Uzun Ömürlü Dizel Motor için Püf Noktalar!

dizel motor bakımıDizel motor, içten yanmalı bir motor çeşidi olması nedeniyle düzenli bakımlarının yapılması gereklidir. Dizel motor bakımı, dizel arabaların uzun ömürlü olması açısından oldukça önemli.

Bizde bu sebeple dizel motor bakımı hakkında detayları, yazımızda bir araya getiriyoruz. Dizel motorunuzun uzun ömürlü olmasını sağlamak için yapılması gerekenleri aşağıda paylaştık.

Dizel Otomobil Kullanıcılarına Tavsiyeler” yazımıza da göz atmanızı mutlaka öneririz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Dizel Motor Bakımı

Kaliteli Yakıtları Tercih Edin

Kalitesi yüksek olan yakıt kullanılması aşınmayı azaltır, enjektörlerde tıkanma oranını düşürür ve yakıt pompasında oluşacak kaçak ihtimalini düşürür. Şehir merkezlerinden mazot almak kaliteli yakıt bulmak açısından daha güvenilir olacaktır. Ayrıca düzenli olarak mazot filtresini değiştirmek de motorunuzun ömrünü uzatmada yardımcı olacaktır.

Motor filtresini değiştirerek motorun çizilmesini ve zarar görmesini geciktirebilirsiniz. Bu sayede aracınız daha uzun süre kullanılabilir olacaktır. Aynı zamanda motor yağı filtresinin değiştirilmemesi, aracın performansını da etkiler. Aracın motor gücünün ve performansının düşmesini istemiyorsanız, periyodik dizel motor bakımı yaptırın, istenmeyen sonuçlarla karşılaşmayın.

Aracı Doğru Devirde Kullanın

Aracın doğru devirde kullanılması tüm motorlarda verimi arttırıcı rol oynar. Dizel motorlar yüksek devirde kullanılmamalıdır. Gaz pedalını kullanarak en hızlı tepki aldığınız an, normal kullanımda korumanız gereken ideal devirdir. Bu noktayı aşmanız durumunda vitesi artırmanız motorunuzun verimini yükseltir.

Bakım İçin Yapılması Gereken Temel Kontroller

Dizel motor için temel bakım kontrolleri aşağıdaki gibidir:

  • Yağ değişimi yapılmalı
  • Yağ filtresi değişimi yapılmalı
  • Hava filtresi değişimi yapılmalı
  • Yakıt filtresi temizlenmeli ve gerekiyorsa değiştirilmeli
  • Yakıt sistemi kontrolleri sağlanmalı
  • Polen filtresi değişimi yapılmalı
  • Fren sistemi ve ışıklandırmaların bakımları yapılmalı.

 

Kaskonuzu İhmal Etmeyin!

Kasko sigortası, aracınızı hasar ve kaza risklerine karşı koruma altına alır. Yüksek maliyetli hasar masraflarını kendi cebinizden ödemeyin, kasko poliçeniz ödesin! Sigortam.net‘ten en uygun kasko fiyatları için teklif alın, teminatları ve fiyatları tek bir ekrandan karşılaştırın!

Dilerseniz 444 24 00 7/24 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL