444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?

14 Nisan 2014

Dizel Yakıt Nedir?

Dizel yakıt fazla güce ihtiyaç duyan araçlarda kullanılır. Otobüs, tren, zirai araçlar vs. Dizel yakıtın ekonomi için önemi büyüktür çünkü dizel yakıtın yüksek verimliliği olmasaydı, kara ve deniz yük taşımacılığı verimsiz yakıtlara yatırım yapacaktı.

Dizel yakıt benzine göre daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir. Kokusu benzinden farklıdır, oldukça yağlıdır ve daha ağırdır.

Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?
 

Setan Sayısı

Dizel motorda, emme zamanı sırasında silindir içerisine sadece hava emilir. Sıkıştırma zamanının sonuna gelindiğinde ise, dizel yakıt yanma odası içerisine püskürtülür. Sıkıştırılmış havanın kendi sıcaklığı dizel yakıtını tutuşturur. Bu tutuşturma karakteristiğinin verimliliğin bir göstergesi olarak setan sayısı kullanılır. Yüksek setan sayısına sahip bir dizel yakıtının tutuşma karakteristiği daha iyidir ve neticede daha az vuruntulu çalışır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Katılaşma Noktası

Dizel yakıt soğutulduğunda, kademeli olarak kalınlaşır ve katılaşır. Başlangıçta kristal yapısı düzgündür ve mevcut yapı akıcılığı etkilemez. Ancak sıcaklığın azalmasıyla birlikte katılaşır ve yakıt akıcılığını kaybeder. Bu andaki sıcaklığa katılaşma noktası denir.

Viskozite (Kalınlık)

Dizel yakıtının viskozitesi, yakıtın yanma odası içerisine püskürtülmesini ve yakıt pompasının çalışmasını etkiler. Püskürtme şeklinin uygun, güçlü olması ve yakıtın iyi atomize olarak dağılması gereklidir. Bunlar, yakıtın viskozitesiyle ilgilidir. Yakıtın püskürtülmesi için düşük viskozite, güçlü bir püskürtme içinse yüksek viskozite gerekir.

Sülfür (Kükürt) İhtivası

Sülfür (Kükürt) yandığında sülfür dioksit gazına dönüşür. Hava kirliliğine neden olan sülfür dioksit, motorun çeşitli kısımlarında korozyona yol açar. Ayrıca, piston segmanları ve segman kanalları içine yapışarak paslanmayı da hızlandırır. Dizel yakıt içinde mümkün olduğunca az miktarda sülfür bulunur. Bunun sebebi ise, motor yağına karışarak yağın özelliğini bozması, zayıf parlama ve yanma özelliğinden dolayı egzozdan siyah dumanın çıkmasına neden olmasıdır.

Uçuculuk

Dizel yakıtlar kaynama noktaları yüksek olduğu için normal sıcaklıkta uçmaz. Yakıtın yanma odasına püskürtüldükten hemen sonra belirli bir derecede buharlaşması gerekir.

Sigortam.net araba sigortası hesaplama yaparak en uygun araç kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da 7/24 arayıp kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.