Hangi Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?

Araç satın alınırken göz önünde bulundurulan en önemli noktalardan biri yakıt tüketimi. Pek çok insan araç satın alırken, daha fazla tasarruf etmek adına dizel araç tercih ediyor. Halihazırda bir aracı olanlar ise araçlarına otogaz sistemleri taktırarak LPG kullanmaya yöneliyorlar. Oysa tasarruf için yalnızca yakıt değerlerini göz önünde bulundurmak yeterli değil. Aracın kilometrede tükettiği yakıt ve fiyatının dışında bakım masrafları, aracın fiyatı, yılda ne kadar kilometre yapıldığı gibi noktalar da tasarruf için en az yakıt kadar önemli.

Yakıt Fiyatları

Yakıt fiyatlarındaki artış, tüketicilerin araç konusundaki önceliklerinin değişmesine sebep oldu. Önceki yıllarda araçlar için önemli olan performans iken son zamanlarda bu gösterge, yerini yakıt tüketimine bıraktı. İnsanlar, daha az yakıtla daha fazla yol yapmaya yöneldi. Yakıt sarfiyatını arttıran etkenleri sürüş esnasında azaltmaya çalışan araç kullanıcıları, yakıt seçimi konusunda da benzinden uzaklaşan bir eğilim göstermeye başladı. 2000 yılında benzine ortalama 60 kuruş ödeyen vatandaş, 11 yılda yüzde 500’den fazla artış gösteren fiyatlardan dolayı bugün benzini 3,60 liraya alabiliyor. Motorin (Dizel) fiyatları yüzde 600’e yakın bir artış gösterse de tabelalara yansıyan rakam 3 lirayı geçmedi. Yani zam şampiyonu dizel olsa da fiyat konusunda lider benzin. Ancak benzin, araç alırken bir avantaja dönüşüyor. Sıfır araç alımlarında benzinli yerine dizel tercih edenler 10.000 TL’ye varan farklar ödüyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç Satın Alırken Dikkat!

Araç fiyatları donanıma, vites ve yakıt seçeneğine göre değişiklik gösteriyor. En ekonomik araca sahip olmak için standart güvenlik ve konfor seçeneklerinin dışında ek donanım satın almayan araç kullanıcıları, vites seçeneği ve yakıt ile de tasarruf etmeyi seçiyor. Şehir içi kullanımda sıklıkla “dur-kalk” yapılması sebebiyle kullanım kolaylığı için otomatik vites tercih edenlerin yanında şehir dışı veya trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde yaşayanlar daha az yakıt tüketimi için manuel vites tercih edenler bulunuyor. Şehir dışı kullanımlarda 100 kilometrede 4 litrenin altında ortalamayı gören araçlar için bu oran şehir içi kullanımda maalesef pek mümkün değil. Bu durumda yakıt seçimi büyük önem kazanıyor.
 
2012 yılında en çok satılan otomobil olan Fiat Linea’nın 2013 yılında en ucuz dizel ve benzinli modelleri arasındaki anahtar teslim fiyat farkı ve yakıt tüketim oranlarını incelediğimizde aşağıdaki sonuçlarla karşılaştık. Siz de aşağıdaki örnekleri kullanarak kendi aracınız ile ilgili hesaplama yapabilirsiniz.

Benzin – Dizel Fiyatını Karşılaştırın

kasko-sorgulama

Benzinli (31.450 TL) ve dizel (37.900) seçenekleri arasında 5.450 TL’lik fark bulunan Fiat Linea marka bir araç, şehir içi yakıt tüketiminde de 100 kilometrede 1,8 lt.lik bir fark (Benzinli:8,3 – Dizel:6,5) gösteriyor. 2013 yılı Nisan ayı için 95 Oktan Benzin fiyatı 4,64 TL iken Mazot (Dizel) fiyatı 4,08 TL, LPG fiyatı ise 2,59 TL.
 
Bu verilere göre Linea benzinli modeli 100 km.de 38,51 TL’lik yakıt tüketirken dizel modelinin tüketimi 26,52 TL. Yani benzinli araç 100 km.de yaklaşık 12 TL daha fazla yakıt tüketiyor. Aracın dizel modeli benzinli modelinden 5.450 TL daha pahalı. Yakıt tüketim grafiğine göre dizel araç bu fiyat farkını 45.400 km.de amorti ediyor. Yani yılda ortalama 20.00 km yapan bir sürücü için bu süre 2-3 yıl.

Taşıt Kredisi Unsurunu Unutmayın

Ancak araç alırken  hesaba katılması gereken bir başka nokta da ödeme konusu. Bugün pek çok insanın aracını kredi ile aldığını var sayarak kabaca bir hesap yaptığımızda Linea için ortaya çıkan esas sonuç şu şekilde:
 
Benzinli Linea için 32.000 TL 60 ay vadeli kredi için en uygun ödeme koşulları Nisan 2013 itibarıyle aylık 720 TL ve toplamda 43.360 TL geri ödeme.
 
Dizel Linea için 38.000 TL 60 ay vadeli kredi için en uygun ödeme koşulları ise Nisan 2013 itibarıyle aylık 860 TL ve toplamda 51.500 TL.
 
Bu duruma göre dizel araç için 8.000 TL fazladan ödeme söz konusu. Bu da araç fiyat farkının amorti süresini 2-3 yıldan 4-5 yıla kadar çıkarıyor. Yani araç 5 yıldan az kullanılacaksa dizel araç almak tasarruf etmek anlamına gelmiyor.

LPG Kullanımı

LPG kullanımının genellikle benzine oranla litrede 10’da 2 oranında artış gösterdiğini göz önünde bulundurarak LPG tüketimini hesapladığımızda ise Linea’nın 100 km.de 25,80 TL'lik yakıt tüketimine sahip olduğunu görüyoruz. Yani yaklaşık 13 TL’lik bir tasarruf söz konusu. Otogaz sistemlerinin ortalama maliyetinin 1.500 TL olduğu düşünülürse LPG en uygun seçenek gibi duruyor. Ancak özellikle soğuk havalarda aracın benzinden LPG’ye geçmesi 5 km.yi bulabiliyor. Ayrıca LPG’nin araç çekişinde güçlüklere yol açtığı da bilinen bir gerçek. Montajı iyi yapılmamış otogaz sistemlerinin araç performansını düşürmesi de söz konusu. 100 km.de yapılan yakıt tüketimine bakıldığında LPG, dizelin gerisinde kalıyor. Bu sebeplerden dolayı dizelin, LPG’den daha iyi bir seçim olacağı söylenebilir.

Araç Kullanımına Göre Yakıt Seçimi

Tasarruf için tek nokta yakıt fiyatları değil. Aracın kullanım amacına göre fiyat avantajı bir dezavantaja dönüşebilir. Dizel motor, benzinli motor veya otogaz sistemi için bakım masrafları farklıdır. Bundan dolayı kullanım amacı dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Tamamen tasarrufa yönelerek, aracın kullanımını etkileyecek derecede düşük performansı göz ardı etmek yanlış bir tercih olacaktır. Özellikle yük ve yolcu taşımaya yönelik kullanımlar için aracın çekiş gücünde bir kayıp olmaması gerekir. Ayrıca kullanım ömrü önemli bir gösterge ise dizel motor önem kazanacaktır.
 
1- Eğer araç düşük hızlarda, trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde kullanılacak ve yılda 20 bin kilometre yapılacaksa, araç içi ses sorun teşkil etmeyecekse dizel tercih edilmeli.
 
2- Kapalı otopark sorunu yaşanmayacak bölgelerde ve aracın performansını zorlamayacak koşullarda kullanılacaksa LPG’ye yönelmek doğru olabilir.
 
3- Aracın yakıt için amorti süresi beklenmeden 3-5 yıl içinde değiştirilmesi, yenilenmesi söz konusuysa, araç içinde gürültü olmamasına ve performansa önem veriliyorsa benzin doğru bir seçim olacaktır.

Araç Bakım Masraflarını Hesaba Katın 

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha pahalı oldukları için bakım masrafları da daha fazla olacaktır. Özellikle kalitesiz yakıt alımları sonrasında dizel motorlarda ciddi masraflar oluşmaktadır. Ayrıca dizel motorlu araçların periyodik bakımları da benzinlilere oranla daha pahalıdır. Uzun süreli kullanımlarda özellikle turbo arızası ihtimali mevcuttur ve bu da yine masraflı bir arıza olarak bilinir. Turbo arızasından korunmak için “intercooler”lı bir araç seçmeniz önemlidir.
 
LPG kullanılan araçlarda motor aşınmaları daha fazla görüleceği için ortalama 60 bin km.de bir bazı parçaların değişmesi gerekecektir. 60 bin km.den sonra yakıt sarfiyatı artan, yağ yakmaya başlayan ve çekiş gücü düşmüş olan araç için 1.000-2.000 TL civarında bir enjektör, süpab, kapak vb. değişim masrafı olacaktır.

Kasko Fiyatları

Araç satın alırken kasko fiyatı da önem arz ediyor. Benzinli bir aracın kasko fiyatı daha ucuz olurken dizel araç kasko fiyatı araç değerinden dolayı daha yüksek oluyor. Böylece dizel motor için ödenen farkın üzerine -eğer kredi ile ödenmişse faiz ile beraber – yüksek değerden dolayı kasko farkı da ekleniyor.

Vergi ve Ruhsat Masrafları

Otomobil vergileri yakıta göre farklılık gösteriyor. Benzinin litre bazında vergisi 2,18 lira iken dizelde vergi 1,60 liraya, LPG’de ise 89 kuruşa geliyor. Ancak otomobil vergileri için yeni bir düzenleme ile çevre dostu yakıtın daha az ödemesi konusuna öncelik verilecek. Karbonmonoksit salınımına göre en çevreci yakıt LPG iken hidrokarbon baz alındığında ilk sırada dizelin yer aldığı görülüyor. Yani vergi sisteminin değişmesi, benzinli araçlar için bir farklılık getirmiyor. Ancak aracına sonradan LPG taktıranlar 150 TL’lik bir ruhsat masrafının yanında, muayene için de bir o kadar daha masrafla karşılaşıyor.

Araç Satarken Dizel

Daha yüksek fiyata satın alınan dizel araçlar, satarken de bu çizgiyi korur. Benzinli araçtan daha yüksek fiyata satılan dizel motorlu araç, alıcı bulmak konusunda da sıkıntı çekmez. Yakıt tasarrufunda benzin fiyatlarına önem veren pek çok kişi, ikinci el araç alırken de dizele öncelik verir. Ancak Dizel araçların 100 bin km.den sonra sorun çıkarmaya başlaması gerçeği, belli bir mesafe kat ettikten sonra aracı satmak konusunda zorluk çekilebileceğini gösteriyor. LPG’li araçlar ise bu konuda en şanssız olanlar. Kimi alıcı hiç LPG takılmamış araç isterken, kimisi otogaz sistemi markası konusunda seçici olabiliyor. Bu şekilde eleme yapılması, aracın alıcı kitlesinde önemli bir düşüşe sebep oluyor.
 
Araç satın alırken tasarrufu ön planda tutuyorsanız tüm bu ihtimalleri de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bakım ve tamir masraflarına rağmen araç tercihiniz değişmiyorsa, kasko sigortası ile bu masraflardan da tasarruf edin. LPG’li aracınızı veya turbo arızası ihtimali bulunan dizel aracınızı kasko ile masraflardan koruyun. Aracınız için bütçenize en uygun kasko sigortasına www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden ulaşın. Kasko fiyatları ve seçeneklerine bakın, sigorta sorgulama yapın, size en uygun kasko sigortasını seçin.

Benzer İçerikler