürecek motor tipleri ve otomobilin tasarrufu destekleyici özellikleri oldu. Pek çok kişi motor dizel mi, gazlı mı, benzinli mi olsun üçlemesi arasında karar vermekte, yakıt seçimi yapmakta zorlanmaya başladı.

Bilinen motor tipleri içerisinde ilk sıralarda yer alan dizel araçlar ekonomik oldukları için daha fazla talep görüyor, ancak dizel otomobillerin kullanımı ve bakımı benzinle çalışan araçlara göre daha zor. Özellikle dizel yakıtın özellikleri ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklı yanlışlıklar sebebiyle dizel araçlarda büyük zararlar meydana gelebiliyor ve yakıt tasarrufu sağlamak bir yana araç sahipleri daha büyük masraflarla karşı karşıya kalabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Her durumda LPG’li araçlara oranla çok daha uzun ömür olan dizel araçların kendilerine özgü bir ateşleme sistemi bulunur, benzinli araçtan farkı da kendine özgü olan bu özelliğidir. Dizel motorların ömrünü uzatmak ve yakıt tasarrufu sağlayabilmek için doğru bakım kadar, kaliteli yakıt kullanımı da şarttır.

Dizel Araç Neden Daha Az Yakar?

Yanma sıcaklığına bağlı olarak çalışan benzinli araçlarda kazanılan enerji, ısı olarak kaybolur. Püskürtmeli bir sisteme sahip dizel motorlar ise daha yüksek termodinamik derecesini içlerinde barındırdıkları için ekonomik yakıt tüketimini destekler.

Dizel Araçlar Neden Daha Pahalı

Otomobil sahibi olacakların kafasına en çok takılan sorulardan biri de; dizel otomobillerin diğerlerine oranla neden daha pahalı olduğu. Bu sorunun cevabı aslında yukarıda da bahsettiklerimizde. Dizel araçlar daha az yakıt tüketimi ve daha fazla performans sağlayan araçlar olduğu için diğerlerine oranla daha pahalıdır.

Benzin ve Dizel Araç Karşılaştırması

Dizel ve benzin olmak üzere 2 farklı yakıt tüketimine sahip araçlardan hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız; öncelikle kendinizin ne istediğini ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Çok fazla seyir halindeyseniz ve çok fazla dolaşıyorsanız sizin için ekonomik olacak olan dizel araçlardır. Ancak çok az seyahat ediyor ve araç kullanıyorsanız benzinli motora sahip araçlar sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

Dizel Araçlarda Dikkat Edilecekler

Yaşadığınız kararsızlık sonrası dizel araç sahibi olmuş olabilirsiniz ancak bu tasarruf etmek ve yüksek performans sağlamak için yeterli değil, bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

Öncelikle ısınan motorla daha iyi çalışan dizel otomobiller çalıştırılırken marş motoru harekete geçirilmeli ve biraz beklenmeli, bu daha fazla yanma sağlayacaktır. Gerekli ısıyı sağladığınızda gaza basmadığınız sürece araç yakıt tüketim yapmaz. Özellikle dizel araçlarda motor bakımı çok önemlidir, gerekli bakım zamanında yaptırılmalıdır bu aynı zamanda yakıt tasarrufuna olanak sağlar.

Doğru yakıt tüketimi ve yanma için otomobilinizin eksiklikleri geç kalmadan giderilmeli, araç ısınmaları ve soğumalarında denge sağlanmalıdır.

Otomobilinize uzun süre ve sağlıklı bir şekilde yollarda ilerlemek için sizin yapabilecekleriniz dışında olan önlemler için kasko yaptırmayı ihmal etmeyin. Kasko genel ve özel şartlarına en iyi teminatlarla sahip olabilmek için dilerseniz Sigortam.net’e gelin dilerseniz de 7 gün 24 saat hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL