Doğru Kasko Teklifi için Yapılması Gerekenler

Trafikte bir araca çarptığınızda haksızsanız ne olacak, yahut aracınız park halindeyken birinin aracınıza çarpıp kaçması durumunda zararınızı kim karşılayacak yahut arabanız çalınır ve bulunamazsa ne yapılacak? Her araç sahibinin bu kaygıları karşısında kurtarıcı olacak kasko sigortasıdır.

Trafik sigortasından çok daha kapsamlı olan kasko, tahmin edemeyeceğiniz birçok riski sizin yerinize yönetir olası hasar durumunda tazminini sigorta şirketine devreder. Ancak bu risklere karşı doğru teminatlarda karar kılmak, doğru kasko teklifine ulaşmak sizin elinizde. Kaskonuz genişledikçe kasko primleriniz de o ölçüde artacaktır. Bu yüzden kasko alacaklara ilk ve en önemli püf nokta; teminat çeşitlerini bilinçsizce arttırmamaları olacaktır.

Doğru Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

Teminatlar ve kasko fiyatları doğru orantıdadır. Teminatlar yükselir, kasko da yükselir. Bu yüzden hiç gereksinim duymayacağınız teminatları poliçenize dahil ettirmenizin bir manası yoktur. Bu konuda 2013 yılı Nisan’nında yürürlüğe giren kasko sigortası genel şartları yardımcı olur çünkü; genel şartlarda hangi durumların ilave teminata dahil edilebileceği sayılmıştır.

Ek teminatlar olarak anılan başlıklar; ülke dışındaki kazalar, halk hareketleri, sosyal hareketlerden doğan zararlar, terör olaylarından kaynaklı hasarlar, deprem, toprak kayması, dolu, yıldırım gibi risklerdir. Kasko teklifi alacak kişinin bütün bu ek teminatları değerlendirmesi; bulunduğu bölgede toprak kayması riski gerçekten var mı, aracın kargaşada ve terörde zarar görmesi riski oranı ne kadar… Gibi soru işaretlerine yanıt verebiliyor olması gerekir.

Doğru teminat ve doğru kasko teklifi için; sadece belirlenen teminatlar dikkate alınmalı ve kasko poliçesine dahil ettirilmelidir.

Yeni kasko sistemiyle, kasko teklifi alacakların işini biraz daha kolaylaştırarak kasko çeşitlerini de belirlemiştir. Kaskonuz eğer; çarpışma sonucunda meydana gelecek zararları, yanma ve çalınma sonucu oluşan hasarları karşılıyor ise normal kaskodur. Bu teminatlar arasında seçim yapılıyor isa dar kasko, ana teminatlara ilaveten ek teminatlar kasko poliçesine dahil ettiriliyor ise genişletilmiş kasko, hem ana teminatlar hem ek teminat tümü kasko teminatlarınızda içeriyor ise tam kaskodur.

Sadece biri veya ikisi alınıyorsa bu dar kaskodur. Eğer ana teminatlara ilave olarak yasanın saydığı ek teminatların bir kısmı daha alınıyorsa bu genişletilmiş kaskodur. Ancak hem ana teminatlar hem de yasanın saydığı ek teminatların tamamı alınıyorsa bu tam kaskodur.

Kasko teklifi alacaklar için bir diğer önemli öneri de hasarsızlık indiriminin kontrolde olunmasıdır. Her yıl yenilenen sigortalardan olan kaskonun, her yıl prim ödemeleri yeniden hesaplanır. Yıl boyunca sigorta şirketinden bir hasar talebi edilmez ise bir sonraki yıl kasko teklifiniz indirimli yapılacaktır. Bu indirim oranları sigorta şirketi bazlı değerlendirilir.

Üstelik hasarsızlık indiriminiz aracınızı değiştirmeniz halinde de devam edecektir ancak kasko sigortasına uzun süre ara vermeniz halinde hasarsızlık indirimi kaybedilir. Bu yüzden kasko sigortasına ara vermemek yararınıza olacaktır.

Siz de en iyi kasko teklifleri ve sigorta şirketlerine ulaşmak için kasko sorgulamanızı Sigortam.net’te yapın, aracınızı kolayca sigortalayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.  

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL