Dizel Motor Bakımı | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dizel Motor Bakımı için 5 Püf Nokta!

Dizel ve benzinli olmak üzere iki tip motor çeşidi olan araçlar vardır.

Dizel araba alacaklar onarım masraflarının çok olacağından korkarlar.

Halbuki zamanında yapılan bakımlar dizel motorun uzun ömürlü olmasını sağlar.

Dizel motor bakımı sayesinde aracın performansı da artarken, daha güvenli ve keyifli yolculukların da tadı çıkarılır.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaliteli Yakıt Tercih Edin

Dizel motora sahip araçların bakımı benzinli arabalara göre farklıdır. Çünkü dizel motorlu araçların içten yanmalı sistemi vardır. Dolayısı ile bu sistemi korumak için en önemli nokta kaliteli yakıt kullanılmasıdır. Bu şekilde aracın motoru ve ateşleme sistemi temiz kalır. Bu nedenle bilindik ve güvenilir markalardan yakıt satın alınması gerekir. Ucuz yakıtların alınması motora zarar vereceğinden daha büyük masraflarla karşılaşılmasına neden olur.

Motor Aksamlarının da Bakımını İhmal Etmeyin

Motor aksamlarının bakımının doğru yapılması ve ihmal edilmemesi gerekir. Bu sayede motor sıkıntılar yaşatmadan çalışmaya devam eder. Akaryakıt boruları ve kelepçeleri başta olmak üzere, hava ve su dolaşım sistemlerinin kontrollerinin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması son derece önemlidir.

Motorun Sesini Dinleyin

Motorunuzun arızalarını sesinden de fark edebilirsiniz. Aracınız çalışırken bu seslerden, vuruntulardan ve titremelerden olası sorunları tespit etmeniz mümkündür. Bir sorunu algıladığınızda vakit kaybetmeden aracınızı en yakın araç servisine götürerek gerekli bakımları yaptırmanız önemlidir.

Motor Yağı Kontrolünü ve Periyodik Bakımı Aksatmayın

Benzinli arabalarda olduğu gibi dizel arabalarda da belli zamanlarda motor yağı kontrolünün yapılması gerekir. Belirli periyodlarda motor yağı değiştirilmelidir. Ayrıca aracın her 10.000 km’de bir periyodik bakımdan geçmesi önemlidir. Dizel yakıtlar ile ilgili “Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aracınızın bakımını ihmal etmeyerek olası kaza riskini azaltabilirsiniz. Bu kapsamda periyodik bakım oldukça önemlidir. Konu ile ilgili “Oto Periyodik Bakımı Nedir?” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Olası risk durumunda masrafların tümünü cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırın. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret edin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.


Benzer İçerikler

Google Sürücüsüz Akıllı Otomobili İçin Şirket Kurdu

Google son aylarda çalışmalarına hız verdiği sürücüsüz araba çalışmalarında büyük yol kat ederken, bilişim devinin otomotiv çalışmaları için ayrı bir şirket kurduğu ortaya çıktı. 

Devamını Oku

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Devamını Oku

Ekim 2015 Otomobil Kampanyaları

Ekim 2015'e özel fırsat dolu otomobil kampanyalarını sizler için derledik. İşte en iyi markaların Ekim 2015'e özel çok cazip avantajlı teklifleri.

Devamını Oku